fileutils 4.0q - en to da translation catalogue (187 entries)

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
da: 
    Som et specialtilfælde, laver cp en sikkerhedskopi af KILDE når flagene for
    force og backup er givet, og KILDE og MÅL er samme navn for en eksisterende,
    vanlig fil.

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
da: 
    Rapportér fejl til <bug-fileutils@gnu.org>.

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
      -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
      -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
da:   -S                         sorter efter filstørrelse
          --sort=ORD             extension -X, none -U, size -S, time -t, version -v,
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=ORD             vis tid som ORD istedet for ændringstid:
                                   atime, access, use, ctime eller status; brug
                                   angivet tid som sorteringsnøgle hvis --sort=tid
      -t                         sortér på modificeringstid
      -T, --tabsize=KOLONNER     sæt tabulatorstørrelse til KOLONNER
                                   (8 er forvalgt)
      -u                         med -lt: sorter på og vis adgangstid
                                   med -l: vis adgangstid og sortér på navn
                                   ellers: sorter på adgangstid
      -U                         sortér ikke, list filer som de ligger i kataloget
      -v                         sortér på version
      -w, --width=KOLONNER       sæt skærmbredde til KOLONNER
      -x                         list filer i linjer istedet for kolonner
      -X                         sortér alfabetisk på fil-ekstension
      -1                         list én fil per linje
          --help                 vis denne hjælpetekst og afslut
          --version              vis programversion og afslut
    
    Normalt bruges ikke farve for at skelne mellem filtyper.  Det er ækvivalent
    med at bruge --color=none.  Flaget --color uden det valgbare NÅR argument er ækvivalent
    med --color=always.  Med --color=auto bliver farvekoder skrevet ud kun dersom
    standard udkanal er koblet til en terminal (tty).

en:   -g                         (ignored)
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
          --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k, --kilobytes            like --block-size=1024
      -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          list entries pointed to by symbolic links
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
      -n, --numeric-uid-gid      list numeric UIDs and GIDs instead of names
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         use long listing format without group info
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
      -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
da:   -g                         (ignoreret)
      -G, --no-group             medtag ikke gruppe i listingen
      -h, --human-readable       skriv størrelser i et format læsbart af mennesker
                                 (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si                   det samme, men brug 1000 som base, ikke 1024
          --indicator-style=ORD  tilføj indikator med ORD-stil til elementer:
                                 none (forvalgt), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                list indeksnummeret for hver fil
      -I, --ignore=MØNSTER       vis ikke filer som stemmer overens med
                                 skal-MØNSTERet
      -k, --kilobytes            brug 1024 blokke, på trods af POSIXLY_CORRECT
      -l                         brug langt listeformat
      -L, --dereference          vis filer som peges på af symbolske linker
      -m                         skriv fuld skærmbredde med kommaseparering
      -n, --numeric-uid-gid      skriv UID og GID med tal istedet for navn
      -N, --literal              udskriv alle tegn (inklusive kontroltegn)
      -o                         brug langt listeformat uden gruppeinformation
      -p, --file-type            tilføj et tegn (en af /=@!) for filtypen
      -q, --hide-control-chars   skriv ? istedet for ikke-grafiske tegn
          --show-control-chars   vis kontroltegn som de er (forvalgt)
                                 medmindre programmet er 'ls' og uddata er en terminal
      -Q, --quote-name           sæt filnavn i gåseøjne
          --quoting-style=ORD    brug beskyttelsesstil ORD for filnavne:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c eller escape
      -r, --reverse              sortér baglæns
      -R, --recursive            list underkataloger rekursivt
      -s, --size                 skriv blokstørrelse for hver fil

en:   or : %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
da:   eller: %s [-acm] MMDDttmm[ÅÅ] FIL... (forældet)

en:  (backup: %s)
da:  (sikkerhedskopi: %s)

en:  (might be nonempty)
da:  (er måske ikke tom)

en: %s -> %s (unbackup)
da: %s -> %s (tilbage sikkerhedskopi)

en: %s+%s records in
da: %s+%s blokke ind

en: %s+%s records out
da: %s+%s blokke ud

en: %s: File exists
da: %s: Fil eksisterer

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
da: %s: kan kun lave relative symbolske lænker i aktivt katalog

en: %s: cannot overwrite directory
da: %s: kan ikke overskrive katalog

en: %s: cannot remove
da: kan ikke slette '%s'

en: %s: cannot rewind
da: %s: kan ikke spole tilbage

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
da: %s: kan ikke opdele fildeskriptor, der kun kan tilføjes til

en: %s: error truncating
da: %s: fejl ved trunkering

en: %s: error writing at offset %s
da: %s: fejl ved skrivning på position %s

en: %s: file has negative size
da: %s: fil har negativ størrelse

en: %s: file too large
da: %s: fil for stor

en: %s: hard link not allowed for directory
da: %s: fast lænke er ikke tilladt for kataloger

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt flag -- %c

en: %s: invalid file size
da: %s: ugyldig filstørrelse

en: %s: invalid file type
da: %s: ugyldig filtype

en: %s: invalid group number
da: %s: ugyldigt gruppenummer

en: %s: invalid number of passes
da: %s: ugyldigt antal passager

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '%c%s' tillader ikke argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flag '%s' er flertydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flag '%s' kræver argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '%s' tillader ikke argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flag '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flag '-W %s' er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flag kræver et argument -- %c

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
da: %s: passage %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
da: %s: passage %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s
da: %s: passage %lu/%lu (%s)...%s/%s

en: %s: removed
da: %s: slettet

en: %s: removing
da: sletter %s

en: %s: renamed to `%s'
da: %s: omdøbt til '%s'

en: %s: replace `%s'?
da: %s: overskriv '%s'?

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
da: %s: advarsel: at lave en hård lænke til en symbolsk lænke er ikke portabelt

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
da: %s:%lu: ugyldig linje;  mangler symbol nummer to

en: %s:%lu: unrecognized keyword `%s'
da: %s:%lu: kender ikke nøgleordet '%s'

en: %scannot read table of mounted filesystems
da: %s kan ikke læse tabellen over monterede filsystemer

en: <internal>
da: <intern>

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
da: Ændr gruppen for hver FIL til GRUPPE.
    
      -c, --changes           som "verbose", men rapporter kun ved ændringer
          --dereference       ændr refererede filer for hver symbolsk lænke,
                                istedet for den symbolske lænke selv
      -h, --no-dereference    ændr symbolske lænker istedet for refererede filer
                                (kun for systemer der kan ændre ejerskab af
                                 en symbolsk lænke)
      -f, --silent, --quiet   undertryk de fleste fejlbeskeder
          --reference=RFIL    brug RFIL's gruppe istedet for at bruge
                              GRUPPE-værdien
      -R, --recursive         ændr filer og kataloger rekursivt
      -v, --verbose           giv en diagnostik for hver fil som behandles
          --help              vis denne hjælpetekst og afslut
          --version           vis programversion og afslut

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
da: Ændr beskyttelsen for hver FIL to BESKYTTELSE.
    
      -c, --changes           som --verbose, men rapportér kun ved ændringer
      -f, --silent, --quiet   undertryk de fleste fejlbeskeder
      -v, --verbose           giv en diagnostik for hver fil som behandles
          --reference=RFIL    brug RFIL's beskyttelse istedetfor BESKYTTELSE-
                              værdier
      -R, --recursive         ændr filer og kataloger rekursivt
          --help              vis denne hjælpetekst og afslut
          --version           vis programversion og afslut
    
    Hver BESKYTTELSE er en eller flere af bogstaverne 'ugoa', et af symbolerne
    '+-=', og en eller flere af bogstaverne 'rwxXstugo'.

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size
da: Kopier en fil, med konvertering og formattering som angivet.
    
      bs=BYTE         tving ibs=BYTE og obs=BYTE
      cbs=BYTE        konvertér BYTE byte ad gangen
      conv=NØGLEORD   konvertér filen vha. en liste med kommaseparerede nøgleord
      count=BLOKKE    kopier kun BLOKKE indblokke
      ibs=BYTE        læs BYTE byte ad gangen
      if=FIL          læs fra FIL istedet for stdin
      obs=BYTE        skriv BYTE byte af gangen
      of=FIL          skriv til FIL istedet for stdout
      seek=BLOKKE     hop over BLOKKE blokke med størrelse obs fra
                      begyndelsen af uddata
      skip=BLOKKE     hop over BLOKKE blokke med størrelse ibs fra
                      begyndelsen af inddata
          --help      vis denne hjælpetekst og afslut
          --version   vis programversion og afslut
    
    BYTES kan have suffiks: xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1.000.000,
    M 1.048.576, GD 1.000.000.000, G 1.073.741.824, og så videre for T, P, E,
    Z og Y.
    Hvert NØGLEORD kan være:
      ascii     fra EBCDIC til ASCII
      ebcdic    fra ASCII til EBCDIC
      ibm       fra ASCII til alterneret EBCDIC
      block     udfyld felter termineret med linjeskift med mellemrum indtil
                størrelse givet i cbs
      unblock   skift ud mellemrum med linjeskift i blokke med størrelse
                som givet i cbs
      lcase     lav store bogstaver om til små
      notrunc   forkort ikke udfilen
      ucase     lav små bogstaver om til store
      swab      ombyt hvert par af byte i inddata
      noerror   fortsæt efter læsefejl
      sync      udfyld hver inddata-blok med nul-tegn indtil størrelse givet i ibs

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
da: Opret navngivne rør (FIFOs) med angivne NAVNe.
    
      -m, --mode=BESKYTTELSE sæt beskyttelse (som chmod), ikke a=rw - umask
          --help             vis denne hjælpetekst og afslut
          --version          vis programversion og afslut

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
da: Opret den specielle fil NAVN med givet TYPE.
    
      -m, --mode=BESKYTTELSE sæt beskyttelse (som chmod), ikke a=rw - umask
          --help             vis denne hjælpetekst og afslut
          --version          vis programversion og afslut
    
    MAJOR MINOR er ikke tilladt for TYPE p, men er nødvendig ellers.  TYPE kan
    være:
    
      b      opret en blok speciel fil (bufret) 
      c, u   opret en tegn speciel fil (ubufret) 
      p      opret en FIFO

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
da: Tving ændrede blokke til disk, opdatér superblokken.
    
      --help      vis denne hjælpetekst og afslut
      --version   vis programversion og afslut

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
    
      -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
          --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
    				 modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
      -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
      -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            list both full date and full time
da: List information om FILer (aktiv katalog om ikke andet angives).
    Sorter filene alfabetisk om ingen af flagene -cftuSUX eller --sort angives.
    
      -a, --all                  skjul ikke filer som starter med .
      -A, --almost-all           vis ikke . og ..
      -b, --escape               skriv oktale koder for ikke-grafiske tegn
          --block-size=STØRRELSE brug blokke på STØRRELSE byte
      -B, --ignore-backups       vis ikke filer som slutter med ~
      -c                         med -lt: sortér på og vis ctime (tid for seneste 
                                   ændring af filstatus-informationer);
                                   med -l: vis ctime og sortér på navn
                                   ellers: sortér på ctime
      -C                         list filer i kolonner
          --color[=NÅR]          kontrollér om farve skal bruges for at skelne
                                   filtyper.  NÅR kan være 'never', 'always',
                                   eller 'auto'.
      -d, --directory            list kataloger istedet for indholdet
      -D, --dired                generer uddata for Emacs' dired-modus
      -f                         sortér ikke, slå -aU til, slå -lst fra
      -F, --classify             tilføj et tegn (et af */=@|) for filtypen
          --format=ORD           på tværs -x, kommaer -m, vandret -x, lang -l,
                                   enkelt-kolonne -1, udførligt -l, lodret -C
          --full-time            list fuld dato og klokkeslet

en: Memory exhausted
da: Hovedlager opbrugt

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
da: Udskriv kommandoer for at sætte miljøvariabelen LS_COLORS.
    
    Bestem ud-format:
      -b, --sh, --bourne-shell    udskriv Bourne shell-kode for at sætte LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        udskriv C shell-kode for at sætte LS_COLORS
      -p, --print-data-base       udskriv den interne database
          --help                  vis denne hjælpetekst og afslut
          --version               vis programversion og afslut

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
da: Vis information om filsystemet som FIL ligger på, eller alle filsystemer.
    
      -a, --all             medtag filsystemer med 0 blokke
          --block-size=STØR bruge blokke på STØR byte
      -h, --human-readable  skriv størrelser på en form læsbar for mennesker
                            (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men brug 1000 som base, ikke 1024
      -i, --inodes          skriv inodeinformation istedet for blok-forbrug
      -k, --kilobytes       brug 1024-byte blokke
      -m, --megabytes       brug 1024K-byte blokke
          --no-sync         kør ikke sync før hentning af information (forvalgt)
      -P, --portability     brug POSIX-format på uddata
          --sync            kør sync før hentning af information
      -t, --type=TYPE       list filsystemer af type TYPE
      -T, --print-type      udskriv typen på filsystemet
      -x, --exclude-type=TYPE  list filsystemer som ikke er af type TYPE
      -v                    (ignoreret)
          --help            vis denne hjælpetekst og afslut
          --version         vis programversion og afslut

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
da: Summér diskforbrug for hver FIL, rekursivt for kataloger.
    
      -a, --all             medtag filer, ikke kun kataloger
          --block-size=STØR brug blokke på STØR byte
      -b, --bytes           skriv størrelse i byte
      -c, --total           udskriv totalsum
      -D, --dereference-args  følg søgestier når de er symbolske lænker
      -h, --human-readable  skriv størrelser på en form læsbar for mennesker
                            (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men brug 1000 som base, ikke 1024
      -k, --kilobytes       brug 1024-byte blokker
      -l, --count-links     regn med størrelsen flere gange for faste lænker
      -L, --dereference     følg symbolske lænker
      -m, --megabytes       brug 1024K-byte blokker
      -S, --separate-dirs   medtag ikke størrelsen på underkataloger
      -s, --summarize       vis kun sum for hvert argument
      -x, --one-file-system medtag ikke kataloger på andre filsystemer
      -X FIL, --exclude-from=FIL  Ekskludér filer som svarer til et hvilket som
                            helst mønster i FIL.
          --exclude=MØN     ekskludér filer som svarer til MØN.
          --max-depth=N     skriv totalen for et katalog (eller fil med --all)
                            kun hvis det er N eller færre niveauer under kommandoen.
          --help            vis denne hjælpetekst og afslut
          --version         vis programversion og afslut

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
    
      none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
da: Suffikset for sikkerhedskopiering er ~, med mindre det er angivet med
    --suffix eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versionskontrol kan sættes med --backup
    flaget eller med VERSION_CONTROL miljøvariablen. Gyldige værdier er:
    
      t, numbered     lav nummererede sikkerhedskopier
      nil, existing   nummererede, hvis nummererede sikkerhedskopier eksisterer,
                      ellers simple
      never, simple   lav simple sikkerhedskopier

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er frit programmel; se kildeteksten for betingelser for kopiering. Der er INGEN
    garanti; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED FOR ET SPECIELT FORMÅL.

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
      -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
      -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Note that the three time-date formats recognized for the -d and -t options
    and for the obsolescent argument are all different.
da: Sæt adgangs- og modificeringstiderne for FIL(er) til nuværende
    klokkeslet.
    
      -a                     ændr kun adgangstiden
      -c, --no-create        opret ikke filer
      -d, --date=STRENG      læs STRENG og brug det som nuværende klokkeslet
      -f                     (ignoreret)
      -m                     ændr kun modificeringstiden
      -r, --reference=FILE   brug denne fils tider istedet for nuværende
                               klokkeslet
      -t STEMPEL             brug [[CC]ÅÅ]MMDDttmm[.ss] istedet for nuværende
                               klokkeslet
          --time=ORD         sæt tid givet i ORD: access atime use (samme som -a)
                               modify mtime (samme som -m)
          --help             vis denne hjælpetekst og afslut
          --version          vis programversion og afslut
    
    Bemærk at de tre tid-dato-formater som genkendes for flagene -d og -t
    og for det gamle argument alle er forskellige.

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
da: Brug: %s [FLAG] FIL [...]

en: Usage: %s [OPTION]
da: Brug: %s [FLAG]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
da: Brug: %s [FLAG] KATALOG...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
da: Brug: %s [FLAG] NAVN...

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [FLAG]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
da: Brug: %s [FLAG]... KATALOG...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
da: Brug: %s [FLAG]... FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... BESKYTTELSE[,BESKYTTELSE]... FIL...
     eller: %s [FLAG]... OKTAL_BESKYTTELSE FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
da: Brug: %s [FLAG]... NAVN TYPE [MAJOR MINOR]

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:   %s [FLAG]... EJER[:[GRUPPE]] FIL...
     eller: %s [FLAG]... :GRUPPE FIL...
     eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
da: Brug:   %s [FLAG]... KILDE MÅL
     eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG
     eller: %s -d [FLAG]... --target-directory=KATALOG... KILDE

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
da: Benyt: %s [FLAG]... KILDE MÅL          (1. format)
    eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG   (2. format)
    eller: %s -d [FLAG]... KATALOG...      (3. format)

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
da: Brug:   %s [FLAG]... MÅL [LÆNKENAVN]
     eller: %s [FLAG]... MÅL... KATALOG
     eller: %s [FLAG]... --target-directory=KATALOG MÅL...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
da: ADVARSEL: Cirkulær katalogstruktur.
    Dette betyder næsten helt sikkert at du har et skadet filsystem.
    MELD DETTE TIL DIN SYSTEMADMININISTRATOR.
    Følgende to kataloger har samme inode-nummer:

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

en: ^[yY]
da: ^[jJyY]

en: `
da: '

en: `%s' and `%s' are the same file
da: '%s' og '%s' er samme fil

en: ambiguous argument %s for `%s'
da: flertydigt datoformat '%s' for '%s'

en: block size
da: blokstørrelse

en: block special files not supported
da: blok-special fil er ikke understøttet

en: can not change to null group
da: kan ikke ændre til navnløs gruppe

en: cannot backup `%s'
da: kan ikke lave sikkerhedskopi af '%s'

en: cannot both summarize and show all entries
da: kan ikke vise alle størrelser og kun vise summer samtidig.

en: cannot change back to directory %s via `..'
da: kan ikke gå tilbage til kataloget %s via '..'

en: cannot change to `..' from directory %s
da: kan ikke gå til '..' fra kataloget %s

en: cannot change to directory %s
da: kan ikke gå til kataloget %s

en: cannot chdir to directory, %s
da: kan ikke gå til kataloget, %s

en: cannot create directory `%s'
da: kan ikke oprette kataloget '%s'

en: cannot fork
da: kan ikke udføre 'fork'

en: cannot get the login group of a numeric UID
da: kan ikke finde logind-gruppe for numerisk UID

en: cannot make both hard and symbolic links
da: kan ikke lave både hårde og symbolske linker

en: cannot make fifo `%s'
da: kan ikke lave fifo-fil '%s'

en: cannot move `%s' to a subdirectory of itself, `%s'
da: kan ikke flytte '%s' til en underkatalog af sig selv, '%s'

en: cannot omit both user and group
da: kan ikke udelade både bruger og gruppe

en: cannot remove `%s'
da: kan ikke slette '%s'

en: cannot remove `.' or `..'
da: kan ikke slette '.' eller '..'

en: cannot run strip
da: kan ikke køre 'strip'

en: cannot set permissions of directory `%s'
da: kan ikke sætte beskyttelse på kataloget '%s'

en: cannot specify times from more than one source
da: kan ikke tage klokkeslet fra mere end én kilde

en: cannot un-backup `%s'
da: kan ikke tage tilbage sikkerhedskopi af '%s'

en: character special files not supported
da: tegn-specielle filer er ikke understøttet

en: continue?
da: fortsæt?

en: created directory `%s'
da: oprettede katalog '%s'

en: failed to change group of %s to %s
da: klarede ikke at ændre gruppen til %s til %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
da: klarede ikke at ændre beskyttelse for %s til %04lo (%s)

en: failed to change owner of %s to
da: kunne ikke ændre ejer af %s til

en: fifo files not supported
da: fifo-filer er ikke understøttet

en: file arguments missing
da: mangler filargumenter

en: file offset out of range
da: filposition ude af rækkevidde

en: file system type `%s' both selected and excluded
da: filsystem af type '%s' er både valgt og ekskluderet

en: group number
da: gruppenummer

en: group of %s changed to %s
da: gruppe til %s ændret til %s

en: group of %s retained as %s
da: gruppe til %s beholdt som %s

en: ignoring all arguments
da: ignorerer alle argumenter

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
da: ignorerer ugyldig tab-størrelse i miljøvariabelen TABSIZE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
da: ignorerer ugyldig længde i miljøvariabelen COLUMNS: %s

en: invalid argument %s for `%s'
da: ugyldig datoformat '%s' for '%s'

en: invalid date format `%s'
da: ugyldig datoformat '%s'

en: invalid group
da: ugyldig gruppe

en: invalid group name `%s'
da: ugyldigt gruppenavn '%s'

en: invalid group number `%s'
da: ugyldigt gruppenummer '%s'

en: invalid line width: %s
da: ugyldig linjelængde: %s

en: invalid major device number `%s'
da: ugyldigt major enhedsnummer '%s'

en: invalid maximum depth `%s'
da: ugyldig maksimumniveau '%s'

en: invalid minor device number `%s'
da: ugyldigt minor enhedsnummer '%s'

en: invalid mode
da: ugyldig beskyttelse

en: invalid mode `%s'
da: ugyldig beskyttelse '%s'

en: invalid tab size: %s
da: ugyldig tab-størrelse: %s

en: invalid user
da: ugyldig bruger

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
da: major- og minor-nummer kan ikke angives for fifo-filer

en: missing destination file
da: mangler målfil

en: missing file argument
da: mangler filargument

en: missing file arguments
da: mangler filargumenter

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
da: beskyttelse for %s ændret til %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
da: beskyttelse for %s beholdt som %04lo (%s)

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
da: hverken symbolsk lænke %s eller referent er blevet ændret

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
da: flaget for at udskrive den interne database til dircolor tager
    ikke argumenter

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
da: ingen SHELL-miljøvariabel, og ingen shell-type specificeret med flag

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
da: kun én konvertering fra {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: owner of %s changed to
da: ejer af %s ændret til

en: owner of %s retained as
da: ejer af %s beholdt som

en: preserving ownership for %s
da: bevarer ejerrettigheder for %s

en: preserving permissions for %s
da: bevarer beskyttelse for %s

en: preserving times for %s
da: bevarer tider for %s

en: removing %s
da: sletter %s

en: removing all entries of directory %s
da: fjerner alt i katalog '%s'

en: removing directory, %s
da: sletter katalog, %s

en: removing the directory itself: %s
da: sletter kataloget selv: %s

en: restoring permissions of %s
da: genopretter beskyttelse for %s

en: setting permissions for %s
da: sætter beskyttelse for %s

en: specified target directory, `%s' is not a directory
da: det angivne mål-katalog '%s' er ikke et katalog

en: specified target, `%s' is not a directory
da: angivet mål, '%s', er ikke et katalog

en: standard input
da: standard indstrøm

en: standard output
da: standard udstrøm

en: strip failed
da: 'strip' fejlede

en: symbolic links are not supported on this system
da: symbolske lænker er ikke understøttet på dette system

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
da: flagene for at udskrive den interne database til dircolor og for at
    vælge en shell-syntaks udelukker hinanden.

en: the strip option may not be used when installing a directory
da: strip-flaget kan ikke bruges ved installering af et katalog

en: too few arguments
da: for få argumenter

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: total
da: totalt

en: truncated record
da: forkortet blok

en: truncated records
da: forkortede blokke

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
da: ubegribelig værdi i miljøvariabelen LS_COLORS

en: unrecognized prefix: %s
da: ukendt prefiks: %s

en: virtual memory exhausted
da: virtuelt hovedlager opbrugt

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
da: advarsel: --version-control (-V) er forældet;  understøttelse for det
    vil blive fjernet i en fremtidig udgave.  Brug --backup=%s istedet.

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
da: advarsel: summering er i konflikt med --max-depth=%d

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
da: advarsel: summering er det samme som at bruge --max-depth=0

en: when creating block special files, major and minor device
    numbers must be specified
da: ved opretning af blok-specielle filer, skal major og minor enhedsnummer
    specificeres

en: when creating character special files, major and minor device
    numbers must be specified
da: ved opretning af tegn specielle filer, skal major og minor enhedsnummer
    specificeres

en: when making multiple links, last argument must be a directory
da: ved opretning af flere lænker, skal sidste argument være et katalog

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
da: ved flytting af flere filer skal sidste argument være et katalog

en: when preserving paths, the destination must be a directory
da: når søgestien skal bevares, skal målet være et katalog

en: write error
da: skrivefejl

en: wrong number of arguments
da: galt antal argumenter

en: you are not a member of group `%s'
da: du er ikke medlem af gruppen '%s'
