gnome-libs 1.0.60 - en to ro translation catalogue (303 entries)

en:   - OK? (yes or no)
ro:   - OK? (da sau nu)

en:  (press return)
ro:  (apăsaţi Enter)

en:  (yes or no)
ro:  (da sau nu)

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opţiune ilegală -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ro: %s: opţiune invalidă -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `%c%s' nu permite un argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `%s' este ambiguă

en: %s: option `%s' requires an argument
ro: %s: opţiunea `%s' are nevoie de un argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `--%s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opţiunea `-W %s' nu permite un argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ro: %s: opţiunea `-W %s' este ambiguă

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opţiunea are nevoie de un argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ro: %s: opţiune nerecunoscută `--%s'

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
ro: (Doar pt. uz intern) Descriptrul de fişier GOAD

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
ro: (Doar pt. uz intern) ID-ul de server GOAD pentru activare

en: About
ro: Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: Above Dock
ro: Deasupra dock-ului

en: Accept
ro: Acceptă

en: Accept run-together words
ro: Acceptă cuvinte împreunate

en: Accept the word for
    this session only
ro: Acceptă cuvântul numai
    pentru această sesiune

en: Add
ro: Adaugă

en: Add/Set
ro: Adaugă/Setează

en: Advanced
ro: Avansat

en: Alternatives:
ro: Alternative:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
ro: Aplicaţia "%s" (procesul %d) s-a prăbuşit
    datorită unei erori fatale.
    (%s)

en: Apply
ro: Aplică

en: Author:
ro: Autor:

en: Authors:
ro: Autori:

en: Authors:
ro: Autori:

en: Back
ro: Înapoi

en: Basic
ro: Simplu

en: Below
ro: Dedesubt

en: Browse...
ro: Navighează

en: Bulleted List
ro: Listă punctuală

en: C_lear
ro: Şter_ge

en: C_ut
ro: _Taie

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ro: Un hbox nu poate fi găsit, folosesc o selecţie de fişiere normală

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel Logout
ro: Renunţa la logout

en: Check words longer than:
ro: Verifică cuvinte mai lungi decât:

en: Choose an icon
ro: Alegeţi un icon

en: Clear
ro: Şterge

en: Clear the selection
ro: Şterge selecţia

en: Close
ro: Închide

en: Close the current file
ro: Închide fişierul curent

en: Close the current window
ro: Închide fereastra curentă

en: Command:
ro: Comandă:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure the application
ro: Configurează aplicaţia

en: Confirm
ro: Confirmaţi

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy the selection
ro: Copiază selecţia

en: Could not get name service!
ro: Nu am putut obţine serviciul de nume!

en: Create New _Window
ro: Creează fereastră _nouă

en: Create a new window
ro: Creează o fereastră nouă

en: Creating '/GNOME' context %s %d
ro: Creez contextul '/GNOME' %s %d

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
ro: Creez contextul '/GNOME/Servers' %s %d

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut
ro: Taie

en: Cut the selection
ro: Taie selecţia

en: Date
ro: Data

en: Default Pixmap
ro: Pixmapul standard

en: Delete
ro: Şterge

en: Disable connection to session manager
ro: Întrerupe conexiunea la managerul de sesiuni

en: Disable sound server usage
ro: Dezactivează utilizarea serverului de sunet

en: Discard accepted words on kill
ro: Renunţă la cuvintele acceptate la ucidere

en: Display brief usage message
ro: Arată un mesaj scurt de utilizare

en: Documentation:
ro: Documentaţie:

en: Don't use X shared memory extension
ro: Nu folosi extensia X pentru memorie comună

en: Down
ro: Jos

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: E_xit
ro: _Ieşire

en: Edit
ro: Redactare

en: Edit/
ro: Redactare/

en: Enable sound server usage
ro: Activează utilizarea serverului de sunet

en: Enable tooltips
ro: Activează tooltip-urile

en: End the current game
ro: Termină jocul curent

en: Error
ro: Eroare

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Eroare la opţiunea %s: %s.
    Rulaţi '%s --help' pentru a vedea lista completă de opţiuni în linia de compandă disponibile.

en: Exit the program
ro: Ieşire din program

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
ro: Nu am putut obţine cookie-ul CORBA de autentificare, ies

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
ro: Nu am putut deschide fişierul cookie CORBA (%s) pentru scriere: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
ro: Nu am putut deschide fişierul cookie CORBA '%s': %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
ro: Nu am putut citi fişierul cookie CORBA '%s': %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
ro: Nu am putut scrie fişierul cookie CORBA (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
ro: Nu am putut scrie fişierul cookie CORBA în '%s': %s

en: Fi_les
ro: F_işiere

en: Fi_les/
ro: F_işiere/

en: File
ro: Fişier

en: File/
ro: Fişier/

en: Files
ro: Fişiere

en: Files/
ro: Fişiere/

en: Find _Again
ro: C_aută din nou

en: Finish
ro: Terminare

en: Fixed Position
ro: Poziţie fixată

en: Font Info
ro: Informaţii font

en: GNOME Options
ro: Opţiuni GNOME

en: GOAD ID of the server to activate
ro: GOAD ID-ul serverului pentru activare

en: Game
ro: Joc

en: Gdk debugging flags to set
ro: Flag-urile Gdk de depanare pentru setat

en: Gdk debugging flags to unset
ro: Flag-urile Gdk de depanare pentru desetat

en: Get a hint for your next move
ro: Primeşte o sugestie pentru mutarea următoare

en: Get config entry
ro: Obţine intrarea de configurare

en: Gtk+ debugging flags to set
ro: Flag-urile Gtk+ de depanare pentru setat

en: Gtk+ debugging flags to unset
ro: Flag-urile Gtk+ de depanare pentru desetat

en: Help
ro: Ajutor

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Host:port on which the sound server to use is running
ro: Host:port pe ce server de sunet rulează

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
ro: Nu am puttu găsi nici un serviciu instalat. Fie nu aveţi servicii instalate
    sau nu cunosc calea către ele.
    În orice caz, vă rog să vă verificaţi instalarea GNOME.

en: ID under which GOAD knows this server
ro: ID-ul sub care GOAD cunoaşte acest server

en: If you choose a font it will appear here
ro: Dacă alegeţi un font va apărea aici

en: Ignore on Arrange
ro: Ignoră la aranjare

en: Ignore this word
    this time only
ro: Ignoră acest cuvânt
    numai acum

en: Indent
ro: Aliniază

en: Information
ro: Informaţie

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert the word
    in your personal dictionary
ro: Introdu cuvântul
    în dicţionarul dvs. personal

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
ro: Introdu cuvântul
    în dicţionarul dvs. personal
    (dacă are litere mari şi mici
    menţine-le)

en: Insert with case
ro: Introdu cu case

en: Ispell command:
ro: Comanda ispell:

en: Kill ispell process
ro: Omoară procesul ispell

en: Language
ro: Limba

en: Layer:
ro: Strat:

en: Load an additional Gtk module
ro: Încarcă un modul Gtk adiţional

en: Loading Icons...
ro: Încarc iconurile...

en: Main dictionary:
ro: Dicţionarul principal:

en: Make X calls synchronous
ro: Fă chemările X sincronizate

en: Make all warnings fatal
ro: Fă toate atenţierile fatale

en: Maximized Horizontal
ro: Maximizat orizontal

en: Maximized Vertical
ro: Maximizat vertical

en: Menu Accelerator Keys
ro: Taste acceleratoare de meniu

en: Menu Item
ro: Element meniu

en: Message
ro: Mesaj

en: Minimized
ro: Minimizat

en: Modify the file's properties
ro: Modifică proprietăţile fişierului

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
ro: Au avut loc segmentation faulturi multiple; nu pot afişa dialogul de eroare

en: Name
ro: Nume

en: Name/Comment translations:
ro: Nume/Comentariu traduceri:

en: Name:
ro: Nume:

en: New
ro: Nou

en: New...
ro: Nou...

en: New/
ro: Nou/

en: Next
ro: Următorul

en: No
ro: Nu

en: No Icon
ro: Fără icon

en: No Image
ro: Nici o imagine

en: Numbered List
ro: Listă numerotată

en: On Top
ro: Deasupra

en: Open a file
ro: Deschide un fişier

en: Open...
ro: Deschide...

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Paste the clipboard
ro: Lipeşte clipboardul

en: Pause the game
ro: Pauză

en: Personal dictionary:
ro: Dicţionarul personal:

en: Pick a Font
ro: Alegeţi un font

en: Pick a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
ro: Vă rugăm să vizitaţi pagina Prabuşiri Aplicaţii GNOME pentru mai multe informaţii

en: Preferences...
ro: Preferinţe...

en: Prev
ro: Precedentul

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Print S_etup...
ro: S_etare imprimantă

en: Print the current file
ro: Listează fişierul curent

en: Print...
ro: Listează

en: Program class as used by the window manager
ro: Clasa programului care este folosită de managerul de ferestre

en: Program name as used by the window manager
ro: Numele programului care este folosit de managerul de ferestre

en: Progress
ro: Progres

en: Properties...
ro: Proprietăţi

en: Question
ro: Întrebare

en: Quit
ro: Ieşire

en: Redo
ro: Repetă

en: Redo the undone action
ro: Elimină acţiunea refăcută

en: Redo the undone move
ro: Repetă mutarea anulată

en: Remove
ro: Elimină

en: Replace
ro: Înlocuieşte

en: Replace a string
ro: Înlocuieşte un şir

en: Replace the word
ro: Înlocuieşte cuvântul

en: Repository ID of the server to activate
ro: Repository ID-ul serverului pentru activare

en: Repository ID under which GOAD knows this server
ro: ID-ul de Repository sub care GOAD cunoaşte acest server

en: Restart the game
ro: Reîncepe jocul

en: Revert to a saved version of the file
ro: Înapoi la o versiune salvată a fişierului

en: Run in Terminal
ro: Rulează în terminal

en: Save
ro: Salvează

en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save as...
ro: Salvează ca...

en: Save the current file
ro: Salvează fişierul curent

en: Save the current file with a different name
ro: Salvează fişierul curent cu un nume diferit

en: Score
ro: Scor

en: Scores...
ro: Scoruri...

en: Search again for the same string
ro: Caută din nou acelaşi şir

en: Search for a string
ro: Caută un şir

en: Select
ro: Selectează

en: Select Color
ro: Selectează culoarea

en: Select dictionary
ro: Selectează dicţionarul

en: Select everything
ro: Selectează totul

en: Select file
ro: Selectează fişier

en: Session management options
ro: Opţiuni management de sesiuni

en: Set Layer
ro: Setează layer

en: Set Skip
ro: Setează Săritură

en: Set State
ro: Setează statutul

en: Set Workspace
ro: Setează spaţiu de lucru

en: Set config entry
ro: Setează intrarea de configurare

en: Settings
ro: Setări

en: Settings/
ro: Setări/

en: Setup Page...
ro: Pagină setări...

en: Setup the page settings for your current printer
ro: Setează proprietăţile paginii pentru imprimanta curentă

en: Shaded
ro: Umbrit

en: Show font size
ro: Arată marimea fontului

en: Show this help message
ro: Arată acest mesaj de ajutor

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
ro: Simplă aplicaţie de test pentru a verifica cum WIN_HINTS lucrează.
    Şi pentru a testa funcţiile gnome_win_hints_* pentru erori. :)

en: Skip
ro: Sări

en: Skip Focus
ro: Sări peste focus

en: Skip Taskbar / WinList
ro: Sări Bara aplicaţii / Lista ferestre

en: Skip Toggles:
ro: Sări peste schimbătoare:

en: Skip Window Menu
ro: Sări meniul Fereastră

en: Sort by correctness
ro: Sortează după corectitudine

en: Specify prefix of saved configuration
ro: Specificaţi prefixul configuraţiei salvate

en: Specify session management ID
ro: Specificaţi ID-ul de management sesiuni

en: Spell
ro: Verifică corectitudine scris

en: Start a new game
ro: Începe un nou joc

en: State Toggles:
ro: Schimbătoare de stare:

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Submit a bug report
ro: Trimite un raport de erori

en: Table Borders
ro: Margini tabel

en: Table Fill
ro: Umplere tabel

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
ro: Managerul GNOME de sesiuni (procesul %d) s-a prăbuşit
    datorită unei erori fatale (%s).
    Când închideţi acest dialog, toate aplicaţiile se vor închide şisesiunea dvs. se va termina.
    Vă rog să vă salvaţi toate fişierele înainte de a închide acest dialog.

en: The user chose No/Cancel with data:
ro: Utilizatorul a ales Nu/Renunţă cu datele:

en: The user chose Yes/OK with data:
ro: Utilizatorul a ales Da/OK cu datele:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
ro: Cuvântul `%s'
    nu este în dicţionar.
    Continui oricum?

en: This is an hbox with pixmap and text
ro: Acesta este un test hbox cu pixmap şi text

en: Top Ten
ro: Top 10

en: Try this before using:
ro: Încearcă aceasta înainte de folosire:

en: Type:
ro: Tip:

en: Un-Indent
ro: Elimină alinierea

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acţiune

en: Undo the last move
ro: Anulează utima mutare

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Up
ro: Sus

en: Usage: gnome_segv appname signum
ro: Mod de folosire: gnome_segv numeaplicaţie numărsig

en: Use Font in button with size
ro: Foloseşte fontul în buton cu mărime

en: User
ro: Utilizator

en: Valid chars in words:
ro: Caractere valide în cuvinte:

en: View
ro: Vizualizare

en: View the scores
ro: Vedeţi scorurile

en: View/
ro: Vizualizare/

en: Warning
ro: Atenţie

en: Warning:
ro: Atenţie:

en: Weird number in reply callback
ro: Număr ciudat în replica callback

en: Windows
ro: Ferestre

en: Windows/
ro: Ferestre/

en: Word:
ro: Cuvânt:

en: Workspaces:
ro: Spaţii de lucru:

en: X display to use
ro: Displayul X de folosit

en: Yes
ro: Da

en: _About...
ro: _Despre...

en: _Close
ro: În_chide

en: _Close This Window
ro: În_chide această fereastră

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit/
ro: R_edactare/

en: _End game
ro: T_ermină joc

en: _File
ro: _Fişier

en: _File/
ro: _Fişier/

en: _Find...
ro: _Caută

en: _Game
ro: _Joc

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Help with this
ro: _Ajută cu aceasta

en: _Hint
ro: Su_gestie

en: _New
ro: _Nou

en: _New game
ro: Joc _nou

en: _New/
ro: _Nou/

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: _Paste
ro: _Lipeşte

en: _Pause game
ro: _Pauză

en: _Preferences...
ro: _Preferinţe...

en: _Print
ro: _Tipăreşte

en: _Properties...
ro: _Proprietăţi

en: _Redo
ro: _Repetă

en: _Redo move
ro: Repetă mutarea

en: _Replace...
ro: În_locuieşte

en: _Restart game
ro: _Reîncepe joc

en: _Revert
ro: _Anulează

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Scores...
ro: _Scoruri

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Settings
ro: _Setări

en: _Settings/
ro: _Setări/

en: _Undo
ro: _Anulează

en: _Undo move
ro: An_ulează mutarea

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _View/
ro: _Vedere/

en: _Windows
ro: _Ferestre

en: _Windows/
ro: _Ferestre/

en: get
ro: obţine

en: http://www.gnome.org/application_crashed.shtml
ro: http://www.gnome.org/application_crashed.shtml.ro

en: no
ro: nu

en: set
ro: setează

en: y
ro: d

en: yes
ro: da
