gnome-libs 1.2.1 - en to tr translation catalogue (333 entries)

en:   - OK? (yes or no)
tr:   - Oldu mu ? (evet yada hayır )

en:  (press return)
tr:  ( return'e bas )

en:  (yes or no)
tr:  ( evet yada hayır )

en: %a %b %d %T %Y
tr: %d %m %Y, %a, Saat %T

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s : yasak seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s : geçersiz seçek -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s : `%c%s' seçeneği hiç bir argüman kabul etmez

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s : `%s' seçeneği tam belli değil

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s : `%s' seçeneği bir argüman ister

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s : `--%s' seçeneği hiç bir argüman kabul etmez

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s : `-W %s' seçeneği bir argüman kabul etmez

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s : `-W %s' seçeneği tam belli değil

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s : seçenek bir argüman ister -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s : `%c%s' tanınmayan bir seçenektir

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s : `--%s' tanınmayan bir seçenek

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
tr: GOAD dosya ibaresi ( iç kullanım için )

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
tr: Çalıştırılancak GOAD sunucusu ID'si ( iç kullanım için )

en: *
tr: x

en: About
tr: Bilgi

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında bilgi

en: Above Dock
tr: Rıhtımın üstünde

en: Accelerator
tr: As-tuş

en: Accept
tr: Kabul et

en: Accept run-together words
tr: Beraber-çalışan kelimeleri kabul et

en: Accept the word for
    this session only
tr: Bu kelimeyi sadece
    bu oturumda kabul et

en: Add
tr: Ekle

en: Add/Set
tr: Ekle/Ver

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Alternatives:
tr: Ihtiyarlar:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
tr: "%s" uygulaması ağır bir hata'dan dolayı
    çöktü .
    ( %s )

en: Apply
tr: Uygula

en: Author:
tr: Yazar:

en: Authors:
tr: Yazarlar:

en: Authors:
tr: Yazarlar:

en: Back
tr: Geri

en: Basic
tr: Asas

en: Below
tr: Altta

en: Browse...
tr: Gez ...

en: Bulleted List
tr: Imli liste

en: CE/C
tr: SIL

en: CLASS
tr: SINIF

en: C_lear
tr: Si_l

en: C_ut
tr: Ke_s

en: Calculator
tr: Hesap makinası

en: Calculator...
tr: Hesap makinası ...

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
tr: hbox'u bulamadım, normal bir dosya seçemenini kullanıyorum

en: Cancel
tr: Iptal

en: Cancel Logout
tr: Çıkış'ı iptal et

en: Check words longer than:
tr: sadece bu kadar harften uzun kelimelere bak:

en: Choose an icon
tr: Bir ikona seç

en: Clear
tr: Sil

en: Clear the selection
tr: Seçili bölgeyi sil

en: Close
tr: Kapat

en: Close the current file
tr: Geçerli dosyayı kapat

en: Close the current window
tr: Geçerli pencereyi kapat

en: Command:
tr: Komuta:

en: Comment
tr: Not

en: Comment:
tr: Notlar:

en: Configure
tr: Ayarla

en: Configure the application
tr: Uygulamayı ayarla

en: Confirm
tr: Onayla

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçili bölgeyi kopyala

en: Copyright (C) 1998
tr: Tel'if hakkı (C) 1998

en: Could not get name service!
tr: Isimlendirme servisini alamadım!

en: Create New _Window
tr: Yeni bir pen_cere yarat

en: Create a new window
tr: Yeni bir pencere yarat

en: Creating '/GNOME' context %s %d
tr: '/GNOME' %s %d ortamını yaratıyorum

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
tr: '/GNOME/Servers' %s %d ortamını yaratıyorum

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: Cut
tr: Kes

en: Cut the selection
tr: Seçili bölgeyi kes

en: DISPLAY
tr: EKRAN

en: Date
tr: Tarih

en: Default Pixmap
tr: Önayarlı resim

en: Delete
tr: Sil

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Disable connection to session manager
tr: Oturum yöneticisine bağlanma

en: Disable sound server usage
tr: Ses sunucusu kullanımını kapat

en: Discard accepted words on kill
tr: Kabul edilen kelimeleri öldürülünce unut

en: Display brief usage message
tr: Kısa bir kullanım iletisini göster

en: Dock
tr: Rıhtım

en: Documentation:
tr: Dokümanlar:

en: Don't use X shared memory extension
tr: X bölüşülbilinir hafıza eklemlerini kullanma

en: Down
tr: Aşağa

en: ERROR:
tr: HATA:

en: EXC
tr: YAP

en: E_xit
tr: Çı_k

en: Edit
tr: Değiştir

en: Edit/
tr: Değiştir/

en: Enable sound server usage
tr: Ses sunucusu kullanımını aç

en: Enable tooltips
tr: Balon yardımaları aç

en: End the current game
tr: Geçerli oyunu bitir

en: Error
tr: Hata

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s seçeneğinde hata var : %s.
    '%s --help' ile kullanılabilinen yekin seçenekleri görebilirsin.

en: Exit the program
tr: Uygulamadan çık

en: FLAGS
tr: ARGÜMANLAR

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
tr: CORBA doğrulama çerezini bulamadım, bitiriliyorum

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
tr: CORBA çerez dosyası ( %s ) yazmak için açamadım : %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
tr: CORBA çerez dosyası '%s''yi açamadım : %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
tr: CORBA Çerez dosyası `%s''yi okuyamadım : %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
tr: CORBA ( %s ) çerez dosyasını yazamadım : %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
tr: CORBA çerez dosyasını `%s''ye yazamadım : %s

en: Fi_les
tr: Dosya_lar

en: Fi_les/
tr: Dosya_lar/

en: File
tr: Dosya

en: File/
tr: Dosya/

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files/
tr: Dosyalar/

en: Find _Again
tr: Yeni_den bul

en: Finish
tr: Bitir

en: Fixed Position
tr: Belirli yer

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font Info
tr: Yazı tipi bilgileri

en: GNOME Options
tr: GNOME seçenekleri

en: GOAD ID of the server to activate
tr: Çalıştırılanacak sunucunun GOAD ID'si

en: Game
tr: Oyun

en: Gdk debugging flags to set
tr: Verilecek Gdk argümanları

en: Gdk debugging flags to unset
tr: Silinecek Gdk argümanları

en: Get a hint for your next move
tr: Önümüzdeki eylem için destek ver

en: Get config entry
tr: Ayar birimini al

en: Global
tr: Genel

en: Gtk+ debugging flags to set
tr: Verilecek Gtk+ argümanları

en: Gtk+ debugging flags to unset
tr: Silinecek Gtk+ argümanları

en: HOSTNAME:PORT
tr: SUNUCU:KAPI

en: Help
tr: Yardım

en: Hidden
tr: Gizlenmiş

en: Host:port on which the sound server to use is running
tr: Ses sunucusunun sunucu:kapı şeklindeki adresi

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
tr: Hiç bir yüklü servisi bulamadım. YA hiç bir servisi 
    yüklemedin yada ben onları bulacak bir dizinlemeyi bilmiyorum.
    Iki durumda da GNOME yüklemini gözden geçir.

en: ID under which GOAD knows this server
tr: GOAD'in bu sunucuyu tanıdığı ID

en: INV
tr: TER

en: Icon:
tr: Ikona:

en: If you choose a font it will appear here
tr: Bir yazı tipi seçersen , o burada gözükecektir

en: Ignore on Arrange
tr: Arranjman'da unut

en: Ignore this word
    this time only
tr: Bu kelimeyi sadece
    bu def'a geç

en: Indent
tr: Tarafla

en: Information
tr: Bilgi

en: Insert
tr: Içer

en: Insert the word
    in your personal dictionary
tr: Şahsi lugatına
    kelime eiçer

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
tr: Kelimeyi şahsi lugat'a
    içer ( karışık 
    yazıldıysa , yazılımını
    koru )

en: Insert with case
tr: Yazılımıyla içer

en: Ispell command:
tr: Ispell komutası:

en: Kill ispell process
tr: Ispell işlemini öldür

en: Language
tr: Dil

en: Layer:
tr: Seviye:

en: Load an additional Gtk module
tr: Eklemsel yüklenecek bir Gtk+ modülü

en: Loading Icons...
tr: Ikonaları yükliyorum ...

en: Main dictionary:
tr: Ana lugat:

en: Make X calls synchronous
tr: X çağrılarını eşzamanla

en: Make all warnings fatal
tr: Yekin ikazları ölümsel et

en: Maximized Horizontal
tr: Ufki azamileşmiş

en: Maximized Vertical
tr: Dikey azamileşmiş

en: Menu Accelerator Keys
tr: Mönü as-tuşları

en: Menu Item
tr: Mönü birimi

en: Message
tr: Ileti

en: Minimized
tr: Ikonalaşmış

en: Modify the file's properties
tr: Dosyanın özelliklerini değiştir

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
tr: Çok ağır hafıza hataları oluştu ; hata diyaloğunu gösteremiyorum

en: NAME
tr: ISIM

en: Name
tr: Isim

en: Name/Comment translations:
tr: Isim/Not tercümeleri:

en: Name:
tr: Isim:

en: New
tr: Yeni

en: New...
tr: Yeni ...

en: New/
tr: Yeni/

en: Next
tr: Ileri

en: No
tr: Hayır

en: No Icon
tr: Ikonasız

en: No Image
tr: Resimsiz

en: Numbered List
tr: Numaralı liste

en: OK
tr: Oldu

en: On Top
tr: En üstte

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Open...
tr: Aç ...

en: PREFIX
tr: ÖNDIZINLEME

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Ara-belleği yapıştır

en: Pause the game
tr: Oyunu durdur

en: Personal dictionary:
tr: Şahsi lugat:

en: Pick a Font
tr: Bir yazı tipini seç

en: Pick a color
tr: Bir renk seç

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
tr: Lütfen Gnome Uygulama-Çöküş sayfasına gidip daha fazla bilgi edin

en: Preferences...
tr: Ayarlar ...

en: Prev
tr: Geri

en: Preview
tr: Önizleme

en: Print S_etup...
tr: Yazdırma _ayarları

en: Print the current file
tr: Geçerli dosyayı yazdır

en: Print...
tr: Yazdır ...

en: Program class as used by the window manager
tr: Pencere yöneticisinden kullanılan uygulama sınıfı

en: Program name as used by the window manager
tr: Pencere yöneticisinden kullanılan uygulama adı

en: Progress
tr: Ilerleme

en: Properties...
tr: Özellikler ...

en: Question
tr: Soru

en: Quit
tr: Çık

en: RCL
tr: YAL

en: REPO-ID
tr: REPO-ID'si

en: Redo
tr: Gerit

en: Redo the undone action
tr: Yon geriye alınan eylemi yeniden yap

en: Redo the undone move
tr: Son ge_riye alınan eylemi yeniden yap

en: Remove
tr: Sil

en: Replace
tr: Yerleştir

en: Replace a string
tr: Bir metni yerleştir

en: Replace the word
tr: Kelimeyi yerleştir

en: Repository ID of the server to activate
tr: Çalıştırılanacak sunucunun REPO ID'si

en: Repository ID under which GOAD knows this server
tr: GOAD'in bu sunucuyu tanıdığı REPO ID'si

en: Restart the game
tr: Oyunu yeniden baş_lat

en: Revert to a saved version of the file
tr: Önceden kaydedilmiş durumu geri dönüştür

en: Run in Terminal
tr: Komuta'da çalıştır

en: SQRT
tr: KÖK

en: STO
tr: KAY

en: STYLE
tr: TIP

en: SUM
tr: TOP

en: Save
tr: Kaydet

en: Save _As...
tr: _Farklı kaydet ...

en: Save as...
tr: Farklı kaydet ...

en: Save the current file
tr: Geçerli dosyayı kaydet

en: Save the current file with a different name
tr: Geçerli dosyayı farklı kaydet

en: Score
tr: Puan

en: Scores...
tr: Puanlar ...

en: Search again for the same string
tr: Aynı metni yeniden bul

en: Search for a string
tr: Bir metni bul

en: Select
tr: Seç

en: Select Color
tr: Rengi seç

en: Select dictionary
tr: Lugatları seç

en: Select everything
tr: Herşeyi seç

en: Select file
tr: Dosyayı seç

en: Session management options
tr: Oturum yönetici seçenekleri

en: Set Layer
tr: Seviye'yi belirle

en: Set Skip
tr: Atlamayı ver ( bunu unut )

en: Set State
tr: Durumu ver

en: Set Workspace
tr: Masaüstünü nelirle

en: Set config entry
tr: Ayar birimini oturt

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings/
tr: Ayarlar/

en: Setup Page...
tr: Sayfayı ayarla ...

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Geçerli yazıcın için geçerli sayfa ayarlarıyla oyna

en: Shaded
tr: Toplanmış

en: Show font size
tr: Yazı tipi büyüklüğü

en: Show this help message
tr: Bu yardım iletisini göster

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
tr: WIN_HINTS'in nasıl çalıştığı deney etmek için bir uygulama .
    Ve tabii ki , gnome_win_hints_* fonksiyonların çalıştığını kanıtlamak için . :)

en: Skip
tr: Geç

en: Skip Focus
tr: Foküs'de gözardı et

en: Skip Taskbar / WinList
tr: Görev listesinde / Pencere listesinde gözardı et

en: Skip Toggles:
tr: Değitleri geç:

en: Skip Window Menu
tr: Pencereler mönüsünde gözardı et

en: Sort by correctness
tr: Doğruluğuna göre sırala

en: Specify prefix of saved configuration
tr: Kaydedilmiş ayarların öndizinlemesini ver

en: Specify session management ID
tr: Oturum yönetim ID'sini belirle

en: Spell
tr: Yazılım

en: Start a new game
tr: Yeni bir oyun başlat

en: State Toggles:
tr: Durum değitleri:

en: Sticky
tr: Yapışık

en: Submit a bug report
tr: Hata raporu ekle

en: Table Borders
tr: Çizgiye kenarları

en: Table Fill
tr: Çizgiye dolgusu

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
tr: Gnome oturum yöneticisi ( işlem %d ) ağır bir hata'dan
    dolayı çöktür ( %s ).
    Bu diyaloğu kapatınca , yekin uygulamalar kapanıp , oturumun dabitirilecektir .
    Lütfen bu diyaloğu kapatmadan önce yekin dosyalarını kaydet .

en: The user chose No/Cancel with data:
tr: Kullanıcı Hayır/Iptal seçti :

en: The user chose Yes/OK with data:
tr: Kullanıcı Evet/Oldu seçti :

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
tr: `%s' kelimesi 
    lugatta yoktur .
    Devam edeyim mi ?

en: This is an hbox with pixmap and text
tr: Bu bir resimli ve metinli hbox'tur

en: Top Ten
tr: Zirvedeki on

en: Try this before using:
tr: Kullanmdan önce bunu dene:

en: Type:
tr: Tür:

en: Un-Indent
tr: Taraflama

en: Undo
tr: Geriye al

en: Undo the last action
tr: Son eylemi geri al

en: Undo the last move
tr: Son eylemi geri al

en: Unknown system error
tr: Tanınmayan sistem hatası

en: Up
tr: Yukarı

en: Usage: gnome_segv appname signum
tr: Kullanım : gnome_segv uygulama_adı sinyal_no

en: Use Font in button with size
tr: Yazı tipini belli büyüklüğünde belli basmalarda kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Valid chars in words:
tr: Kelimelerde geçerli harfler

en: View
tr: Göster

en: View the scores
tr: Puanlar'a bak

en: View/
tr: Göster/

en: WIN_HINTS Test
tr: WIN_HINTS deneyi

en: Warning
tr: Ikaz

en: Warning:
tr: Ikaz:

en: Weird number in reply callback
tr: Geri-verimdeki numara

en: Windows
tr: Pencereler

en: Windows/
tr: Pencereler/

en: Word:
tr: Kelime:

en: Workspaces:
tr: Masaüstleri:

en: X display to use
tr: Kullançilacak X ekranı

en: Yes
tr: Evet

en: _About...
tr: _Bilgi ...

en: _Close
tr: Kapa_t

en: _Close This Window
tr: _Bu pencereyi kapat

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Edit
tr: D_eğiştir

en: _Edit/
tr: _Değiştir/

en: _End game
tr: Oyunu _bitir

en: _File
tr: _Dosya

en: _File/
tr: _Dosya/

en: _Find...
tr: _Bul ...

en: _Game
tr: _Oyun

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Help with this
tr: Buna _yardım et

en: _Hint
tr: _Destek

en: _New
tr: Ye_ni

en: _New game
tr: _Yeni oyun

en: _New/
tr: Ye_ni/

en: _Open...
tr: _Aç ...

en: _Paste
tr: Yapıştır

en: _Pause game
tr: Oyunu _durdur

en: _Preferences...
tr: _Ayarlar ...

en: _Print
tr: Ya_zdır

en: _Properties...
tr: Ö_zellikler ...

en: _Redo
tr: _Yeniden yap

en: _Redo move
tr: Son eylemi ge_ritle

en: _Replace...
tr: Ye_rleştir ...

en: _Restart game
tr: Oyunu yeniden baş_lat

en: _Revert
tr: Eski hale getir

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Scores...
tr: P_uanlar ...

en: _Select All
tr: _Hepsini seç

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Settings/
tr: _Ayarlar/

en: _Undo
tr: _Geriye al

en: _Undo move
tr: Son _eylemi geri al

en: _View
tr: _Göster

en: _View/
tr: _Göster/

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: _Windows/
tr: _Pencereler/

en: n
tr: h

en: no
tr: hayır

en: set
tr: oturt

en: winhints-test
tr: winhints-deneyi

en: wmhints-test
tr: wmhints-deneyi

en: y
tr: e

en: yes
tr: evet
