GNU textutils 2.0c - en to gl translation catalogue (252 entries)

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
gl: 
      -B, --binary             usar escrituras binarias á consola.

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes maybe . for octal and b multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.  -s without a number implies 3.  -w without a number implies 32.
    By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
gl: 
    Para a sintaxe antiga (segundo formato de chamada), DESPLAZAMENTO quere dicir
    -j DESPLAZAMENTO.  ETIQUETA é a pseudo-dirección do primeiro byte visualizado,
    que se incrementa durante o volcado.  Para DESPLAZAMENTO e ETIQUETA, un
    prefixo 0x ou 0X indica hexadecimal; os sufixos poden ser . para octal e
    b para multiplicar por 512.
    
    TIPO componse dunha ou máis destas especificacións:
    
      a          carácter nomeado
      c          carácter ASCII ou secuencia de escape
      d[TAMAÑO]  decimal con signo, TAMAÑO bytes por enteiro
      f[TAMAÑO]  punto flotante, TAMAÑO bytes por enteiro
      o[TAMAÑO]  octal, TAMAÑO bytes por enteiro
      u[TAMAÑO]  decimal sen signo, TAMAÑO bytes por enteiro
      x[TAMAÑO]  hexadecimal, TAMAÑO bytes por enteiro
    
    TAMAÑO é un número.  Para o TIPO en doux, TAMAÑO pode tamén ser C para
    sizeof(char), S para sizeof(short), I para sizeof(int) ou L para
    sizeof(long). Se TIPO é f, TAMAÑO tamén pode ser F para sizeof(float), D
    para sizeof(double) ou L para sizeof(long double).
    
    BASE é d para decimal, o para octal, x para hexadecimal ou n para ningunha.
    BYTES é hexadecimal se leva un prefixo 0x ou 0X, multiplícase por 512 se
    leva un sufixo b, por 1024 cun k e por 1048576 cun m.  Engadir un sufixo z
    a calqueira tipo engade unha mostra de caracteres imprimibles á fin de cada
    liña de saída.  -s sen un número implica 3.  -w sen un número implica 32.
    Se non se indica nada, od usa -A o -t d2 -w 16.

en: 
    Report bugs to <bug-textutils@gnu.org>.
gl: 
    Informe sobre os erros a <bug-textutils@gnu.org>

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
      \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR1-CHAR2]   same as CHAR1-CHAR2, if both SET1 and SET2 use this
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
      [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
gl: 
    Os CONXUNTOs especifícanse como cadeas de caracteres.  A maioría represéntanse
    a sí mesmos.  As secuencias interpretadas son:
    
      \NNN            o carácter co valor octal NNN (de 1 a 3 díxitos octais)
      \\              barra invertida
      \a              campá audible (BEL)
      \b              borrar carácter anterior
      \f              salto de páxina
      \n              salto de liña
      \r              retorno de carro
      \t              tabulación horizontal
      \v              tabulación vertical
      CAR1-CAR2       tódolos caracteres de CAR1 a CAR2 en orde crecente
      [CAR1-CAR2]     igual que CAR1-CAR2, se CONXUNTO1 e CONXUNTO2 o usan á vez
      [CAR*]          en CONXUNTO2, copias de CAR ata a lonxitude do CONXUNTO1
      [CAR*REPET]     REPETir copias de CAR, REPETir un octal se comeza por 0
      [:alnum:]       tódalas letras e díxitos
      [:alpha:]       tódalas letras
      [:blank:]       tódolos espacios en branco horizontais
      [:cntrl:]       tódolos caracteres de control
      [:digit:]       tódolos díxitos
      [:graph:]       tódolos caracteres imprimibles, sen conta-lo espacio
      [:lower:]       tódalas letras minúsculas
      [:print:]       tódolos caracteres imprimibles, contando o espacio
      [:punct:]       tódolos caracteres de puntuación
      [:space:]       tódolos espacios en branco horizontais e verticais
      [:upper:]       tódalas letras maiúsculas
      [:xdigit:]      tódolos díxitos hexadecimais
      [=CAR=]         tódolos caracteres equivalentes a CAR

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
gl: 
    A traducción faise se non se indica -d e ámbolos dous CONXUNTO1 e CONXUNTO2
    aparecen.  Pode usarse -t só cando se traduce.  CONXUNTO2 esténdese ata a
    lonxitude do CONXUNTO1 repetindo o seu derradeiro carácter tantas veces como
    sexa necesario.  Os caracteres excesivos do CONXUNTO2 ignóranse.  Só se
    garantiza que [:lower:] e [:upper:] serán expandidos en orde crecente; usados
    no CONXUNTO2 na traducción, poden ser usados só en parellas para indica-la
    conversión de maiúsculas a minúsculas e viceversa.  -s usa o CONXUNTO1 se non
    se está a traducir ou borrar; noutro caso a compresión usa o CONXUNTO2 e
    sucede trala traducción ou borrado.

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        with long headers left-hand-side truncation may occur,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, -S[STRING] sets separators
      -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
      -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
      -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
gl:   -h CABECEIRA, --header=CABECEIRA
                        usar unha CABECEIRA centrada na vez do nome do ficheiro.
                        Con cabeceiras longas, pode haber truncamento á esquerda
                        -h "" imprime unha liña en branco. Non use -h""
      -i[CAR[ANCHO]], --output-tabs[=CAR[ANCHO]]
                        cambia-los espacios por CARacteres (TABs) de ANCHO (8)
      -J, --join-lines  mesturar liñas completas, desactiva -W, sen aliñamento
                        de columnas, -S[CADEA] pon separadores
      -l LONXITUDE, --length=LONXITUDE
                        establece-la lonxitude da páxina a LONXITUDE (66) liñas
                        (se non se indica nada, 56 liñas, e con -F 63)
      -m, --merge       imprimir tódolos ficheiros en paralelo, un en cada
                        columna, trunca-las liñas, pero uni-las liñas de
                        lonxitude completa con -J
      -n[SEP[CIFRAS]], --number-lines[=SEP[CIFRAS]]
                        numera-las liñas, empregar CIFRAS (5) cifras, e logo o
                        SEParador (TAB), a conta comeza por defecto coa primeira
                        liña do ficheiro de entrada
      -N NÚMERO, --first-line-number=NÚMERO
                        comezar a contar polo NÚMERO na primeira liña da primeira
                        páxina imprimida (vexa +PRIMEIRA_PÁXINA)
      -o MARXE, --indent=MARXE
                        desprazar cada liña MARXE (cero) espacios, non afectar
                        a -w ou -W, a MARXE engádese ao ANCHO_PAXINA
      -r, --no-file-warnings
                        omiti-los avisos cando non se pode abrir un ficheiro

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
      -S[STRING], --sep-string[=STRING]
                        separate columns by an optional STRING, don't use
                        -S "STRING", -S only: No separator used (same as -S""),
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
      -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
      -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
      --help            display this help and exit
      --version         output version information and exit
    
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
gl:   -s[CAR], --separator[=CAR]
                        separa-las columnas cun só CARácter, o CARácter por
                        defecto é o carácter <TAB> sen -w, e ningún con -w
                        -s[CAR] desactiva o truncamento das tres opcións de
                        columnas (-COLUMNAS|-a -COLUMNAS|-m) agás se se indica -w
      -S[CADEA], --sep-string[=CADEA]
                        separa-las columnas cunha CADEA opcional, non empregue
                        -S "CADEA", -S só: Non se emprega separador (igual ca
                        -S""), sen -S: Separador por defecto <TAB> con -J e
                        <espacio>, noutro caso (igual que -S" "), sen efecto nas
                        opcións de columnas
      -t, --omit-header omiti-las cabeceiras e pés de páxina
      -T, --omit-pagination
                        omiti-las cabeceiras e pés de páxina, eliminar toda a
                        paxinación con saltos de liña dos ficheiros de entrada
      -v, --show-nonprinting
                        usa-la notación octal de barra invertida
      -w ANCHO_PÁXINA, --width=ANCHO_PÁXINA
                        poñe-lo ancho de páxina a ANCHO_PÁXINA (72) caracteres
                        só para a saida de varias columnas de texto, -s[car]
                        desactívao (72)
      -W ANCHO_PÁXINA, --page-width=ANCHO_PÁXINA
                        establece-lo ancho da páxina a ANCHO_PÁXINA (72)
                        caracteres e trunca-las liñas, agás cando se indica a
                        opción -J, sen interferencias con -S ou -s
      --help            amosar esta axuda e saír
      --version         amosar información sobre a versión e saír
    
    -T é implicado por -l nn cando nn <= 10 ou <= 3 con -F. Se non se indica un
    FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, ler da entrada estándar.

en:  on repetition %d
gl:  na repetición %d

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
gl: %c: carácter sufixo incorrecto nunha opción obsoleta

en: %d: fmt="%s" width=%d
gl: %d: fmt="%s" ancho=%d

en: %s (for regexp `%s')
gl: %s (para a expresión regular `%s')

en: %s%*s%s%*sPage
gl: %s%*s%s%*sPáxina

en: %s: %lu: improperly formatted MD5 checksum line
gl: %s: %lu: liña de suma MD5 mal formatada

en: %s: %s is so large that it is not representable
gl: %s: %s é tan grande que non é representable

en: %s: %s:%d: disorder:
gl: %s: %s:%d: desorde:

en: %s: FAILED open or read
gl: %s: apertura ou lectura FALLIDA

en: %s: `%s': line number out of range
gl: %s: `%s': número de liña fóra do seu rango

en: %s: `%s': match not found
gl: %s: `%s': non se atopou nada que coincidira

en: %s: `+' or `-' expected after delimeter
gl: %s: esperábase un `+' ou un `-' tralo delimitador

en: %s: `}' is required in repeat count
gl: %s: fai falla un `}' no número de repeticións

en: %s: closing delimeter `%c' missing
gl: %s: delimitador de peche `%c' non atopado

en: %s: equivalence class operand must be a single character
gl: %s: o operando de clases de equivalencia debe ser un só carácter

en: %s: illegal option -- %c
gl: %s: opción incorrecta -- %c

en: %s: input contains a loop:
gl: %s: a entrada contén un lazo:

en: %s: input file is output file
gl: %s: o ficheiro de entrada é o mesmo que o de saída

en: %s: integer expected after `%c'
gl: %s: esperábase un enteiro tras `%c'

en: %s: invalid PID
gl: %s: PID incorrecto

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
gl: %s: número máximo de cambios de tamaño consecutivos incorrecto

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
gl: %s: número máximo de datos non cambiados entre aperturas incorrecto

en: %s: invalid number
gl: %s: número incorrecto

en: %s: invalid number of bytes
gl: %s: número de bytes incorrecto

en: %s: invalid number of lines
gl: %s: número de liñas incorrecto

en: %s: invalid number of seconds
gl: %s: número de segundos incorrecto

en: %s: invalid option -- %c
gl: %s: opción incorrecta -- %c

en: %s: invalid pattern
gl: %s: patrón incorrecto

en: %s: invalid regular expression: %s
gl: %s: expresión regular incorrecta: %s

en: %s: line number must be greater than zero
gl: %s: o número de liña debe ser maior que cero

en: %s: line number out of range
gl: %s: número de liña inexistente

en: %s: no properly formatted MD5 checksum lines found
gl: %s: non se atoparon liñas de suma MD5 ben formatadas

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `%c%s' non permite un parámetro

en: %s: option `%s' is ambiguous
gl: %s: a opción `%s' é ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
gl: %s: a opción `%s' precisa dun parámetro

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `--%s' non permite un parámetro

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción `-W %s' non permite un parámetro

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
gl: %s: a opción `-W %s' é ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
gl: %s: a opción precisa dun parámetro -- %c

en: %s: read error
gl: %s: erro de lectura

en: %s: unrecognized option `%c%s'
gl: %s: opción descoñecida `%c%s'

en: %s: unrecognized option `-%c'
gl: %s: opción descoñecida `-%c'

en: %s: unrecognized option `--%s'
gl: %s: opción descoñecida `--%s'

en: %s: write error
gl: %s: erro de escritura

en: %s}: integer required between `{' and `}'
gl: %s}: fai falla un enteiro entre `{' e `}'

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
gl: Non se pode especifica-la impresión a través e en paralelo á vez.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
gl: Non se pode especifica-lo número de columnas ao imprimir en paralelo.

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines unique to both files
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
gl: Compara os ficheiros ordenados FICHEIRO_ESQUERDO e FICHEIRO_DEREITO liña a liña.
    
      -1              elimina-las liñas que só aparezan no ficheiro esquerdo
      -2              elimina-las liñas que só aparezan no ficheiro dereito
      -3              elimina-las liñas que só aparezan nalgún dos ficheiros
          --help      amosar esta axuda e saír
          --version   amosar información sobre a versión e saír

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
      -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Concatenar FICHEIRO(s), ou a entrada estándar, na saída estándar.
    
      -A, --show-all           equivalente a -vET
      -b, --number-nonblank    numera-las liñas de saída non baleiras
      -e                       equivalente a -vE
      -E, --show-ends          amosar $ ao final de cada liña
      -n, --number             numerar tódalas liñas de saída
      -s, --squeeze-blank      nunca máis dunha soa liña en branco
      -t                       equivalente a -vT
      -T, --show-tabs          amosa-los caracteres TAB coma ^I
      -u                       (ignorado)
      -v, --show-nonprinting   usar notación de ^ e M-, excepto en LFD e TAB
          --help               amosar esta axuda e saír
          --version            amosar información sobre a versión e saír
    
    Sen FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -a, --all           convert all whitespace, instead of initial whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart instead of 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
gl: Converti-los espacios de cada FICHEIRO a tabulacións, escribindo na saída
    estándar.  Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada
    estándar.
    
      -a, --all           converti-los espacios en branco, non só os iniciais
      -t, --tabs=NÚMERO   que as tabulacións sexan de NÚMERO caracteres e non 8
      -t, --tabs=LISTA    usar unha lista de posicións separadas por comas
          --help          amosar esta axuda e saír
          --version       amosar información sobre a versión e saír
    
    Na vez de -t NÚMERO ou -t LISTA, pode empregarse -NÚMERO ou -LISTA.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
gl: Converti-las tabulacións en cada FICHEIRO en espacios, escribindo na saída
    estándar. Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, le-la entrada estándar.
    
      -i, --initial       convertir só as tabulacións do principio da liña
      -t, --tabs=NÚMERO   usar tabulacións de NÚMERO caracteres, e non 8
      -t, --tabs=LISTA    usar unha lista de posicións separadas por comas
          --help          amosar esta axuda e saír
          --version       amosar información sobre a versión e saír
    
    Na vez de -t NÚMERO ou -t LISTA, pódense usar -NÚMERO ou -LISTA.

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
    
      -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
      -D, --all-repeated    print all duplicate lines
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
      -N                    same as -f N
      +N                    same as -s N
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
    
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
gl: Desbotar tódalas as liñas idénticas sucesivas, agás unha, da ENTRADA (ou
    entrada estándar), escribindo na SAÍDA (ou saída estándar).
    
      -c, --count           precede-las liñas polo número de repeticións
      -d, --repeated        escribir só as liñas duplicadas
      -D, --all-repeated    escribir tódalas liñas duplicadas
      -f, --skip-fields=N   evita-la comparación dos primeiros N campos
      -i, --ignore-case     ignora-las maiúsculas e minúsculas na comparación
      -s, --skip-chars=N    evita-la comparación dos primeiros N caracteres
      -u, --unique          escribir só as liñas que non estén duplicadas
      -w, --check-chars=N   non comparar máis de N caracteres nas liñas
      -N                    igual que -f N
      +N                    igual que -s N
          --help            amosar esta axuda e saír
          --version         amosar información sobre a versión e saír
    
    Un campo é un conxunto de caracteres distintos de espacios en branco.
    Sáltanse os campos e logo os caracteres.

en: FAILED
gl: FALLA

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a SIDE           print unpairable lines coming from file SIDE
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
      -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD'
      -j2 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
      -v SIDE           like -a SIDE, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `SIDE.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
gl: Para cada parella de liñas de entrada con campos de join idénticos, escribir
    unha liña na saída estándar.  O campo de join é o primeiro, delimitado por
    espacios en branco, se non se indica outro.  Cando o FICHEIRO1 ou o FICHEIRO2
    (non ámbolos dous á vez) é -, lese da entrada estándar.
    
      -a LADO           visualiza-las liñas non emparellables do ficheiro LADO
      -e BALEIRO        cambia-los campos de entrada non atopados por BALEIRO
      -i, --ignore-case ignora-las maiúsculas/minúsculas ao compara-los campos
      -j CAMPO          (obsoleto) equivalente a `-1 CAMPO -2 CAMPO'
      -j1 CAMPO         (obsoleto) equivalente a `-1 CAMPO'
      -j2 CAMPO         (obsoleto) equivalente a `-2 CAMPO'
      -o FORMATO        aplica-lo FORMATO ao construi-la liña resultante
      -t CARÁCTER       usa-lo CARÁCTER como separador de campos
      -v LADO           coma -a LADO, pero eliminando as liñas de saída
      -1 CAMPO          unir po-lo CAMPO indicado do ficheiro 1
      -2 CAMPO          unir po-lo CAMPO indicado do ficheiro 2
          --help        amosar esta axuda e saír
          --version     amosar información sobre a versión e saír
    
    A menos que se indique -t CARÁCTER, os espacios en branco iniciais separan
    campos e son ignorados; do outro xeito, os campos son separados por CARÁCTER.
    Un CAMPO é un número de campo contando a partir de 1.  FORMATO é unha ou máis
    especificacións separadas por comas ou espacios en branco, cada unha da forma
    `LADO.CAMPO' ou `0'.  O FORMATO que se aplica se non se indica ningún
    visualiza o campo de join, os campos restantes de FICHEIRO1 e os campos
    restantes de FICHEIRO2, todo separado por CHAR.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
      -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
      -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
      -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
      -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
          --help                     display this help and exit
          --version                  output version information and exit
    
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
gl: Os parámetros que son obrigatorios nas opcións longas son obrigatorios nas
    curtas tamén.
    
      -A, --auto-reference           amosa-las referencias xeradas automaticamente
      -C, --copyright                amosa-lo Copyright e as condicións de copia
      -G, --traditional              parecerse máis ao `ptx' de System V
      -F, --flag-truncation=CADEA    usa-la CADEA para marca-las liñas truncadas
      -M, --macro-name=CADEA         nome de macro que empregar na vez de `xx'
      -O, --format=roff              xera-la saída coma directivas de roff
      -R, --right-side-refs          poñe-las referencias á dereita, non contadas
                                     en -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   para a fin das liñas ou das oracións
      -T, --format=tex               xera-la saída coma directivas de TeX
      -W, --word-regexp=REGEXP       usar REGEXP para busca-las claves
      -b, --break-file=FICHEIRO      caracteres que parten palabras neste FICHEIRO
      -f, --ignore-case              converte-las minúsculas a maiúsculas para
                                     ordear
      -g, --gap-size=NÚMERO          tamaño do oco entre campos da saída
      -i, --ignore-file=FICHEIRO     ler toda a lista de palabras de FICHEIRO
      -o, --only-file=FICHEIRO       le-la lista de palabras só do FICHEIRO
      -r, --references               o primeiro campo de cada liña é unha
                                     referencia
      -t, --typeset-mode               - non implementado -
      -w, --width=NÚMERO             ancho da saída, excluindo a referencia
          --help                     amosar esta axuda e saír
          --version                  amosa-la información sobre a versión e saír
    
    Se non se indica un FICHEIRO ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    A opción `-F /' inclúese se non se indica outra cousa.

en: Memory exhausted
gl: Memoria esgotada

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
    
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
      -NUMBER                 same as -l NUMBER
          --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
gl: Escribir anacos de tamaño fixo do ficheiro de ENTRADA nos ficheiros PREFIXOaa,
    PREFIXOab, ...; se non se indica o prefixo, este é `x'.  Sen un ficheiro de
    ENTRADA, ou se a ENTRADA é -, lese da entrada estándar.
    
      -b, --bytes=TAMAÑO      poñer TAMAÑO bytes por ficheiro de saída
      -C, --line-bytes=TAMAÑO poñer como máximo TAMAÑO bytes de liñas por ficheiro
                              de saída
      -l, --lines=NÚMERO      poner NÚMERO liñas por ficheiro de saída
      -NÚMERO                 igual que -l NÚMERO
          --verbose           visualizar un diagnóstico no error estándar xusto
                                antes de abrir cada ficheiro de saída
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosar información sobre a versión e saír
    
    O TAMAÑO pode ter un sufixo multiplicador: b para 512, k para 1K, m para 1Meg.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %%d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
      -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
    
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %%REGEXP%%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
gl: Extraer anacos de FICHEIRO separados por PATRÓN(s) aos ficheiros `xx01',
    `xx02', ..., e escribi-lo tamaño de cada anaco na saída estándar.
    
      -b, --suffix-format=FORMATO usa-lo FORMATO de sprintf na vez de %%d
      -f, --prefix=PREFIXO        usa-lo PREFIXO na vez de `xx'
      -k, --keep-files            non borra-los ficheiros de saida se hai erros
      -n, --digits=DIXITOS        usa-lo número de díxitos indicado na vez de 2
      -s, --quiet, --silent       non visualiza-lo tamaño dos ficheiros de saida
      -z, --elide-empty-files     borra-los ficheiros de saída baleiros
          --help                  amosar esta axuda e saír
          --version               amosar información sobre a versión e saír
    
    Le-la entrada estándar se o FICHEIRO é -. Cada PATRÓN pode ser:
    
      ENTEIRO            copiar ata, non incluíndoo, o número de liña indicado
      /REGEXP/[DESPLAZ]  copiar ata, non incluíndoa, unha liña que coincida
      %%REGEXP/[DESPLAZ] saltar ata, non incluíndoa, unha liña que coincida
      {ENTEIRO}          repeti-lo último patrón o número de veces que se indica
      {*}                repeti-lo último patrón tantas veces como se poida
    
    Un DESPLAZamento de liña é un `+' ou `-' seguido dun enteiro positivo.

en: POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field, both counted from one with -k, from zero with the obsolescent
    form.  OPTS is made up of one or more of Mbdfinr; this effectively disables
    global -Mbdfinr settings for that key.  If no key is given, use the entire
    line as the key.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: POS é F[.C][OPCS], onde F é o número do campo e C a posición do carácter
    no campo, ámbolos dous contando dende 1 con -k, dende 0 coa forma obsoleta.
    OPCS está composto de un ou varios caracteres de Mbdfinr, o que desactiva o
    -Mbdfinr global para esa clave.  Se non se dá unha clave, úsase toda a liña
    coma clave.  Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da
    entrada estándar.

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
    
      +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        produce COLUMN-column output and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
      -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
gl: Paxinar ou encolumna-lo(s) FICHEIRO(s) para imprimir.
    
      +PRIMEIRA_PÁXINA[:ÚLTIMA_PÁXINA]
                        comezar [deter] a impresión coa PRIMEIRA_[ÚLTIMA_]PÁXINA
      -COLUMNAS, --columnas=COLUMNAS
                        producir unha saida de COLUMNAS columnas e imprimir por
                        columnas, agás se se usa a opción -a. Iguala-lo número
                        de liñas nas columnas de cada páxina.
      -a, --across      imprimi-las columnas a través e non cara a abaixo, úsase
                        á vez que -COLUMNAS
      -c, --show-control-chars
                        usa-las notacións de circunflexo (^G) e barra octal
      -d, --double-space
                        producir a saída a dobre espacio
      -e[CAR[ANCHO]], --expand-tabs[=CAR[ANCHO]]
                        expandi-los CARacteres de entrada (TABs) ao ANCHO (8)
      -F, -f, --form-feed
                        usar saltos de páxina na vez de saltos de liña para
                        separar páxinas (por unha cabeceira de páxina de 3 liñas
                        con -f ou unha cabeceira e un pé de 5 liñas sen -f)

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
gl: Visualiza-la conta de comprobación CRC e o número de bytes de cada FICHEIRO.
    
      --help      amosar esta axuda e saír
      --version   amosar información sobre a versión e saír

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Imprimi-la suma de comprobación e o número de bloques de cada FICHEIRO.
    
      -r              non usar -s, usa-lo algoritmo de suma de BSD e bloques de 1k
      -s, --sysv      usa-lo algoritmo de suma System V, usar bloques de 512 bytes
          --help      amosar esta axuda e saír
          --version   amosar información sobre a versión e saír
    
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Print first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
      -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
    If -VALUE is used as first OPTION, read -c VALUE when one of
    multipliers bkm follows concatenated, else read -n VALUE.
gl: Visualiza-las primeiras 10 liñas de cada FICHEIRO na saída estándar.
    Con máis dun FICHEIRO, precede cada un cunha cabeceira que indica o seu nome.
    Se non se indica un FICHEIRO ou cando o FICHEIRO é -, ler da entrada estándar.
    
      -c, --bytes=TAMAÑO       visualiza-los primeiros TAMAÑO bytes
      -n, --lines=NÚMERO       visualiza-las primeiras NÚMERO liñas na vez de 10
      -q, --quiet, --silent    non visualiza-las cabeceiras cos nomes de ficheiro
      -v, --verbose            visualiza-las cabeceiras sempre
          --help               amosar esta axuda e saír
          --version            amosar información sobre a versión e saír
    
    TAMAÑO pode ter un sufixo multiplicador: b para 512, k para 1K, m para 1M.
    Se se usa -VALOR como primeira OPCIÓN, ler -c VALOR cando un dos
    multiplicadores bkm segue inmediatamente ó VALOR; noutro caso ler -n VALOR.

en: Print line, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes, --chars   print the byte counts
      -l, --lines            print the newline counts
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
gl: Escribi-lo número de liñas, palabras e bytes de cada FICHEIRO, e unha liña
    cos totais se se indica máis dun FICHEIRO.  Se non se indica un FICHEIRO, ou
    se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
      -c, --bytes, --chars   escribi-lo número de bytes
      -l, --lines            escribi-lo número de saltos de liña
      -L, --max-line-length  escribi-la lonxitude da liña máis longa
      -w, --words            escribi-lo número de palabras
          --help             amosar esta axuda e saír
          --version          amosar información sobre a versión e saír

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
    
      -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
      -f, --fields=LIST       output only these fields
      -n                      (ignored)
      -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
gl: Imprimir partes seleccionadas de liñas de cada FICHEIRO na saída estándar.
    
      -b, --bytes=LISTA       amosar só eses bytes
      -c, --characters=LISTA  amosar só eses caracteres
      -d, --delimiter=DELIM   usar DELIM en vez de TAB como delimitador de campo
      -f, --fields=LISTA      amosar só eses campos
      -n                      (ignorado)
      -s, --only-delimited    non amosar liñas que non conteñan delimitadores
          --output-delimiter=CADEA  usar CADEA coma delimitador de saída
                                por defecto emprégase o delimitador de entrada
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosar información sobre a versión e saír
    
    Use unha, e só unha das opcións -b, -c ou -f. Cada LISTA componse dun
    rango, ou varios rangos separados por comas. Cada rango é un de:
    
      N     N-ésimo byte, carácter ou campo, contado a partir de 1
      N-    do N-ésimo byte, carácter ou campo, á fin da liña
      N-M   do N-ésimo ao M-ésimo (inclusive) byte, carácter ou campo
      -M    do primeiro ao M-ésimo (inclusive) byte, carácter ou campo
    
    Sen un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --retry              keep trying to open a file even if it is
                                 inaccessible when tail starts or if it becomes
                                 inaccessible later -- useful only with -f
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
      -f, --follow[={name|descriptor}] output appended data as the file grows;
                                 -f, --follow, and --follow=descriptor are
                                 equivalent
      -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N see the texinfo documentation
                                 (the default is %d)
          --max-consecutive-size-changes=N see the texinfo documentation
                                 (the default is %d)
          --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep S seconds between iterations
      -v, --verbose            always output headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b for 512, k for 1024, m for 1048576 (1 Meg).  A first OPTION of -VALUE
    or +VALUE is treated like -n VALUE or -n +VALUE unless VALUE has one of
    the [bkm] suffix multipliers, in which case it is treated like -c VALUE
    or -c +VALUE.
    
    With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
gl: Escribi-las derradeiras %d liñas de cada FICHEIRO na saída estándar.
    Con máis dun FICHEIRO, precédese cada un cunha cabeceira que indica o nome.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    
          --retry              seguir tentando abrir un ficheiro incluso se é
                                 inaccesible cando tail comeza ou se se volve
                                 inaccesible despois -- útil só con -f
      -c, --bytes=N            escribi-los derradeiros N bytes
      -f, --follow[={name|descriptor}] escribi-los datos engadidos cando o
                                 ficheiro medra. -f, --follow, e
                                 --follow=descriptor son equivalentes
      -n, --lines=N            escribi-las derradeiras N liñas, na vez das %d
          --max-unchanged-stats=N vexa a documentación de texinfo
                                 (por defecto é %d)
          --max-consecutive-size-changes=N vexa a documentación de texinfo
                                 (por defecto é %d)
          --pid=PID            con -f, rematar despois de que proceso indicado
                                 morra
      -q, --quiet, --silent    non escribi-las cabeceiras que indican os nomes
      -s, --sleep-interval=S   con -f, durmir S segundos entre iteracións
      -v, --verbose            escribir sempre as cabeceiras que indican os nomes
          --help               amosar esta axuda e saír
          --version            amosar información sobre a versión e saír
    
    Se o primeiro carácter de N (o número de bytes ou liñas) é un `+',
    escríbese comezando polo N-ésimo elemento dende o principio de cada ficheiro,
    e nos demáis casos escríbense os derradeiros N elementos do ficheiro.  N pode
    ter un sufixo multiplicativo: b para 512, k para 1024, m para 1048576 (1
    Mega).  Unha primeira OPCIÓN de -VALOR ou +VALOR é tratada coma -n VALOR ou
    -n +VALOR agás se VALOR ten un dos sufixos multiplicadores [bkm], entón
    trátase coma -c VALOR ou -c +VALOR.
    
    Con --follow (-f), tail segue, por defecto, o descriptor do ficheiro, o que
    significa que incluso se un ficheiro ao que se fai tail se lle cambia o nome,
    tail segue amosando a súa fin. Este comportamento por defecto non é desexable
    cando quere amosa-lo ficheiro con ese nome, non o seu descriptor (por exemplo,
    rotación de ficheiros de rexistro). Use --follow=name nese caso. Isto fai que
    tail busque o ficheiro con ese nome reabríndoo periodicamente para ver se
    foi eliminado e recreado por outro programa.

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
      -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=NUMBER        maximum line width (default of 75 columns)
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
    
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
gl: Reformatar cada parágrafo no(s) FICHEIRO(s), escribindo na saída estándar.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é `-', ler na entrada estándar.
    
    Os parámetros obligatorios nas opcións longas sono tamén nas curtas.
      -c, --crown-margin       conserva-la sangría das primeiras dúas liñas.
      -p, --prefix=CADEA       combinar só as liñas que teñan a CADEA de prefixo
      -s, --split-only         parti-las liñas longas, pero non reencher
      -t, --tagged-paragraph   a sangría da primeira liña é distinta da da segunda
      -u, --uniform-spacing    un espacio entre palabras, e dous entre oracións
      -w, --width=NÚMERO       ancho máximo da liña (75 columnas se non se indica)
          --help               amosar esta axuda e saír
          --version            amosar información sobre a versión e saír
    
    En -wNÚMERO, a letra `w' pode ser omitida.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
gl: Isto é software libre; vexa o código fonte polas condicións de copia. NON hai
    garantía; nin sequera de COMERCIABILIDADE ou APTITUDE PARA UN FIN DETERMINADO.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
gl: Este programa é software libre; pode redistribuilo e/ou modificalo
    baixo os termos da Licencia Pública Xeral de GNU tal como foi publicada
    pola Free Software Foundation; xa a versión 2, ou (á súa elección)
    calqueira versión posterior.
    
    Este programa é distribuido coa esperanza de que sexa útil, pero
    SEN NINGUNHA GARANTÍA; nin sequera a garantía implícita de COMERCIABILIDADE
    ou APTITUDE PARA UN FIN EN PARTICULAR. Vexa a Licencia Pública Xeral de
    GNU para ter máis detalles.
    
    Debería ter recibido unha copia da Licencia Pública Xeral de GNU con
    este programa; se non é o caso, escriba á Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, EE.UU.

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace sequence of characters with one
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
gl: Traducir, comprimir, e/ou borrar caracteres da entrada estándar,
    escribindo na saída estándar.
    
      -c, --complement        complementa-lo CONXUNTO1
      -d, --delete            borra-los caracteres do CONXUNTO1, non traducilos
      -s, --squeeze-repeats   cambia-las secuencias de caracteres idénticos
                              por un só
      -t, --truncate-set1     trunca-lo CONXUNTO1 á lonxitude do CONXUNTO2
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosar información sobre a versión e saír

en: Try `%s --help' for more information.
gl: Escriba `%s --help' para máis información.

en: Unknown system error
gl: Erro do sistema descoñecido

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
gl: Uso: %s [-DIXITOS] [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]
    Escribir unha lista totalmente ordeada consistente coa ordeación parcial
    do FICHEIRO. Se non se indica un FICHEIRO, ou cando o FICHEIRO é -, lese
    da entrada estándar.
    
      --help      amosar esta axuda e saír
      --version   amosar información sobre a versión e saír

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check MD5 checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check MD5 sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
    
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated MD5 checksum lines
    
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    The sums are computed as described in RFC 1321.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [FICHEIRO]...
     ou: %s [OPCIÓN] --check [FICHEIRO]
    Visualizar ou comproba-las sumas de comprobación MD5.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    
      -b, --binary            le-los ficheiros en modo binario (por defecto en DOS/Windows)
      -c, --check             comproba-las sumas MD5 contra a lista dada
      -t, --text              le-los ficheiros en modo texto (por defecto)
    
    As seguintes dúas opcións son útiles só cando se comproban as sumas:
          --status            non visualizar, o código de estado informa do éxito
      -w, --warn              avisar de liñas de suma MD5 mal formatadas
    
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosar información sobre a versión e saír
    
    As sumas calcúlanse como se describe no RFC 1321.  Cando se comproban, a
    entrada debería ser unha saída anterior deste programa.  O modo por defecto
    é visualizar unha liña con suma de comprobación, un carácter que indica o
    tipo (`*' para binario, ` ' para texto), e o nome de cada FICHEIRO.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN] [ENTRADA [PREFIXO]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO PATRÓN...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO1 FICHEIRO2

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... FICHEIRO_ESQUERDO FICHEIRO_DEREITO

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... CONXUNTO1 [CONXUNTO2]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [FICHEIRO]...
     ou: %s --traditional [FICHEIRO] [[+]DESPLAZAMENTO [[+]ETIQUETA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [ENTRADA [SAÍDA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... [ENTRADA]...   (sen -G)
     ou: %s -G [OPCIÓN] [ENTRADA [SAÍDA]]

en: Valid arguments are:
gl: Os parámetros correctos son:

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
gl: AVISO: NON coincidiron %d de %d %s calculadas

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
gl: AVISO: non se puido ler %d de %d %s listados

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
gl: Aviso: non é portable o uso de dous ou máis parámetros de ficheiro coa
    sintaxe obsoleta de tail (%s). Empregue as opcións equivalentes -n ou -c
    na súa vez.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
    
      -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
gl: Parti-las liñas de entrada de cada FICHEIRO (a entrada estándar se non se
    indican), escribindo na saída estándar.
    
      -b, --bytes         contar bytes na vez de columnas
      -s, --spaces        parti-las liñas nos espacios en branco
      -w, --width=ANCHO   usar ANCHO columnas na vez de 80
          --help          amosar esta axuda e saír
          --version       amosar información sobre a versión e saír

en: Write an unambiguous representation, octal bytes by default, of FILE
    to standard output.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first on each file
      -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes per file
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in pre-POSIX form
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    Pre-POSIX format specifications may be intermixed, they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
      -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
gl: Escribir unha representación non ambigua, con bytes octais se non se indica,
    do FICHEIRO na saída estándar.  Sen un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, ler da
    entrada estándar.
    
      -A, --address-radix=BASE    decidir cómo se visualizan os desplazamentos
      -j, --skip-bytes=BYTES      saltarse BYTES bytes de entrada en cada ficheiro
      -N, --read-bytes=BYTES      limita-lo volcado a BYTES bytes por ficheiro
      -s, --strings[=BYTES]       visualizar cadeas de alomenos BYTES caracteres
                                  gráficos
      -t, --format=TIPO           selecciona-lo formato ou formatos de saída
      -v, --output-duplicates     non usar * para marca-la eliminación de liñas
      -w, --width[=BYTES]         visualizar BYTES bytes por liña de saída
          --traditional           aceptar parámetros en formato pre-POSIX
          --help                  amosar esta axuda e saír
          --version               amosar información sobre a versión e saír
    
    Pódense mestura-las especificacións de formato pre-POSIX, e son acumulativas:
      -a   igual que -t a,  selecciona-los caracteres nomeados
      -b   igual que -t oC, seleccionar bytes octais
      -c   igual que -t c,  seleccionar caracteres ASCII ou secuencias de escape
      -d   igual que -t u2, seleccionar enteiros curtos decimais sen signo
      -f   igual que -t fF, seleccionar números en coma flotante
      -h   igual que -t x2, seleccionar enteiros curtos hexadecimais
      -i   igual que -t d2, seleccionar enteiros curtos decimais
      -l   igual que -t d4, seleccionar enteiros longos decimais
      -o   igual que -t o2, seleccionar enteiros curtos octais
      -x   igual que -t x2, seleccionar enteiros curtos hexadecimais

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
gl: Escribir cada FICHEIRO na saída estándar, ca derradeira liña de primeira.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    
      -b, --before             incluí-lo separador antes e non despois
      -r, --regex              interpreta-lo separador como unha expresión regular
      -s, --separator=CADEA    usa-la CADEA coma separador na vez de salto de liña
          --help               amosar esta axuda e saír
          --version            amosar información sobre a versión e saír

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
          --help                      display this help and exit
          --version                   output version information and exit
    
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
    
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
gl: Escribir cada FICHEIRO na saída estándar, con números de liña engadidos.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, ler da entrada estándar.
    
      -b, --body-numbering=ESTILO     usa-lo ESTILO para numera-las liñas do corpo
      -d, --section-delimiter=CC      usar CC para separa-las páxinas lóxicas
      -f, --footer-numbering=ESTILO   usa-lo ESTILO para numera-las liñas do pé
      -h, --header-numbering=ESTILO   usa-lo ESTILO para numera-las liñas da
                                      cabeceira
      -i, --page-increment=NÚMERO     incremento do número de liña
      -l, --join-blank-lines=NÚMERO   cada grupo de NÚMERO liñas baleiras cóntase
                                      como unha soa
      -n, --number-format=FORMATO     inserta-los números de liña polo FORMATO
      -p, --no-renumber               non reinicia-los números de liña coa páxina
      -s, --number-separator=CADEA    engadi-la CADEA tras cada número de liña
      -v, --first-page=NÚMERO         primeiro número de liña de cada páxina
      -w, --number-width=NÚMERO       usar NÚMERO columnas para os números de liña
          --help                      amosar esta axuda e saír
          --version                   amosar información sobre a versión e saír
    
    Se non se indica, selecciónase -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.
    CC son dous caracteres delimitadores para separar páxinas lóxicas; se non
    hai segundo carácter suponse :.  Teclee \\ para obter \.  O ESTILO é un de:
    
      a         numerar tódalas liñas
      t         numerar só as liñas non baleiras
      n         non numera-las liñas
      pREGEXP   numerar só as liñas que coinciden con REGEXP
    
    O FORMATO é un de:
    
      ln   xustificar á esquerda, sen ceros iniciais
      rn   xustificar á dereita, sen ceros iniciais
      rz   xustificar á dereita, con ceros iniciais

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
gl: Escribir liñas consistentes nas liñas que corresponden secuencialmente en
    cada FICHEIRO, separadas por tabulacións, na saída estándar.
    Se non se indica un FICHEIRO, ou se o FICHEIRO é -, lese da entrada estándar.
    
      -d, --delimiters=LISTA  usa-los caracteres da LISTA na vez de tabulacións
      -s, --serial            pegar un ficheiro de cada vez na vez de en paralelo
          --help              amosar esta axuda e saír
          --version           amosar información sobre a versión e saír

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
      +POS1 [-POS2]    start a key at POS1, end it *before* POS2 (obsolescent)
    		     field numbers and character offsets are numbered
                         starting with zero (contrast with the -k option)
      -b               ignore leading blanks in sort fields or keys
      -c               check if given files already sorted, do not sort
      -d               consider only [a-zA-Z0-9 ] characters in keys
      -f               fold lower case to upper case characters in keys
      -g               compare according to general numerical value, imply -b
      -i               consider only [\040-\0176] characters in keys
      -k POS1[,POS2]   start a key at POS1, end it *at* POS2
    		     field numbers and character offsets are numbered
                         starting with one (contrast with zero-based +POS form)
      -m               merge already sorted files, do not sort
      -M               compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC', imply -b
      -n               compare according to string numerical value, imply -b
      -o FILE          write result on FILE instead of standard output
      -r               reverse the result of comparisons
      -s               stabilize sort by disabling last resort comparison
      -t SEP           use SEParator instead of non- to whitespace transition
      -T DIRECTORY     use DIRECTORY for temporary files, not $TMPDIR or %s
      -u               with -c, check for strict ordering;
                       with -m, only output the first of an equal sequence
      -z               end lines with 0 byte, not newline, for find -print0
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
gl: Escribir una concatenación ordeada de tódolos FICHEIRO(s) na saída estándar.
    
      +POS1 [-POS2]    comezar unha clave en POS1, e acabala *antes* de POS2
                       (obsoleta). Os números de campo e os desprazamentos
                       numéranse comezando por 0 (non coma a opción -k
      -b               ignora-los espacios en branco iniciais nos campos e claves
                       de ordeación
      -c               comprobar se os ficheiros xa están ordeados, non ordear
      -d               considerar só os caracteres [a-zA-Z0-9 ] nas claves
      -f               convertir minúsculas a maiúsculas nas claves
      -g               comparar segundo o valor numérico xeral, implica -b
      -i               considerar só os caracteres [\040-\0176] nas claves
      -k POS1[,POS2]   comezar unha clave en POS1, e acabala *en* POS2
                       os números de campo e os desprazamentos numéranse comezando
                       por 1 (non coma a forma +POS, que comeza en 0)
      -m               mesturar ficheiros xa ordeados, non ordear
      -M               comparar (descoñecido) < 'JAN' < ... < 'DEC', implica -b
      -n               comparar polo valor numérico de cadea, implica -b
      -o FICHEIRO      escribi-lo resultado no FICHEIRO na vez da saída estándar
      -r               inverti-lo resultado das comparacións
      -s               estabiliza-la ordeación desactivando a comparación de
                       derradeiro recurso
      -t SEP           usa-lo SEParador na vez de espacios en branco
      -T DIRECTORIO    usa-lo DIRECTORIO para ficheiros temporais, non $TMPDIR
                       ou %s
      -u               con -c, controla-la ordenación estricta;
                       con -m, visualizar só a primeira dun grupo de iguais
      -z               acabada-las liñas cun byte 0, non cun salto de liña, para
                       find -print0
          --help       amosar esta axuda e saír
          --version    amosar información sobre a versión e saír

en: Written by %s.
gl: Escrito por %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
gl: as expresións [=c=] non poden aparecer na cadea2 ao traducir

en: `%s' has appeared;  following end of new file
gl: `%s' apareceu; buscando a fin do novo ficheiro

en: `%s' has become accessible
gl: `%s' volveuse accesible

en: `%s' has become inaccessible
gl: `%s' volveuse inaccesible

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
gl: `%s' foi reemplazado; buscando a fin do ficheiro novo

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
gl: `-%c' caracteres extra ou número incorrecto no parámetro: `%s'

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
gl: `--columns=COLIMNA' número de columnas incorrecto: `%s'

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
gl: `--pages' número de páxina final incorrecto: `%s'

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
gl: `--pages' rango de números de páxina incorrecto: `%s'

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
gl: `--pages' número de páxina inicial incorrecto: `%s'

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
gl: `--pages' o número de páxina inicial é maior có número de páxina final

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
gl: `--pages=PRIMEIRA_PÁXINA[:ÚLTIMA_PÁXINA]' falta un parámetro

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
gl: `-N NÚMERO' número de liña inicial incorrecto: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
gl: `-W ANCHO_PAXINA' número de caracteres incorrecto: `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
gl: `-l LONXITUDE' número de liñas incorrecto: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
gl: `-o MARXE' desplazamento de liña incorrecto: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
gl: `-w ANCHO_PAXINA' número de caracteres incorrecto: `%s'

en: a delimiter may be specified only when operating on fields
gl: só se pode especificar un delimitador cando se traballa con campos

en: ambiguous argument %s for `%s'
gl: parámetro %s ambiguo para `%s'

en: at least one string must be given when squeezing repeats
gl: debe proporcionarse alomenos unha cadea para comprimir repeticións

en: block size
gl: tamaño de bloque

en: both files cannot be standard input
gl: os dous ficheiros non poden ser entrada estándar

en: cannot do ioctl on `%s'
gl: non podo facer operacións de ioctl en `%s'

en: cannot skip past end of combined input
gl: non se pode saltar máis aló do final da entrada combinada

en: cannot split in more than one way
gl: non se pode partir en máis dun xeito

en: checksum
gl: sumas

en: checksums
gl: sumas

en: closing %s (fd=%d)
gl: pechando %s (fd=%d)

en: compatibility mode supports at most three arguments
gl: o modo de compatibilidade soporta 3 parámetros como moito

en: creating file `%s'
gl: creando ficheiro `%s'

en: ending field number argument to the `-k' option must be positive
gl: o parámetro número de campo final da opción `-k' debe ser positivo

en: ending field spec has `.' but lacks following character offset
gl: a especificación do campo final ten `.' pero non segue
    o desplazamento

en: error closing file
gl: erro ao pecha-lo ficheiro

en: error in regular expression search
gl: erro ao buscar por expresións regulares

en: error reading %s
gl: erro lendo %s

en: error writing %s
gl: erro escribindo %s

en: field specification has `,' but lacks following field spec
gl: a especificación do campo ten un `,' pero non o segue a
    especificación do seguinte campo

en: file
gl: ficheiro

en: file truncated
gl: ficheiro truncado

en: files
gl: ficheiros

en: flushing file
gl: volcando o ficheiro

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
gl: no modo de compatibilidade, os últimos 2 parámetros deben ser desplazamentos

en: input disappeared
gl: a entrada desapareceu

en: invalid argument %s for `%s'
gl: parámetro incorrecto %s para `%s'

en: invalid backslash escape `\%c'
gl: secuencia de escape incorrecta `\%c'

en: invalid backslash escape at end of string
gl: secuencia de escape incorrecta na fin da cadea

en: invalid byte or field list
gl: lista de bytes ou campos non correcta

en: invalid character `%c' in type string `%s'
gl: carácter `%c' incorrecto na cadea de tipo `%s'

en: invalid character class `%s'
gl: clase de caracteres `%s' incorrecta

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
gl: especificador de conversión do sufixo incorrecto: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
gl: especificador de conversión do sufixo incorrecto: \%.3o

en: invalid field number for file 1: `%s'
gl: número de campo incorrecto para o ficheiro 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
gl: número de campo incorrecto para o ficheiro 2: `%s'

en: invalid field number: `%s'
gl: número de campo incorrecto: `%s'

en: invalid field specification `%s'
gl: especificación de campo incorrecta `%s'

en: invalid field specifier: `%s'
gl: especificador de campo incorrecto: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
gl: número de ficheiro incorrecto na especificación de campos: `%s'

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
gl: correspondencia de identidades incorrecta;  ao traducir, toda construcción
    [:lower:] ou [:upper:] da cadea1 debe aliñarse cunha construcción que
    corresponda ([:upper:] ou [:lower:], respectivamente) na cadea2

en: invalid line number field width: `%s'
gl: ancho do campo do número de liña incorrecto: `%s'

en: invalid line number increment: `%s'
gl: incremento de números de liña incorrecto: `%s'

en: invalid number
gl: número incorrecto

en: invalid number of blank lines: `%s'
gl: número de liñas en blanco incorrecto: `%s'

en: invalid number of bytes
gl: número de bytes incorrecto

en: invalid number of bytes to compare: `%s'
gl: número de bytes a comparar incorrecto: `%s'

en: invalid number of bytes to skip: `%s'
gl: número de bytes a saltar incorrecto: `%s'

en: invalid number of columns: `%s'
gl: número de columnas incorrecto: `%s'

en: invalid number of fields to skip: `%s'
gl: número de campos a saltar incorrecto: `%s'

en: invalid number of lines
gl: número de liñas incorrecto

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
gl: base de direccións de saída `%c' incorrecta; debe ser un carácter de [doxn]

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
gl: número de repeticións `%s' incorrecto na construcción [c*n]

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
gl: segundo operando no modo de compatibilidade `%s' incorrecto

en: invalid starting line number: `%s'
gl: número de liña inicial incorrecto: `%s'

en: invalid type string `%s'
gl: cadea de tipo incorrecta `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
gl: cadea de tipo incorrecta `%s';
    este sistema non proporciona un tipo de punto flotante de %lu bytes

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
gl: cadea de tipo incorrecta `%s';
    este sistema non proporciona un tipo entero de %lu bytes

en: limit argument
gl: parámetro de límite

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
gl: o número de liña `%s' é menor que o número de liña anterior, %s

en: memory exhausted
gl: memoria esgotada

en: minimum string length
gl: lonxitude mínima da cadea

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
gl: construcción [:upper:] e/ou [:lower:] mal aliñada

en: missing %% conversion specification in suffix
gl: especificación de conversión %% non atopada no sufixo

en: missing conversion specifier in suffix
gl: especificador de conversión non atopado no sufixo

en: missing list of fields
gl: lista de campos non atopada

en: missing list of positions
gl: lista de posicións non atopada

en: no files may be specified when using --string
gl: non se pode especificar ficheiros cando se usa --string

en: no files remaining
gl: non quedan ficheiros

en: no type may be specified when dumping strings
gl: non se pode especificar un tipo ao volcar cadeas

en: number of bytes
gl: número de bytes

en: number of lines
gl: número de liñas

en: old-style offset
gl: desplazamento de estilo antigo

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
gl: só pode aparecer una construcción de repetición [c*] na cadea2

en: only one argument may be specified
gl: só se pode especificar un parámetro

en: only one argument may be specified when using --check
gl: só se pode especificar un parámetro cando se usa --check

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
gl: debe proporcionarse só unha cadea para borrar sen comprimir repeticións

en: only one type of list may be specified
gl: só se pode indicar un tipo de lista

en: option `-T' requires an argument
gl: a opción `-T' precisa dun argumento

en: option `-k' requires an argument
gl: a opción `-k' precisa dun parámetro

en: option `-o' requires an argument
gl: a opción `-o' precisa dun parámetro

en: option `-t' requires an argument
gl: a opción `-t' precisa dun parámetro

en: page width too narrow
gl: páxina demasiado estreita

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
gl: amosar tódalas liñas duplicadas e a conta de repeticións non ten sentido

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
gl: os estremos do rango `%s-%s' están en orde inversa

en: read error
gl: erro de lectura

en: separator cannot be empty
gl: o separador non pode estar baleiro

en: skip argument
gl: parámetro de salto

en: specified number of bytes `%s' is larger than the maximum
    representable value of type `long'
gl: o número de bytes indicado `%s' é maior có valor máximo
    representable de tipo `long'

en: standard error
gl: erro estándar

en: standard input
gl: entrada estándar

en: standard input is closed
gl: a entrada estándar está pechada

en: standard output
gl: saída estándar

en: starting field character offset argument to the `-k' option
    must be positive
gl: o parámetro desplazamento do campo inicial da opción `-k'
    debe ser positivo

en: starting field spec has `.' but lacks following character offset
gl: a especificación do campo inicial ten un `.' pero non o segue
    o desplazamento

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
gl: o número de páxina inicial é maior có número total de páxinas: `%d'

en: stdin: read error
gl: stdin: erro de lectura

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
gl: elimina-las liñas sen delimitadores ten sentido
    	só cando se traballa con campos

en: tab size cannot be 0
gl: o tamaño da tabulación non pode ser 0

en: tab size contains an invalid character
gl: o tamaño da tabulación contén un carácter incorrecto

en: tab sizes must be ascending
gl: os tamaños das tabulacións deben ser crecentes

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
gl: as opcións --binary e --text non teñen sentido cando se comproban sumas

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
gl: a opción --status ten sentido só cando se verifican sumas

en: the --string and --check options are mutually exclusive
gl: as opcións --string e --check son mutuamente exclusivas

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
gl: a opción --warn ten sentido só cando se verifican sumas

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
gl: a construcción [c*] pode aparecer na cadea2 só cando se traduce

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
gl: a construcción de repetición [c*] non pode aparecer na cadea1

en: the delimiter must be a single character
gl: o delimitador debe ser un só carácter

en: the starting field number argument to the `-k' option must be positive
gl: o parámetro número do campo inicial da opción `-k' debe ser positivo

en: too few arguments
gl: número de parámetros insuficiente

en: too few non-option arguments
gl: insuficientes parámetros

en: too many %% conversion specifications in suffix
gl: demasiadas especificacións de conversión %% no sufixo

en: too many arguments
gl: demasiados parámetros

en: too many arguments;  When using tail's obsolescent option syntax (%s)
    there may be no more than one file argument.  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
gl: demasiados parámetros; cando se usa a sintaxe obsoleta de tail (%s) non pode
    haber máis dun parámetro de ficheiro. Empregue as opcións equivalentes -n ou
    -c na súa vez.

en: too many non-option arguments
gl: demasiados parámetros

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
gl: deben proporcionarse dúas cadeas para borrar e comprimir repeticións

en: two strings must be given when translating
gl: deben proporcionarse dúas cadeas para traducir

en: unrecognized option `-%c'
gl: opción descoñecida `-%c'

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
gl: aviso: --pid=PID non é soportado neste sistema

en: warning: --retry is useful only when following by name
gl: aviso: --retry é útil só cando vai seguido por name

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
gl: aviso: PID ignorado; --pid=PID é útil só cando segue

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
gl: aviso: ancho %lu incorrecto; usando %d na súa vez

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
gl: aviso: o número de liña `%s' é o mesmo que o número de liña anterior

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
gl: aviso: a secuencia de escape octal ambigua \%c%c%c é
    	interpretada coma a secuencia de 2 bytes \0%c%c, `%c'

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
gl: cando non se trunca o conxunto1, a cadea2 non debe estar baleira

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
gl: cando se traduce con clases de caracteres complementarias,
    a cadea2 debe facer corresponder tódolos caracteres do dominio nun só

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
gl: cando se traduce, as únicas clases de caracteres que poden aparecer
    na cadea2 son `upper' e `lower'

en: when using the old-style +POS and -POS key specifiers,
    the +POS specifier must come first
gl: cando se usan os especificadores de clave ao antigo estilo +POS e -POS,
    o especificador +POS debe ir primeiro

en: width specification
gl: especificación do ancho

en: write error
gl: erro de escritura

en: write error for `%s'
gl: erro de escritura en `%s'

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
gl: debe especificarse unha lista de bytes, caracteres ou campos
