textutils 2.0c - en to el translation catalogue (255 entries)

en: 
      -B, --binary             use binary writes to the console device.
el: 
      -B, --binary             ÷ñÞóç äõáäéêþí ãñáøéìÜôùí óôç óõóêåõÞ ôçò êïíóüëáò.

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes maybe . for octal and b multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.  -s without a number implies 3.  -w without a number implies 32.
    By default, od uses -A o -t d2 -w 16.
el: 
    Ãéá ôçí ðáëáéüôåñç óýíôáîç (äåýôåñç ìïñöÞ êëÞóçò), ç ÈÅÓÇ åßíáé -j ÈÅÓÇ.
    Ôï ×ÁÑÁÊÔÇÑÉÓÔÉÊÏ åßíáé ç øåõäï-äéåýèõíóç óôï ðñþôï byte ðïõ ôõðþíåôáé,
    áõîáíüìåíï êáèþò ç Ýîïäïò ðñïïäåýåé.  Ãéá ÈÅÓÇ êáé ×ÁÑÁÊÔÇÑÉÓÔÉÊÏ, ôï
    ðñüèåìá 0x Þ 0X äçëþíåé äåêáåîáäéêü, ïé êáôáëÞîåéò ßóùò. Ãéá ïêôáäéêÜ êáé
    b ðïëëáðëáóéÜóôå ìå 512.
    
    Ôï ÅÉÄÏÓ áðáñôßæåôáé áðü ìéá Þ ðåñéóóüôåñåò áðü ôéò ðáñáêÜôù äçëþóåéò:
    
      a          äïèÝí ÷áñáêôÞñáò
      c          ÷áñáêôÞñáò ASCII Þ äéáöõãÞ ìå ðéóùêÜèåôï
      d[ÌÅÃÅÈÏÓ] ðñïóçìáóìÝíïò äåêáäéêüò, ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áíÜ áêÝñáéï
      f[ÌÅÃÅÈÏÓ] êéíçôÞò õðïäéáóôïëÞò, ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áíÜ áêÝñáéï
      o[ÌÅÃÅÈÏÓ] ïêôáäéêüò, ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áíÜ áêÝñáéï
      u[ÌÅÃÅÈÏÓ] ÷ùñßò ðñüóçìï äåêáäéêüò, ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áíÜ áêÝñáéï
      x[ÌÅÃÅÈÏÓ] äåêáåîáäéêü, ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áíÜ áêÝñáéï
    
    Ôï ÌÅÃÅÈÏÓ åßíáé Ýíáò áñéèìüò.  Ãéá ôï ÅÉÄÏÓ, ôï ÌÅÃÅÈÏÓ ìðïñåß íá åßíáé C
    ãéá sizeof(char), S ãéá sizeof(short), I ãéá sizeof(int) Þ L ãéá
    sizeof(long).  Áí ôï ÅÉÄÏÓ åßíáé f, ôï ÌÅÃÅÈÏÓ ìðïñåß åðßóåéò íá åßíáé F
    ãéá sizeof(float), D ãéá sizeof(double) Þ L ãéá sizeof(long double).
    
    Ç ÂÁÓÇ åßíáé d ãéá äåêáäéêü, o ãéá ïêôáäéêü, x ãéá äåêáåîáäéêü Þ n ãéá ôßðïôá.
    Ôï BYTES åßíáé äåêáåîáäéêü áí Ý÷åé ðñüèåìá 0x Þ 0X, ðïëëáðëáóéÜæåôáé ìå 512
    áí Ý÷åé êáôÜëçîç b, ìå 1024 áí Ý÷åé k êáé ìå 1048576 áí Ý÷åé m.  ÐñïóèÝôïíôáò
    ôçí êáôÜëçîç z óå êÜèå åßäïò, ðñïóèÝôåé ôçí åìöÜíéóç ôùí åêôõðþóéìùí
    ÷áñáêôÞñùí óôï ôÝëïò êÜèå ãñáììÞò ôçò åîüäïõ.  Ôï -s ÷ùñßò áñéèìü õðïäçëþíåé
    3.  Ôï -w ÷ùñßò áñéèìü õðïäçëþíåé 32.
    Åî ïñéóìïý, ç od ÷ñçóéìïðïéåß -A o -t d2 -w 16.

en: 
    Report bugs to <bug-textutils@gnu.org>.
el: 
    ÁíáöÝñáôå óöÜëìáôá óôï <bug-textutils@gnu.org>.

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
      \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR1-CHAR2]   same as CHAR1-CHAR2, if both SET1 and SET2 use this
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
      [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
el: 
    Ôá ÓÕÍÏËÁ ïñßæïíôáé ùò áëöáñéèìçôéêÜ.  Ôá ðåñéóóüôåñá áíôéðñïóùðåýïõí ôïí åáõôü ôïõò.
    Ïé ìåôáöñáóìÝíåò áêïëïõèßåò åßíáé:
    
      \NNN            ÷áñáêôÞñáò ìå ïêôáäéêÞ ôéìÞ NNN (1 ìå 3 ïêôáäéêÜ øçößá)
      \\              ðéóùêÜèåôïò
      \a              ç÷çôéêü êïõäïýíé
      \b              `backspace'
      \f              `form feed'
      \n              `new line'
      \r              `return'
      \t              ïñéæüíôéïò óôçëïèÝôçò
      \v              êÜèåôïò óôçëïèÝôçò
      ×ÁÑÁÊÔ1-×ÁÑÁÊÔ2  üëïé ïé ÷áñáêôÞñåò áðü ×ÁÑÁÊÔ1 ìÝ÷ñé ×ÁÑÁÊÔ2 óå áýîïõóá óåéñÜ
      [×ÁÑÁÊÔ1-×ÁÑÁÊÔ2]   üðùò ×ÁÑÁÊÔ1-×ÁÑÁÊÔ2, áí êáé ôá äýï ÓÕÍÏËÏ1, ÓÕÍÏËÏ2 ôï êÜíïõí ÷ñÞóç
      [×ÁÑÁÊÔ*]         óôï ÓÕÍÏËÏ2, áíôéãñÜöåé ôï ×ÁÑÁÊÔÞñá ìÝ÷ñé ôï ìÞêïò ôïõ ÓÕÍÏËÏ1
      [×ÁÑÁÊÔ*ÅÐÁÍÁË]  ÅÐÁÍÁËçøç áíôßãñáöá ôïõ ×ÁÑÁÊÔÞñá, ÅÐÁÍÁË åßíáé ïêôáäéêü áí áñ÷ßæåé áðü 0
      [:alnum:]       üëïé ïé ÷áñáêôÞñåò êáé ôá øçößá
      [:alpha:]       üëïé ïé ÷áñáêôÞñåò
      [:blank:]       üëïé ïé ïñéæüíôéïé ëåõêïß ÷áñáêôÞñåò
      [:cntrl:]       üëïé ïé ÷áñáêôÞñåò åëÝã÷ïõ
      [:digit:]       üëá ôá øçößá
      [:graph:]       üëïé ïé åêôõðþóéìïé ÷áñáêôÞñåò, ÷ùñßò ôï äéÜóôçìá
      [:lower:]       üëá ôá ðåæÜ ãñÜììáôá
      [:print:]       üëïé ïé åêôõðþóéìïé ÷áñáêôÞñåò, ìáæß ìå ôï äéÜóôçìá
      [:punct:]       üëá ïé ÷áñáêôÞñåò ôïíéóìïý
      [:space:]       üëïé ïé ïñéæüíôéïé Þ êÜèåôïé ëåõêïß ÷áñáêôÞñåò
      [:upper:]       üëïé ïé êåöáëáßïé ÷áñáêôÞñåò
      [:xdigit:]      üëá ôá äåêáåîáäéêÜ øçößá
      [=×ÁÑÁÊÔ=]        üëïé ïé ÷áñáêôÞñåò ðïõ åßíáé éóïäýíáìïé ìå ôï ×ÁÑÁÊÔ

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
el: 
    ÌåôÜöñáóç óõìâáßíåé üôáí äå äßíåôáé ôï -d êáé åìöáíßæïíôáé êáé ôá äýï
    ÓÕÍÏËÏ1 êáé ÓÕÍÏËÏ2. Ôï -t ìðïñåß íá ÷ñçóéìïðïéçèåß ìüíï óôç ìåôÜöñáóç
    Ôï ÓÕÍÏËÏ2 áíáðôýóóåôáé óôï ìÞêïò ôïõ ÓÕÍÏËÏ1 ìå åðáíÜëçøç ôïõ ôåëåõôáßïõ
    ÷áñáêôÞñá, üðùò ÷ñåéÜæåôáé. ÊáôÜ õðÝñâáóç ÷áñáêôÞñåò ôïõ ÓÕÍÏËÏ2 áãíïïýíôáé
    Ìüíï ôá [:lower:] êáé [:upper:] åããõüíôáé ôçí áíÜðôõîç óå áýîïõóá óåéñÜÒ
    üôáí ÷ñçóéìïðïéïýíôáé óôï ÓÕÍÏËÏ2 óôç ìåôÜöñáóç, ìðïñïýí íá ÷ñçóéìïðïéçèïýí
    ìüíï óå æåýãç ãéá íá ïñßóïõí ìåôáôñïðÞ ìåôáîý ðåæþí/êåöáëáßùí.  Ôï -s
    êÜíåé ÷ñÞóç ôïõ ÓÕÍÏËÏ1 áí äå ìåôáöñÜæåé Þ äéáãñÜöåéÒ äéáöïñåôéêÜ óõìðõêíþíåé
    êÜíùíôáò ÷ñÞóç ôïõ ÓÕÍÏËÏ2 êáé óõìâáßíåé ìåôÜ áðü ìåôÜöñáóç Þ äéáãñáöÞ

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        with long headers left-hand-side truncation may occur,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, -S[STRING] sets separators
      -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
      -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
      -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
el:   -h ÅÐÉÓÅËÉÄÏ, --header=ÅÐÉÓÅËÉÄÏ
                        ÷ñÞóç êåíôñáñéóìÝíïõ ÅÐÉÓÅËÉÄÏÕ áíôß ôïõ ïíüìáôïò
                          áñ÷åßïõ óôï åðéóÝëéäï,
                        ìå ìáêñÜ åðéóÝëéäá ìðïñåß íá ãßíåé áðïêïðÞ áðü ôá áñéóôåñÜ,
                        -h "" ôõðþíåé ìéá êåíÞ ãñáììÞ, ìçí êÜíåôå ÷ñÞóç ôïõ -h""
      -i[×ÁÑÁÊÔ[ÐËÁÔÏÓ]], --output-tabs[=×ÁÑÁÊÔ[ÐËÁÔÏÓ]]
                        áíôéêáôÜóôáóç äéáóôçìÜôùí ìå ×ÁÑÁÊÔÞñá(TABs) óå ìÞêïò
                          óôçëïèÝôç ÐËÁÔÏÓ(8)
      -J, --join-lines  óõíÝíùóç ãåìÜôùí ãñáììþí, áðåíåñãïðïéåß ìçäåíéóìü
                          ãñáììÞò ôïõ -W, ÷ùñßò
                        óôïß÷éóç óôÞëçò, -S[ÁËÖÁÑÉÈÌ] èÝôåé äéá÷ùñéóôÝò
      -l ÌÇÊÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ, --length=ÌÇÊÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ
                        èÝôåé ôï ìÞêïò óåëßäáò óå ÌÇÊÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ (66) ãñáììÝò
                        (åî ïñéóìïý áñéèìüò ãñáììþí êåéìÝíïõ åßíáé 56, êáé ìå
                          -F 63)
      -m, --merge       åêôýðùóç üëùí ôùí áñ÷åßùí ðáñÜëëçëá, Ýíá óå êÜèå óôÞëç,
                        ìçäåíéóìüò ãñáììþí Üëëá óõíÝíùóç ãñáììþí ðëÞñïõò ìÞêïõò
                          ìå -J
      -n[ÄÉÁ×[ØÇÖÉÁ]], --number-lines[=ÄÉÁ×[ØÇÖÉÁ]]
                        áñßèìçóç ãñáììþí, ÷ñÞóç ØÇÖÉÁ (5) øçößá, ìåôÜ ÄÉÁ× (TAB),
                        åî ïñéóìïý ìÝôñçóç îåêéíÜ ìå ôç ðñþôç ãñáììÞ ôïõ
                          áñ÷åßïõ åéóüäïõ
      -N ÁÑÉÈÌÏÓ, --first-line-number=ÁÑÉÈÌÏÓ
                        Ýíáñîç ìÝôñçóçò ìå ÁÑÉÈÌÏÓ óôç ðñþôç ãñáììÞ ôçò ðñþôçò
                          óåëßäáò
                        ðïõ åêôõðþíåôáé(äåßôå +ÐÑÙÔÇ_ÓÅËÉÄÁ)
      -o ÐÅÑÉÈÙÑÉÏ, --indent=ÐÅÑÉÈÙÑÉÏ
                        ðáñÝìâáëå êÜèå ãñáììÞ ìå ÐÅÑÉÈÙÑÉÏ (ìçäÝí) äéáóôÞìáôá,
                          íá ìçí åðçñåáóôïýí ôá -w Þ -W, ôï ÐÅÑÉÈÙÑÉÏ èá ðñïóôåèåß
                          óôï ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ
      -r, --no-file-warnings
                        ðáñÜëçøç ðñïåéäïðïßçóçò üôáí ôï áñ÷åßï äåí ìðïñåß íá
                          áíïé÷ôåß

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
      -S[STRING], --sep-string[=STRING]
                        separate columns by an optional STRING, don't use
                        -S "STRING", -S only: No separator used (same as -S""),
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header omit page headers and trailers
      -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
      -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
      --help            display this help and exit
      --version         output version information and exit
    
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
el:   -s[×ÁÑÁÊÔ],--separator[=×ÁÑÁÊÔ]
                        äéá÷ùñéóìüò óôçëþí ìå Ýíá ÷áñáêôÞñá, åî ïñéóìïý ôéìÞ
                          ãéá ×ÁÑÁÊÔ
                        åßíáé ôï <TAB> ÷ùñßò -w êáé 'ü÷é ÷áñáêô' ìå -w
                        -s[×ÁÑÁÊÔ] áðåíåñãïðïéåß ôï ìçäåíéóìü ãñáììÞò áðü üëåò
                          (3) ôçò åðéëïãÝò
                        óôÞëçò (-ÓÔÇËÇ|-a -ÓÔÇËÇ|-m) åêôüò áí Ý÷åé ôåèåß ôï -w
      -S[ÁËÖÁÑÉÈÌ], --sep-string[=ÁËÖÁÑÉÈÌ]
                        äéá÷ùñéóìüò óôçëþí áðü Ýíá ðñïáéñåôéêü ÁËÖÁÑÉÈÌ, íá ìçí
                          êÜíåôå ÷ñÞóç ôïõ -S "ÁËÖÁÑÉÈÌ",
                          ìüíï -S : Äåí ÷ñçóéìïðïéåßôáé äéá÷ùñéóôÞò (ßäéï ìå
                            -S""),
                          ÷ùñßò -S: Åî ïñéóìïý äéá÷ùñéóôÞò <TAB> ìå -J êáé
                            <äéÜóôçìá> äéáöïñåôéêÜ (ßäéï ìå -S" "), ÷ùñßò
                            åðßäñáóç óå åðéëïãÝò ãéá óôÞëåò
      -t, --omit-header ðáñÜëçøç åðéóÝëéäùí êáé áêïëïýèùí
      -T, --omit-pagination
                        ðáñÜëçøç åðéóÝëéäùí êáé áêïëïýèùí, åëá÷éóôïðïßçóç êÜèå
                          óåëéäïðïßçóçò áðü `form feeds' ðïõ Ý÷ïõí ôõ÷üí ôåèåß
                          óôá áñ÷åßá åéóüäïõ
      -v, --show-nonprinting
                        ÷ñÞóç ïêôáäéêÞ êùäéêïãñáöÞ ìå ðéóùêÜèåôï
      -w ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ, --width=ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ
                        ïñéóìüò ðëÜôïõò óåëßäáò óå ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ (72)
                          ÷áñáêôÞñåò ãéá
                        ðïëëáðëÞ Ýîïäï óôçëþí ìå êåßìåíï ìüíï, -s[÷áñáêô]
                          áðåíåñãïðïéåß (72)
      -W ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ, --page-width=ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ
                        ïñéóìüò ðëÜôïõò óåëßäáò óå ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ (72)
                          ÷áñáêôÞñåò ðÜíôá,
                        ìçäåíéóìüò ãñáììþí, åêôüò áí Ý÷åé ôåèåß -J, êáìßá
                          ðáñåìâåëÞ
                        ìå -S Þ -s
      --help            åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
      --version         åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Ôï -T åííïåßôå áðü ôï -l nn üðïõ nn <= 10 Þ <= 3 ìå -F. ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ
    üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.

en:  on repetition %d
el:  óôçí åðáíÜëçøç %d

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
el: %c: ìç Ýãêõñïò ÷áñáêôÞñáò êáôÜëçîçò óå åêôüò ÷ñÞóçò åðéëïãÞ

en: %d: fmt="%s" width=%d
el: %d: fmt="%s" ðëÜôïò=%d

en: %s (for regexp `%s')
el: %s (ãéá êáíïíéêÞ Ýêöñáóç `%s')

en: %s%*s%s%*sPage
el: %s%*s%s%*sÓåëßäá

en: %s: %lu: improperly formatted MD5 checksum line
el: %s: %lu: åóöáëìÝíá ìïñöïðïéçìÝíç ãñáììÞ áèñïßóìáôïò åëÝã÷ïõ MD5

en: %s: %s is so large that it is not representable
el: %s: ôï %s åßíáé ôüóï ìåãÜëï ðïõ äå ìðïñåß íá áíáðáñáóôáèåß

en: %s: %s:%d: disorder:
el: %s: %s:%d: ü÷é óå óåéñÜ:

en: %s: FAILED open or read
el: %s: ÁÍÅÐÉÔÕ×ÅÓ Üíïéãìá Þ áíÜãíùóç

en: %s: `%s': line number out of range
el: %s: `%s': áñéèìüò ãñáììÞò Ýîù áðü ôá üñéá

en: %s: `%s': match not found
el: %s: `%s': äåí âñÝèçêå ôáßñéáóìá

en: %s: `+' or `-' expected after delimeter
el: %s: áíáìåíüôáí `+' Þ `-' ìåôÜ ôï äéá÷ùñéóôÞ

en: %s: `}' is required in repeat count
el: %s: ôï `}' áðáéôåßôáé üôáí äçëþíïíôáé ïé åðáíáëÞøåéò

en: %s: closing delimeter `%c' missing
el: %s: ï ôåëåóôÞò ôåñìáôéóìïý `%c' Ý÷åé ðáñáëçöèåß

en: %s: equivalence class operand must be a single character
el: %s: ï ôåëåóôÞò éóïäõíáìßáò ôÜîçò ðñÝðåé íá åßíáé Ýíáò ìüíï ÷áñáêôÞñáò

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: ìç áíáãíùñßóéìç åðéëïãÞ -- %c

en: %s: input contains a loop:
el: %s: ç åßóïäïò ðåñéÝ÷åé âñü÷ï:

en: %s: input file is output file
el: %s: ôï áñ÷åßï åéóüäïõ åßíáé ôï áñ÷åßï åîüäïõ

en: %s: integer expected after `%c'
el: %s: áíáìåíüôáí áêÝñáéïò ìåôÜ ôï `%c'

en: %s: invalid PID
el: %s: ìç Ýãêõñïò ðåñéãñáöÝáò äéåñãáóßáò (PID)

en: %s: invalid maximum number of consecutive size changes
el: %s: ìç Ýãêõñïò ìÝãéóôïò áñéèìüò áðü äéáäï÷éêÝò áëëáãÝò ìåãÝèïõò

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
el: %s: ìç Ýãêõñïò ìÝãéóôïò áñéèìüò áðü ÷ùñßò ìåôáâïëÞ `stats' ìåôáîý áíïéãìÜôùí

en: %s: invalid number
el: %s: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò

en: %s: invalid number of bytes
el: %s: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü bytes

en: %s: invalid number of lines
el: %s: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ãñáììþí

en: %s: invalid number of seconds
el: %s: ìç Ýãêõôïò áñéèìüò áðü äåõôåñüëåðôá

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: ìç Ýãêõñç åðéëïãÞ -- %c

en: %s: invalid pattern
el: %s: ìç Ýãêõñç ìïñöÞ

en: %s: invalid regular expression: %s
el: %s: ìç Ýãêõñç êáíïíéêÞ Ýêöñáóç: %s

en: %s: line number must be greater than zero
el: %s: ï áñéèìüò ãñáììÞò ðñÝðåé íá åßíáé ìåãáëýôåñïò áðü ôï ìçäÝí

en: %s: line number out of range
el: %s: áñéèìüò ãñáììÞò Ýîù áðü ôá üñéá

en: %s: no properly formatted MD5 checksum lines found
el: %s: äå âñÝèçêáí êáíïíéêÜ ìïñöïðïéçìÝíåò ãñáììÝò áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ MD5

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `%c%s' äåí åðéôñÝðåé ïñßóìáôá

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: ç åðéëïãÞ `%s' åßíáé áóáöÞò

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `-%s' áðáéôåß Ýíá üñéóìá

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `--%s' äåí åðéôñÝðåé ïñßóìáôá

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `-W %s' äåí åðéôñÝðåé ïñßóìáôá

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: ç åðéëïãÞ `-W %s' åßíáé áóáöÞò

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: ç åðéëïãÞ áðáéôåß Ýíá üñéóìá -- %c

en: %s: read error
el: %s: óöÜëìá áíÜãíùóçò

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: ìç áíáãíùñßóéìç åðéëïãÞ `%c%s'

en: %s: unrecognized option `-%c'
el: %s: ìç áíáãíùñßóéìç åðéëïãÞ `-%c'

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: ìç áíáãíùñßóéìç åðéëïãÞ `--%s'

en: %s: write error
el: %s: óöÜëìá åããñáöÞò

en: %s}: integer required between `{' and `}'
el: %s}: áðáéôåßôáé áêÝñáéïò ìåôáîý ôùí `{' êáé `}'

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
el: Äåí åßíáé äõíáôü íá äçëùèåß óåéñéáêÞ êáé ðáñÜëëçëç åêôýðùóç.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
el: Äåí åßíáé äõíáôü íá äçëùèåß áñéèìüò óôçëþí óôçí ðáñÜëëçëç åêôýðùóç.

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines unique to both files
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
el: Óýãêñéóç ôáîéíïìçìÝíùí áñ÷åßùí ÁÑÉÓÔÅÑ¼_ÁÑ×ÅºÏ êáé ÄÅÎÉ¼_ÁÑ×ÅºÏ, áíÜ ãñáììÞ.
    
      -1              áðüêñõøç ìïíáäéêþí ãñáììþí óôï áñéóôåñü áñ÷åßï
      -2              áðüêñõøç ìïíáäéêþí ãñáììþí óôï äåîéü áñ÷åßï
      -3              áðüêñõøç ìïíáäéêþí ãñáììþí êáé óôá äýï áñ÷åßá
          --help      åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version   åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
      -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
el: ÓõíÝíùóç ÁÑ×ÅÉÏÕ(ÙÍ) Þ êáíïíéêÞò åéóüäïõ óå êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      -A, --show-all           éóïäýíáìï ìå -vET
      -b, --number-nonblank    áñßèìçóç ìç-êåíþí ãñáììþí ôçò åîüäïõ
      -e                       éóïäýíáìï ìå -vE
      -E, --show-ends          åìöÜíéóç ôïõ $ óôï ôÝëïò êÜèå ãñáììÞò
      -n, --number             áñßèìçóç üëùí ôùí ãñáììþí åîüäïõ
      -s, --squeeze-blank      ðïôÝ ðåñéóóüôåñï áðü ìéá ìïíÞ êåíÞ ãñáììÞ
      -t                       éóïäýíáìï ìå -vT
      -T, --show-tabs          åìöÜíéóç ÷áñáêôÞôá TAB óáí ^I
      -u                       (áãíïåßôå)
      -v, --show-nonprinting   ÷ñÞóç ^ êáé Ì- êùäéêïãñáöÞ, åêôüò ãéá LFD êáé TAB
          --help               åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version            åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -a, --all           convert all whitespace, instead of initial whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart instead of 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
el: ÌåôáôñïðÞ äéáóôçìÜôùí óå êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ óå óôçëïèÝôåò, ãñÜöïíôáò óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -a, --all           ìåôáôñïðÞ üëùí ôùí ëåõêþí ÷áñáêôÞñùí, áíôß ìüíï ôùí áñ÷éêþí
      -t, --tabs=ÁÑÉÈÌÏÓ  ïé óôçëïèÝôåò íá Ý÷ïõí áðüóôáóç ÁÑÉÈÌÏÓ áíôß 8
      -t, --tabs=ËÉÓÔÁ    ÷ñÞóç ëßóôáò ÷ùñéóìÝíçò ìå êüììá ãéá ôç äÞëùóç ôçò èÝóçò ôùí óôçëïèåôþí
          --help          åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version       åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Áíôß ãéá -t ÁÑÉÈÌÏÓ Þ -t ËÉÓÔÁ, -ÁÑÉÈÌÏÓ Þ -ËÉÓÔÁ ìðïñïýí íá ÷ñçóéìïðïéçèïýí.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
el: ÌåôáôñïðÞ óôçëïãíùìüíùí óå êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ óå äéáóôÞìáôá, ìå åããñáöÞ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ Þ üôáí ôï ÁÑ×ÅÉÏ åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -i, --initial       íá ìç ìåôáôñáðïýí ôá TAB ìåôÜ áðü ìç-ëåõêïýò ÷áñáêôÞñåò
      -t, --tabs=ÁÑÉÈÌ    ïé óôçëïãíþìïíåò íá Ý÷ïõí ìÝãåèïò ÁÑÉÈÌüò ÷áñáêôÞñåò, ü÷é 8
      -t, --tabs=ËÉÓÔÁ    ÷ñÞóç ëßóôáò äéá÷ùñéóìÝíçò ìå êüììáôá ãéá ïñéóìü èÝóåùí óôçëïãíùìüíùí
          --help          åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version       åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Áíôß ãéá -t ÁÑÉÈÌÏÓ Þ -t ËÉÓÔÁ, -ÁÑÉÈÌÏÓ Þ -ËÉÓÔÁ ìðïñïýí íá ÷ñçóéìïðïéçèïýí.

en: Copyright (C) 1999 Free Software Foundation, Inc.
el: ÐíåõìáôéêÜ Äéêáéþìáôá (C) 1999 Free Software Foundation, Inc.

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
    
      -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
      -D, --all-repeated    print all duplicate lines
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
      -N                    same as -f N
      +N                    same as -s N
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
    
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
el: ÁðïâïëÞ üëåò åêôüò áðü ôéò óõíå÷üìåíåò üìïéåò ãñáììÝò áðü ôçí ÅÉÓÏÄÏ
    (Þ êáíïíéêÞ åßóïäï), ãñÜöïíôáò óôçí Ýîïäï (Þ êáíïíéêÞ Ýîïäï).
    
      -c, --count           áñéèìüò ôùí åìöáíßóåùí óôçí áñ÷Þ ôùí ãñáììþí
      -d, --repeated        åìöÜíéóç ìüíï äéðëþí ãñáììþí
      -D, --all-repeated    åìöÜíéóç üëùí ôùí äéðëþí ãñáììþí
      -f, --skip-fields=N   áðïöõãÞ óýãêñéóçò ôùí ðñþôùí N ðåäßùí
      -i, --ignore-case     áãíüçóç äéáöïñþí ìåôáîý ðåæþí/êåöáëáßùí óôéò óõãêñßóåéò
      -s, --skip-chars=N    áãíüçóç óýãêñéóçò ôùí ðñþôùí Í ÷áñáêôÞñùí
      -u, --unique          åìöÜíéóç ìüíï ôùí ìïíáäéêþí ãñáììþí
      -w, --check-chars=N   óýãêñéóç ü÷é ðáñáðÜíù áðü Í ÷áñáêôÞñåò óôç ãñáììÞ
      -N                    ßäéï ìå -f N
      +N                    ßäéï ìå -s N
          --help            åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version         åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Ðåäßï åßíáé ìéá óåéñÜ áðü ëåõêïýò ÷áñáêôÞñåò, êáé ìåôÜ ìç-ëåõêïß ÷áñáêôÞñåò.
    Ôá ðåäßá ðñïóðåñíüíôáé ðñéí ôïõò ÷áñáêôÞñåò.

en: FAILED
el: ÁÍÅÐÉÔÕ×ÅÓ

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a SIDE           print unpairable lines coming from file SIDE
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
      -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD'
      -j2 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
      -v SIDE           like -a SIDE, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `SIDE.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
el: Ãéá êÜèå æåýãïò áðü ãñáììÝò åéóüäïõ ìå üìïéá ðåäßá óõíÝíùóçò, åìöÜíéóç ìéáò
    ãñáììÞò óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.  Ôï åî ïñéóìïý ðåäßï óõíÝíùóçò åßíáé ôï ðñþôï,
    äéá÷ùñéóìÝíï ìå ëåõêü ÷áñáêôÞñá.  ¼ôáí ôï ÁÑ×ÅÉÏ1 Þ ÁÑ×ÅÉÏ2 (ü÷é êáé ôá äýï)
    åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -a ÌÅÑÏÓ          åìöÜíéóç áôáßñéáóôùí ãñáììþí, ðñïåñ÷üìåíåó áðü ôï áñ÷åßï ÌÅÑÏÓ
      -e ÊÅÍÏ           áíôéêáôÜóôáóç åëëéðþí ðåäßùí åéóüäïõ ìå ÊÅÍÏ
      -i, --ignore-case áãíüçóç äéáöïñþí ìåôáîý ðåæþí/êåöáëáßùí üôáí óõãêñßíïíôáé ðåäßá
      -j ÐÅÄÉÏ          (äåí åßíáé óå ÷ñÞóç) éóïäýíáìå ìå `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 ÐÅÄÉÏ         (äåí åßíáé óå ÷ñÞóç) éóïäýíáìï ìå `-1 FIELD'
      -j2 ÐÅÄÉÏ         (äåí åßíáé óå ÷ñÞóç) éóïäýíáìï ìå `-2 FIELD'
      -o ÌÏÑÖÇ          ÷ñÞóç ôïõ ÌÏÑÖÇ óôçí êáôáóêåõÞ ôçò ãñáììÞò åîüäïõ
      -t ×ÁÑÁÊÔ         ÷ñÞóç ×ÁÑÁÊÔÞñá ãéá äéá÷ùñéóôÞ ðåäßïõ ãéá åßóïäï êáé Ýîïäï
      -v ÌÅÑÏÓ          üðùò -a ÌÅÑÏÓ, áëëÜ ìå áðüêñõøç ôùí óõíåíùìÝíùí ãñáììþí åîüäïõ
      -1 ÐÅÄÉÏ          óõíÝíùóç óå áõôü ôï ÐÅÄÉÏ ôïõ áñ÷åßïõ 1
      -2 ÐÅÄÉÏ          óõíÝíùóç óå áõôü ôï ðåäßï ôïõ áñ÷åßïõ 2
          --help        åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version     åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Åêôüò áí äßíåôáé -t ×ÁÑÁÊÔÞñáò, ôá ðñïðïñåõüìåíá êåíÜ äéá÷ùñßæïõí ôá ðåäßá
    êáé áãíïïýíôáé, äéáöïñåôéêÜ ôá ðåäßá ÷ùñßæïíôáé áðü ôï ×ÁÑÁÊÔÞñá.
    ÏðïéïäÞðïôå ÐÅÄÉÏ åßíáé Ýíáò áñéèìüò ðåäßïõ ìåôñïýìåíïò áðü ôï 1.
    Ç ÌÏÑÖÇ åßíáé ìéá Þ ðåñéóóüôåñåò äçëþóåéò äéá÷ùñéóìÝíåò ìå êüììá Þ êåíü,
    ìå ôï êáèÝíá íá åßíáé `ÌÅÑÏÓ.ÐÅÄÉÏ' Þ `0'.  Ç åî ïñéóìïý ÌÏÑÖÇ åìöáíßæåé
    ôï ðåäßï óõíÝíùóçò, ôá õðüëïéðá ðåäßá áðü ôï ÁÑ×ÅÉÏ1, ôá õðüëïéðá ðåäßá
    áðü ôï ÁÑ×ÅÉÏ2, üëá äéá÷ùñéóìÝíá áðü ôï ×ÁÑÁÊÔÞñá.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
      -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -C, --copyright                display Copyright and copying conditions
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
      -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
      -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
      -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
          --help                     display this help and exit
          --version                  output version information and exit
    
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
el: Õðï÷ñåùôéêÜ ïñßóìáôá ãéá ìáêñÝò åðéëïãÝò åßíáé õðï÷ñåùôéêÜ ãéá óýíôïìåò
    åðéëïãÝò åðßóåéò.
    
      -A, --auto-reference           åìöÜíéóç áõôüìáôá ðáñáãþìåíåò áíáöïñÝò
      -C, --copyright                åìöÜíéóç Copyright êáé êáíüíåò áíôéãñáöÞò
      -G, --traditional              óõìðåñéöïñÜ ðåñéóóüôåñï üìïéá ìå ôïõ System
                                       V ôçí `ptx'
      -F, --flag-truncation=ÁËÖÁÑÉÈÌ  ÷ñÞóç ÁËÖÁÑÉÈÌ ãéá õðïäÞëùóç ìçäåíéóìïý
                                       ãñáììþí
      -M, --macro-name=ÁËÖÁÑÉÈÌ      üíïìá ìáêñïåíôïëÞò ðñïò ÷ñÞóç áíôß ôïõ `xx'
      -O, --format=roff              äçìéïõñãßá åîüäïõ ùò åíôïëÝò roff
      -R, --right-side-refs          ôïðïèÝôçóç áíáöïñþí óôá äåîéÜ, ÷ùñßò íá
                                       ìåôñþíôáé óôï -w
      -S, --sentence-regexp=ÊÁÍÅÊÖ   ãéá ôï ôÝëïò ãñáììþí Þ ôï ôÝëïò ôùí ðñïôÜóåùí
      -T, --format=tex               äçìéïõñãßá åîüäïõ ùò åíôïëÝò TeX
      -W, --word-regexp=ÊÁÍÅÊÖ       ÷ñÞóç ÊÁÍïíéêÞò ÅÊÖñáóçò óôï ôáßñéáóìá êÜèå
                                       ëÝîçò-êëåéäß
      -b, --break-file=ÁÑ×ÅÉÏ        ç ëÝîç óðÜåé ôïõò ÷áñáêôÞñåò óå áõôü ôï
                                       ÁÑ×ÅÉÏ
      -f, --ignore-case              áíáäßðëùóç ðåæþí óå êåöáëáßá ãéá ôçí
                                       ôáîéíüìçóç
      -g, --gap-size=ÁÑÉÈÌÏÓ         ìÝãåèïò äéÜêåíïõ óôéò óôÞëåò ìåôáîý ðåäßùí
                                       åîüäïõ
      -i, --ignore-file=ÁÑ×ÅÉÏ       áíÜãíùóç ëßóôá ëÝîåùí ðñïò áãíüçóç áðü ÁÑ×ÅÉÏ
      -o, --only-file=ÁÑ×ÅÉÏ         áíÜãíùóç ìüíï ëßóôá ëÝîåùí áðü áõôü ôï ÁÑ×ÅÉÏ
      -r, --references               ðñþôï ðåäßá êÜèå ãñáììÞò åßíáé ìéá áíáöïñÜ
      -t, --typeset-mode               - äåí Ý÷åé õëïðïéçèåß -
      -w, --width=ÁÑÉÈÌÏÓ            ðëÜôïò åîüäïõ óå óôÞëåò, ìå åîáßñåóç ôùí
                                       áíáöïñþí
          --help                     åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version                  åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    Åßíáé `-F /' åî ïñéóìïý.

en: Memory exhausted
el: Ç ìíÞìç åîáíôëÞèçêå

en: OK
el: ÅÍÔÁÎÇ

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
    
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
      -NUMBER                 same as -l NUMBER
          --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
el: ¸îïäïò ôìçìÜôùí óôáèåñïý ìåãÝèïõò áðü ôçí ÅÉÓÏÄÏ óå ÐÑÏÈÅÌÁaa, ÐÑÏÈÅÌÁab, ...; åî ïñéóìïý
    ÐÑÏÈÅÌÁ åßíáé ôï `x'.  ×ùñßò ÅÉÓÏÄÏ, Þ üôáí ç ÅÉÓÏÄÏÓ åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -b, --bytes=ÌÅÃÅÈÏÓ     ôïðïèÝôçóç ÌÅÃÅÈÏÓ bytes óå êÜèå áñ÷åßï åîüäïõ
      -C, --line-bytes=ÌÅÃÅÈÏÓ  ôïðïèÝôçóç ôï ðïëý ÌÅÃÅÈÏÓ bytes áðü ãñáììÝò óå êÜèå áñ÷åßï åîüäïõ
      -l, --lines=ÁÑÉÈÌÏÓ     ôïðïèÝôçóç ÁÑÉÈÌÏÓ ãñáììþí óå êÜèå áñ÷åßïõ åîüäïõ
      -ÁÑÉÈÌÏÓ                ßäéï ìå -l ÁÑÉÈÌÏÓ
          --verbose           åêôýðùóç äéáãíùóôéêïý óôï êáíïíéêü óöÜëìá ìüëéò ðñéí
                                áíïé÷ôåß êÜèå áñ÷åßï åîüäïõ
          --help              åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version           åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ÌÅÃÅÈÏÓ ìðïñåß íá Ý÷åé ðñüèåìá ðïëëáðëáóéáóôÞ: b ãéá 512, k ãéá 1K, m ãéá 1 Meg.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %%d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
      -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
    
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %%REGEXP%%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
el: ÐáñÞãáãå ôìÞìáôá áðü ôï ÁÑ×ÅÉÏ äéá÷ùñéóìÝíá áðü ÌÏÑÖÇ(ÅÓ) óå áñ÷åßá `xx01', `xx02', ...,
    êáé åìöÜíéóå ôïõò áñéèìïýò ôùí byte êÜèå ôìÞìáôïò óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      -b, --suffix-format=ÌÏÑÖÇ  ÷ñÞóç ìïñöÞò áëÜ sprintf áíôß ôïõ %%d
      -f, --prefix=ÊÁÔÁËÇÎÇ      ÷ñÞóç ÊÁÔÁËÇÎÇò áíôß ôïõ `xx'
      -k, --keep-files           íá ìç äéáãñáöïýí ôá áñ÷åßá åîüäïõ óå ðåñßðôùóç óöáëìÜôùí
      -n, --digits=ØÇÖÉÁ         ÷ñÞóç ØÇÖÉÁ áñéèìü øçößùí áíôß 2
      -s, --quiet, --silent      íá ìçí åìöáíéóôïýí ïé ìåôñÞóåéò ôùí ìåãåèþí ôùí áñ÷åßùí
      -z, --elide-empty-files    äéáãñáöÞ ôùí êåíþí áñ÷åßùí
          --help                 åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version              åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ÁíÜãíùóç áðü êáíïíéêÞ åßóïäï åÜí ÁÑ×ÅÉÏ åßíáé ôï -.  ÊÜèå ÌÏÑÖÇ ìðïñåß íá åßíáé:
    
      ÁÊÅÑÁÉÏÓ           áíôéãñáöÞ ìÝ÷ñé, áëëÜ ÷ùñßò óõìðåñéëçøç, áñéèìü ãñáììÞò
      /ÊÁÍÅÊÖ/[ÈÅÓÇ]     áíôéãñáöÞ ìÝ÷ñé, áëëÜ ÷ùñßò óõìðåñßëçøç, ìéáò ãñáììÞò ðïõ ôáéñéÜæåé
      %%ÊÁÍÅÊÖ%%[ÈÅÓÇ]   ðáñÝêáìøå óå, áëëÜ ÷ùñßò óõìðåñßëçøç ãñáììÞò ðïõ ôáéñéÜæåé
      {ÁÊÅÑÁÉÏÓ}         åðáíÜëçøç ôçò ðñïçãïýìåíçò ìïñöÞò ÁÊÅÑÁÉÏÓ öïñÝò
      {*}                åðáíÜëçøç ôçò ðñïçãïýìåíçò ìïñöÞò üóïí ôï äõíáôü ðåñéóóüôåñåò öïñÝò
    
    Ç ÈÅÓÇ ãñáììÞò åßíáé Ýíá õðï÷ñåùôéêü `+' Þ `-' áêïëïõèïýìåíï áðü Ýíá èåôéêü áêÝñáéï.

en: POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field, both counted from one with -k, from zero with the obsolescent
    form.  OPTS is made up of one or more of Mbdfinr; this effectively disables
    global -Mbdfinr settings for that key.  If no key is given, use the entire
    line as the key.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
el: ÈÅÓÇ åßíáé F[.C][OPTS], üðïõ F åßíáé ï áñéèìüò ðåäßïõ êáé C ç èÝóç ôïõ
    ÷áñáêôÞñá óôï ðåäßï, êáé ôá äýï ìåôñçìÝíá áðü ôï Ýíá ìå -k Þ áðü ôï ìçäÝí
    ìå ôçí åêôüò ÷ñÞóçò ìïñöÞ.  Ôï OPTS áðáñôßæåôáé áðü Ýíá Þ ðåñéóóüôåñá áðü
    ôá Mbdfinr· áõôü ïõóéáóôéêÜ áðåíåñãïðïéåß ôéò êáèïëéêÝò ñõèìßóåéò -Mbdfinr
    ãéá ôï êëåéäß áõôü. Áí äåí ïñßæåôáé êëåéäß, íá ãßíåé ÷ñÞóç ïëüêëçñçò ôçò
    ãñáììÞò ãéá êëåéäß.  ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï ARXEIO åßíáé ôï -, áíÜãíùóç
    áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
    
      +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        produce COLUMN-column output and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
      -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
el: Óåëéäïðïßçóç Þ óôçëïðïßçóç ÁÑ×ÅÉÏÕ(ÙÍ) ãéá åêôýðùóç.
    
      +ÐÑÙÔÇ_ÓÅËÉÄÁ[:ÔÅËÅÕÔÁÉÁ_ÓÅËÉÄÁ], --pages=ÐÑÙÔÇ_ÓÅËÉÄÁ[:ÔÅËÅÕÔÁÉÁ_ÓÅËÉÄÁ]
                          Ýíáñîç [äéáêïðÞ] åêôýðùóçò ìå óåëßäá
                          ÐÑÙÔÇ_[ÔÅËÅÕÔÁÉÁ_]ÓÅËÉÄÁ
      -ÓÔÇËÇ, --columns=ÓÔÇËÇ
                        ðáñáãùãÞ åîüäïõ ìå ÓÔÇËÇ-óôÞëåò êáé åêôýðùóç óôçëþí
                          ðñïò ôá êÜôù, åêôüò áí ÷ñçóéìïðïéåßôáé ôï -a.
                          Éóïññüðçóç ôïõ áñéèìïý ãñáììþí óôéò óôÞëåò êÜèå
                          óåëßäáò.
      -a, --across      åìöÜíéóç óôçëþí êáôÜ ìÞêïò áíôß ðñïò ôá êÜôù, óå ÷ñÞóç
                          ìå -ÓÔÇËÇ
      -c, --show-control-chars
                        ÷ñÞóç áíáðáñÜóôáóçò ìå êáðÝëï (^G) êáé ïêôáäéêÞò
                          áíáðáñÜóôáóçò ìå ðéóùêÜèåôï
      -d, --double-space
                        äéðëÜ äéáóôÞìáôá óôçí Ýîïäï
      -e[×ÁÑÁÊÔ[ÐËÁÔÏÓ]], --expand-tabs[=×ÁÑÁÊÔ[ÐËÁÔÏÓ]]
                        áíÜðôõîç ×ÁÑÁÊÔÞñùí åéóüäïõ (TABs) óå óôçëåèÝôç ìå
                          ðëÜôïò ÐËÁÔÏÓ(8)
      -F, -f, --form-feed
                        ÷ñÞóç ÷áñáêôÞñùí áëëáãÞò óåëßäáò áíôß ÷áñáêôÞñùí íÝáò
                          ãñáììÞò ãéá ÷ùñéóìü óåëßäùí
                          (-F ãéá åðéóÝëéäï 3 ãñáììþí Þ åðéóÝëéäï 5 ãñáììþí
                          êáé áêüëïõèï ÷ùñßò -F)

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: ÅìöÜíéóç Üèñïéóìá åëÝã÷ïõ CRC êáé áñéèìü bytes ãéá êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ.
    
      --help       åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
      --version    åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
el: Åêôýðùóç áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ êáé ìåôñçôÝò ìðëïê ãéá êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ.
    
      -r              õðåñíßêçóç ôïõ -s, ÷ñÞóç ôïõ BSD áëãïñßèìïõ áèñïßóìáôïò, ÷ñÞóç ìðëïê 1Ê
      -s, --sysv      ÷ñÞóç System V áëãïñßèìïõ áèñïßóìáôïò, ÷ñÞóç ìðëïê 512 bytes
          --help          åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version       åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.

en: Print first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
      -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
    If -VALUE is used as first OPTION, read -c VALUE when one of
    multipliers bkm follows concatenated, else read -n VALUE.
el: ÅìöÜíéóç ôùí 10 ðñþôùí ãñáììþí áðü êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    Ìå ðåñéóóüôåñá áðü Ýíá ÁÑ×ÅÉÏ, íá ðñïçãçèåß åðéóÝëéäï ìå ôï üíïìá ôïõ áñ÷åßïõ.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ Þ üôáí ôï ÁÑ×ÅÉÏ åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -c, --bytes=ÌÅÃÅÈÏÓ      åìöÜíéóç ôùí ðñþôùí ÌÅÃÅÈÏÓ bytes
      -n, --lines=ÁÑÉÈÌÏÓ      åìöÜíéóç ôùí ðñþôùí ÁÑÉÈÌÏÓ ãñáììþí áíôß ôùí ðñþôùí 10
      -q, --quiet, --silent    íá ìçí ôõðþíïíôáé åðéóÝëéäá ìå ôá ïíüìáôá áñ÷åßùí
      -v, --verbose            íá ôõðþíïíôáé ðÜíôá åðéóÝëéäá ìå ôá ïíüìáôá áñ÷åßùí
          --help               åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version            åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Ôï ÌÅÃÅÈÏÓ ìðïñåß íá Ý÷åé êáôÜëçîç ìå ðïëëáðëáóéáóôÞ: b ãéá 512, k ãéá 1K, m ãéá 1 Meg.
    Áí ÷ñçóéìïðïéåßôáé ôï -VALUE óáí ðñþôç ÅÐÉËÏÃÇ, áíÜãíùóå -c ÔÉÌÇ üôáí
    Ýíáò áðü ôïõò ðïëëáðëáóéáóôÝò bkm áêïëïõèåß óõíåíùìÝíïò, äéáöïñåôéêÜ áíÜãíùóå -n ÔÉÌÇ

en: Print line, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes, --chars   print the byte counts
      -l, --lines            print the newline counts
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
el: ÅìöÜíéóç ìåôñçôþí ãñáììþí, ëÝîåùí êáé byte ãéá êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ, êáé ìéá ãñáììÞ óõíüëùí
    Üí ïñßæïíôáé ðåñéóóüôåñï áðü Ýíá ÁÑ×ÅÉÁ. ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -,
    áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
      -c, --bytes, --chars   åìöÜíéóç ôïõ óõíüëïõ ôùí bytes
      -l, --lines            åìöÜíéóç ôïõ óõíüëïõ ôùí ãñáììþí
      -L, --max-line-length  åìöÜíéóç ôïõ ìÞêïõò ôçò ìåãáëýôåñçò ãñáììÞò
      -w, --words            åìöÜíéóç ôïõ óõíüëïõ ôùí ëÝîåùí
          --help             åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version          åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
    
      -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
      -f, --fields=LIST       output only these fields
      -n                      (ignored)
      -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
el: ÅìöÜíéóç åðéëåãìÝíùí ôìçìÜôùí áðü ãñáììÝò áðü êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      -b, --bytes=ËÉÓÔÁ       åìöÜíéóç ìüíï áõôþí ôùí bytes
      -c, --characters=ËÉÓÔÁ  åìöÜíéóç ìüíï áõôþí ôùí ÷áñáêôÞñùí
      -d, --delimiter=ÄÉÁ×ÙÑ  ÷ñÞóç ÄÉÁ×ÙÑÉÓÔÞ áíôß ãéá TAB ãéá äéá÷ùñéóôÞ ðåäßïõ
      -f, --fields=ËÉÓÔÁ      åìöÜíéóç ìüíï áõôþí ôùí ðåäßùí
      -n                      (áãíïåßôå)
      -s, --only-delimited    íá ìçí åìöáíéóôïýí ãñáììÝò ðïõ äåí ðåñéÝ÷ïõí äéá÷ùñéóôÝò
          --output-delimiter=ÁËÖÁÑÉÈ  ÷ñÞóç ÁËÖÁÑÉÈÌÇÔÉÊÏÕ ãéá äéá÷ùñéóôÞ åîüäïõ
                                ôï åî ïñéóìïý åßíáé ç ÷ñÞóç ôïõ äéá÷ùñéóôÞ åéóüäïõ
          --help              åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version           åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ×ñÞóç åíüò êáé ìüíïõ áðü ôá -b, -c Þ -f.  ÊÜèå ËÉÓÔÁ áðáñôßæåôáé áðü Ýíá äéÜóôçìá
    Þ ðïëëÜ äéáóôÞìáôá äéá÷ùñéóìÝíá ìå êüììáôá.  ÊÜèå äéÜóôçìá åßíáé Ýíá áðü:
    
      N     N-ïóôü byte, ÷áñáêôÞñá Þ ðåäßï, ìåôñçìÝíï áðü ôï 1
      N-    áðü ôï N-ïóôü byte, ÷áñáêôÞñá Þ ðåäßï, ìÝ÷ñé ôÝëïò ãñáììÞò
      N-M   áðü Í-ïóôü ìÝ÷ñé Ì-ïóôü (óõìðåñéëáìâáíïìÝíùí) byte, ÷áñáêôÞñá Þ ðåäßï
      -M    áðü ðñþôï åþò Ì-ïóôü (óõìðåñéëáìâáíïìÝíùí) byte, ÷áñáêôÞñá Þ ðåäßï
    
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ Þ üôáí áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü êáíïíéêÞ åßóïäï.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --retry              keep trying to open a file even if it is
                                 inaccessible when tail starts or if it becomes
                                 inaccessible later -- useful only with -f
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
      -f, --follow[={name|descriptor}] output appended data as the file grows;
                                 -f, --follow, and --follow=descriptor are
                                 equivalent
      -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d
          --max-unchanged-stats=N see the texinfo documentation
                                 (the default is %d)
          --max-consecutive-size-changes=N see the texinfo documentation
                                 (the default is %d)
          --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep S seconds between iterations
      -v, --verbose            always output headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b for 512, k for 1024, m for 1048576 (1 Meg).  A first OPTION of -VALUE
    or +VALUE is treated like -n VALUE or -n +VALUE unless VALUE has one of
    the [bkm] suffix multipliers, in which case it is treated like -c VALUE
    or -c +VALUE.
    
    With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
el: Åêôýðùóç ôùí ôåëåõôáßùí %d ãñáììþí êÜèå ÁÑ×ÅÉÏÕ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    Ìå ðåñéóóüôåñï áðü Ýíá ÁÑ×ÅÉÁ, íá ôõðùèåß ðñþôá êåöáëßäá ìå ôï üíïìá ôïõ
    áñ÷åßïõ.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï ÁÑ×ÅÉÏ åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
          --retry              óõíÝ÷éóç ðñïóðÜèåéáò áíïßãìáôïò áñ÷åßïõ áêüìá êáé
                                 áí áõôü äåí åßíáé ðñïóðåëÜóéìï üôáí ç tail 
                                 åêêéíÞôáé Þ áí ãßíåôå ìç-ðñïóðåëÜóéìï ìåôÜ
                                 ÷ñÞóéìï ìüíï ìå ôçí ðáñÜìåôñï -f
      -c, --bytes=N            åìöÜíéóç ôùí ôåëåõôáßùí N bytes
      -f, --follow[={name|descriptor}]  åìöÜíéóç ðñïóôéèÝìåíùí äåäïìÝíùí üðùò
                                 áõîÜíåôáé ôï áñ÷åßï· ôá -f, --follow êáé
                                 --follow=descriptor åßíáé éóïäýíáìá
      -n, --lines=N            åìöÜíéóç ôùí ôåëåõôáßùí Í ãñáììþí, áíôß ôùí
                                 ôåëåõôáßùí %d
          --max-unchanged-stats=N  äåßôå ôçí ôåêìçñßùóç ôïõ texinfo
                                 (åî ïñéóìïý åßíáé %d)
          --max-consecutive-size-changes=N äåßôå ôçí ôåêìçñßùóç ôïõ texinfo
                                 (åî ïñéóìïý åßíáé %d)
          --pid=PID            ìå -f, ôåñìáôéóìüò üôáí ç äéåñãáóßá ìå
                                 ôáõôüôçôá åñãáóßáò PID ðåèÜíåé
      -q, --quiet, --silent    íá ìçí åêôõðþíïíôáé êåöáëßäåò ìå ôá ïíüìáôá ôùí
                                 áñ÷åßùí
      -s, --sleep-interval=S   ìå -f, ðáýóç ãéá S äåõôåñüëåðôá ìåôáîý åðáíáëÞøåùí
      -v, --verbose            ðÜíôá íá ôõðþíïíôáé êåöáëßäåò ìå ïíüìáôá áñ÷åßùí
          --help               åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version            åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Áí ï ðñþôïò ÷áñáêôÞñáò ôïõ Í (áñéèìüò byte Þ ãñáììþí) åßíáé `+',
    ôýðùóå áñ÷ßæïíôáò ìå ôï Í-ïóôü áíôéêåßìåíï áðü ôçí áñ÷Þ ôïõ êÜèå áñ÷åßïõ,
    äéáöïñåôéêÜ, ôýðùóå ôá ôåëåõôáßá Í áíôéêåßìåíá ôïõ áñ÷åßïõ.  Ôï Í ìðïñåß
    íá Ý÷åé ðïëëáðëáóéáóôéêü ðñüèåìá:
    b ãéá 512, k ãéá 1024, m ãéá 1048576 (1 Meg).  Ìéá ðñþôç ÅÐÉËÏÃÇ ìå -ÔÉÌÇ
    Þ +ÔÉÌÇ èåùñÞôáé ãéá -n ÔÉÌÇ Þ -n +ÔÉÌÇ åêôüò áí ç ÔÉÌÇ Ý÷åé Ýíá áðü ôéò
    ðïëëáðëáóéáóôéêÝò êáôáëÞîåéò [bkm], óôçí ïðïßá ðåñßðôùóç ãßíåôáé ÷ñÞóç ùò
    -c ÔÉÌÇ Þ -c +TIMH.
    
    Ìå --follow (-f), ç tail åî ïñéóìïý ðáñáêïëïõèåß ôïí ðåñéãñáöÝá áñ÷åßïõ,
    ðïõ óçìáßíåé üôé áêüìá êáé áí ôï áñ÷åßï ìåôáíïìïóèåß, ç tail èá óõíå÷ßóåé
    íá ôï ðáñáêïëïõèåß. ÁõôÞ ç åî ïñéóìïý óõìðåñéöïñÜ äåí åßíáé åðéèõìçôÞ üôáí
    èÝëåôå íá ðáñáêïëïõèÞóåôå ôï ðñáãìáôéêü üíïìá ôïõ áñ÷åßïõ êáé ü÷é ôïí ðåñé-
    ãñáöÝá áñ÷åßïõ (ð.÷. ðåñéóôñïöÞ áñ÷åßïõ êáôáãñáöþí). ÊÜíôå ÷ñÞóç ôïõ
    --follow=name óôçí ðåñßðôùóç áõôÞ. Áõôü ðñïêáëåß ôçí tail íá ðáñáêïëïõèåß
    ôï áñ÷åßï ìå ôï óõãêåêñéìÝíï üíïìá áíïßãïíôáò ôï ðåñéïäéêÜ ãéá íá äåß áí
    Ý÷åé äéáãñáöåß êáé åðáíáäçìéïõñãçèåß áðü êÜðïéï Üëëï ðñüãñáììá.

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
      -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=NUMBER        maximum line width (default of 75 columns)
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
    
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
el: Ìïñöïðïßçóç îáíÜ êÜèå ðáñáãñÜöïõ óôï ÁÑ×ÅÉÏ(Á), ãñÜöïíôáò óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    Áí êáíÝíá ÁÑ×ÅÉÏ äåí Ý÷åé ïñéóôåß Þ ôï ÁÑ×ÅÉÏ åßíáé ôï `-', áíÜãíùóç áðü êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
    Õðï÷ñåùôéêÜ ïñßóìáôá óôéò ìáêñÝò åðéëïãÝò åßíáé õðï÷ñåùôéêÜ ãéá óýíôïìåò åðéëïãÝò åðßóåéò.
      -c, --crown-margin        äéáôÞñçóå ôçí åóï÷Þ ôùí äýï ðñþôùí ãñáììþí
      -p, --prefix=ÁËÖÁÑÉÈ      óõíäýáóå ìüíï ãñáììÝò ìå ÁËÖÁÑÉÈÌçôéêü ùò ðñüèåìá
      -s, --split-only          ÷þñéóå óôá äýï ôéò ìáêñÝò ãñáììÝò áëëÜ ÷ùñßò ãÝìéóìá îáíÜ
      -t, --tagged-paragraph    ç åóï÷Þ ôçò ðñþôçò ãñáììÞò íá åßíáé äéáöïñåôéêÞ áðü ôç äåýôåñç
      -u, --uniform-spacing     Ýíá äéÜóôçìá ìåôáîý ëÝîåùí, äýï ìåôÜ áðü ðñïôÜóåéò
      -w, --width=ÁÑÉÈÌÏÓ       ìÝãéóôï ðëÜôïò ãñáììÞò (åî ïñéóìïý 75 óôÞëåò)
          --help                åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version             åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Óôï -wÁÑÉÈÌÏÓ, ôï ãñÜììá `w' ìðïñåß íá ðáñáëçöèåß.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
el: Áõôü åßíáé åëåýèåñï ëïãéóìéêü· äåßôå ôï ðçãáßï êþäéêá ãéá êáíüíåò áíôéãñáöÞò
    ÄÅÍ õðÜñ÷åé åããýçóç· ïýôå áêüìá ãéá ×ÑÇÓÉÌÏÔÇÔÁ Þ ÊÁÔÁËËÇËÏÔÇÔÁ ÃÉÁ ÅÍÁ
    ÓÕÃÊÅÊÑÉÌÅÍÏ ÓÊÏÐÏ.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
el: Áõôü ôï ðñüãñáììá åßíáé åëåýèåñï ëïãéóìéêüÒ ìðïñåßôå íá ôï 
    åðáíáäéáíåßìåôå êáé/Þ íá ôï ôñïðïðïéÞóåôå õðü ôïõò üñïõò ôçò 
    ÃåíéêÞò Äçìüóéáò ¢äåéáò ×ñÞóåùò Ëïãéóìéêïý GNU (GNU General Public
    Licence) üðùò áõôÞ äçìïóéåýôçêå áðü ôï ºäñõìá Åëåýèåñïõ Ëïãéóìéêïý
    (Free Software Foundation), åßôå óôçí Ýêäïóç 2, Þ (êáôÜ åðéëïãÞ óáò)
    ïðïéáäÞðïôå ìåôáãåíÝóôåñç Ýêäïóç.
    
    Áõôü ôï ðñüãñáììá äéáíÝìåôáé ìå ôçí åëðßäá üôé èá öáíåß ÷ñÞóéìï,
    áëëÜ ×ÙÑÉÓ ÊÁÌÉÁ ÅÃÃÕÇÓÇ, ÷ùñßò êáí ôçí åããýçóç ×ÑÇÓÉÌÏÔÇÔÁÓ ÃÉÁ 
    ÓÕÃÊÅÊÑÉÌÅÍÏ ÓÊÏÐÏ. Ðáñáêáëþ áíáôñÝîôå óôç ÃåíéêÞ Äçìüóéá ¢äåéá 
    ×ñÞóçò Ëïãéóìéêïý GNU ãéá ðåñéóóüôåñåò ëåðôïìÝñåéåò.
    
    Èá ðñÝðåé íá Ý÷åôå ëÜâåé Ýíá áíôßôõðï ôçò Üäåéáò áõôÞò ìáæß ìå
    áõôü ôï ðñüãñáììá. ÅÜí ü÷é, ãñÜøôå óôï ºäñõìá Åëåýèåñïõ Ëïãéóìéêïý
    (Free Software Foundation) óôç äéåýèõíóç Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace sequence of characters with one
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
el: ÌåôÜöñáóç, óõìðýêíùóç êáé/ç äéáãñáöÞ ÷áñáêôÞñùí áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï,
    ãñÜöïíôáò óôç êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      -c, --complement        ÷ñÞóç ôïõ óõìðëçñþìáôïò ôïõ ÓÕÍÏËÏ1
      -d, --delete            äéáãñáãÞ ÷áñáêôÞñùí áðü ôï ÓÕÍÏËÏ1, ü÷é ìåôÜöñáóç
      -s, --squeeze-repeats   áíôéêáôÜóôáóç áêïëïõèßáò ÷áñáêôÞñùí ìå Ýíá
      -t, --truncate-set1     ðñþôá åëÜôôùóå ôï ÓÕÍÏËÏ1 óôï ìÝãåèïò ôïõ ÓÕÍÏËÏ2
          --help              åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version           åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Try `%s --help' for more information.
el: ÄïêéìÜóôå `%s --help' ãéá ðåñéóóüôåñç âïÞèåéá.

en: Unknown system error
el: ¶ãíùóôï óöÜëìá óõóôÞìáôïò

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
el: ×ñÞóç: %s [-ØÇÖÉÁ] [ÅÐÉËÏÃÇ]... [ÁÑ×ÅÉÏ]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ] [ÁÑ×ÅÉÏ]
    ÅããñáöÞ ðëÞñïõò ôáîéíïìçìÝíçò ëßóôáò óå óõìöùíßá ìå ôç ìåñéêÞ ôáîéíüìçóç
    óôï ÁÑ×ÅÉÏ. ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí
    êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
          --help       åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version    åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ] [ÁÑ×ÅÉÏ]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check MD5 checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --binary            read files in binary mode (default on DOS/Windows)
      -c, --check             check MD5 sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
    
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated MD5 checksum lines
    
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    The sums are computed as described in RFC 1321.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
el: ×ñÞóçe: %s [ÅÐÉËÏÃÇ] [ÁÑ×ÅÉÏ]...
        Þ:  %s [ÅÐÉËÏÃÇ] --check [ÁÑ×ÅÉÏ]
    ÅìöÜíéóç Þ Ýëåã÷ïò áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ MD5.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -b, --binary            áíÜãíùóç áñ÷åßùí óå äõáäéêÞ êáôÜóôáóç (åî ïñéóìïý ãéá DOS/Windows)
      -c, --check             Ýëåã÷ïò áèñïéóìÜôùí MD5 óå ó÷Ýóç ìå äïóìÝíç ëßóôá
      -t, --text              áíÜãíùóç áñ÷åßùí óå êáôÜóôáóç êåéìÝíïõ (åî ïñéóìïý)
    
    Ïé åðüìåíåò äýï åðéëïãÝò åßíáé ÷ñÞóéìåò ìüíï óôçí åðéâåâáßùóç áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ:
          --status            íá ìçí åìöáíéóôåß ôßðïôá, ï êþäéêáò êáôÜóôáóçò äçëþíåé ôçí åðéôõ÷ßá
      -w, --warn              ðñïåéäïðïßçóå ãéá áíôéêáíïíéêÜ ìïñöïðïéçìÝíåò ãñáììÝò ìå áèñïßóìáôá åëÝã÷ïõ MD5
    
          --help              åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version           åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Ôá áèñïßóìáôá õðïëïãßæïíôå üðùò ðåñéãñÜöåôáé óôï RFC 1321.  Óôïí Ýëåã÷ï, ç åßóïäïò
    èá ðñÝðåé íá åßíáé ìéá ðñïçãïýìåíç Ýîïäïò áõôïý ôïõ ðñïãñÜììáôïò.  Ç åî ïñéóìïý êáôÜóôáóç
    åßíáé íá åêôõðþíåôáé ìéá ãñáììÞ ìå ôï Üèñïéóìá åëÝã÷ïõ, Ýíá ÷áñáêôÞñá Ýíäåéîçò ôýðïõ
    (`*' ãéá äõáäéêü, ` ' ãéá êåßìåíï), êáé ôï üíïìá ãéá êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ] [ÅÉÓÏÄÏÓ [ÐÑÏÈÅÌÁ]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... ÁÑ×ÅÉÏ ÌÏÑÖÇ...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... ÁÑ×ÅÉÏ1 ÁÑ×ÅÉÏ2

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... ÁÑÉÓÔÅÑ¼_ÁÑ×ÅºÏ ÄÅÎÉ¼_ÁÑ×ÅºÏ

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... ÓÕÍÏËÏ1 [ÓÕÍÏËÏ2]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÅÓ]... [ÁÑ×ÅÉÏ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... [ÁÑ×ÅÉÏ]...
       Þ:  %s --traditional [ÁÑ×ÅÉÏ] [[+]ÈÅÓÇ [[+]×ÁÑÁÊÔÇÑÉÓÔÉÊÏ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... [ÅÉÓÏÄÏÓ [ÅÎÏÄÏÓ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
el: ×ñÞóç: %s [ÅÐÉËÏÃÇ]... [ÅÉÓÏÄÏÓ]...   (÷ùñßò -G)
       Þ:  %s -G [ÅÐÉËÏÃÇ]... [ÅÉÓÏÄÏÓ [ÅÎÏÄÏÓ]]

en: Valid arguments are:
el: ¸ãêõñá ïñßóìáôá åßíáé:

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
el: ÐÑÏÅÉÄÏÐÏÉÇÓÇ: %d áðü %d õðïëüãéóáí óå %s ÄÅÍ ôáßñéáîáí

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
el: ÐÑÏÅÉÄÏÐÏÉÇÓÇ: %d áðü %d áíáöåñüìåíá %s äåí Þôáí äõíáôü íá áíáãíùóôïýí

en: Warning: it is not portable to use two or more file arguments with
    tail's obsolescent option syntax (%s).  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
el: Ðñïåéäïðïßçóç: äåí åßíáé ìåôáöÝñóéìï íá ãßíåôå ÷ñÞóç äýï Þ ðåñéóóüôåñï ïñéóìÜôùí
    ãéá áñ÷åßá ìå ôï åêôüò ÷ñÞóçò óõíôáêôéêü (%s). ÊÜíôå ÷ñÞóç ôïõ éóïäýíáìïõ -n Þ -c
    óôç ðåñßðôùóç áõôÞ.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
    
      -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
el: Áíáäßðëùóç ãñáììþí åéóüäïõ óå êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ (êáíïíéêÞ åßóïäïò åî ïñéóìïý),
    ãñÜöïíôáò óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      -b, --bytes         ìÝôñçóç bytes áíôß óôçëþí
      -s, --spaces        áíáäßðëùóç óå äéáóôÞìáôá ìüíï
      -w, --width=ÐËÁÔÏÓ  ÷ñÞóç ÐËÁÔÏÓ óôÞëåò áíôß ãéá 80
          --help          åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version       åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Write an unambiguous representation, octal bytes by default, of FILE
    to standard output.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first on each file
      -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes per file
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in pre-POSIX form
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    Pre-POSIX format specifications may be intermixed, they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
      -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
el: ÅìöÜíéóç ìéáò ÷ùñßò áóÜöåéåò áíáðáñÜóôáóç, ìå ïêôáäéêÜ bytes åî ïñéóìïý,
    ôïõ ÁÑ×ÅÉÏ óôç êáíïíéêÞ Ýîïäï. ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -,
    áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -A, --address-radix=RADIX   åðéëïãÞ ôïõ ðþò åêôõðþíïíôáé ïé èÝóåéò áñ÷åßïõ
      -j, --skip-bytes=BYTES      ðñïóðÝñáóìá ôùí ðñþôùí BYTES bytes åéóüäïõ áðü
                                    êÜèå áñ÷åßï
      -N, --read-bytes=BYTES      ðåñéïñéóìüò ôçò åìöÜíéóçò óôá ðñþôá BYTES
                                    byte åéóüäïõ ãéá êÜèå áñ÷åßï
      -s, --strings[=BYTES]       åìöÜíéóç áëöáñéèìçôéêþí ìå ôïõëÜ÷éóôïí BYTES
                                    ãñáöéêïýò ÷áñáêôÞñåò
      -t, --format=ÅÉÄÏÓ          åðéëïãÞ ìïñöÞò åîüäïõ Þ ìïñöÝò
      -v, --output-duplicates     íá ìç ÷ñçóéìïðïéåéèåß * íá ãéá õðïäçëþóåé
                                    áðüññéøç ãñáììÞò
      -w, --width[=BYTES]         åìöÜíéóç BYTES bytes ãéá êÜèå ãñáììÞ åîüäïõ
          --traditional           áðïäï÷Þ ïñéóìÜôùí óå ðñï-POSIX ìïñöÞ
          --help                  åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version               åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    ïé ðñï-POSIX äçëþóåéò ìïñöþí ìðïñïýí íá áíáìéãíýïíôå, äñïýí ðñïóèåôéêÜ:
      -a   ßäéï ìå -t a,  åðéëïãÞ äïèÝíôùí ÷áñáêôÞñùí
      -b   ßäéï ìå -t oC, åðéëïãÞ ïêôáäéêþí bytes
      -c   ßäéï ìå -t c,  åðéëïãÞ ÷áñáêôÞñùí ASCII Þ äéáöõãÝò ìå ðéóùêÜèåôï
      -d   ßäéï ìå -t u2, åðéëïãÞ ìç-ðñïóçìáóìÝíùí äåêáäéêþí ìéêñþí áêÝñáéùí
      -f   ßäéï ìå -t fF, åðéëïãÞ áñéèìþí êéíçôÞò õðïäéáóôïëÞò
      -h   ßäéï ìå -t x2, åðéëïãÞ äåêáåîáäéêþí ìéêñþí áêåñáßùí
      -i   ßäéï ìå -t d2, åðéëïãÞ äåêáäéêþí ìéêñþí áêåñáßùí
      -l   ßäéï ìå -t d4, åðéëïãÞ äåêáäéêþí áêåñáßùí
      -o   ßäéï ìå -t o2, åðéëïãÞ ïêôáäéêþí ìéêñþí áêåñáßùí
      -x   ßäéï ìå -t x2, åðéëïãÞ äåêáåîáäéêþí ìéêñþí áêåñáßùí

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
el: ÅããñáöÞ êÜèå áñ÷åßïõ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï, ôåëåõôáßá ãñáììÞ ðñþôá.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -b, --before             ôïðïèÝôçóç ôïõ äéá÷ùñéóôÞ ðñéí áíôß ãéá ìåôÜ
      -r, --regex              ìåôÜöñáóç ôïõ äéá÷ùñéóôÞ ùò êáíïíéêÞ Ýêöñáóç
      -s, --separator=ÁËÖÁÑÉÈÌ  ÷ñÞóç ÁËÖÁÑÉÈÌçôéêïý ùò äéá÷ùñéóôÞò áíôß ôïõ ÷áñáêôÞñá íÝáò ãñáììÞò
          --help               åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version            åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
          --help                      display this help and exit
          --version                   output version information and exit
    
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
    
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
el: ÅìöÜíéóç êÜèå ÁÑ×ÅÉÏÕ óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï, ìå ðñüóèåóç áñéèìþí ãñáììÞò.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -b, --body-numbering=ÓÔÕË       ÷ñÞóç ÓÔÕË óôçí áñßèìçóç ôùí ãñáììþí ôïõ
                                        êõñßïõ ìÝñïõò
      -d, --section-delimiter=CC      ÷ñÞóç ôïõ CC óôï ÷ùñéóìü ëïãéêþí óåëßäùí
      -f, --footer-numbering=ÓÔÕË     ÷ñÞóç ÓÔÕË óôçí áñßèìçóç ôùí ãñáììþí ôïõ
                                        õðïóÝëéäïõ
      -h, --header-numbering=ÓÔÕË     ÷ñÞóç ÓÔÕË óôçí áñßèìçóç ôùí ãñáììþí ôïõ
                                        åðéóÝëéäïõ
      -i, --page-increment=ÁÑÉÈÌÏÓ    áýîçóç áñéèìïý ãñáììÞò óå êÜèå ãñáììÞ
      -l, --join-blank-lines=ÁÑÉÈÌÏÓ  ïìÜäá áðü ÁÑÉÈÌÏÓ êåíþí ãñáììþí ðïõ
                                        ìåôñïýíôå ùò ìßá
      -n, --number-format=ÌÏÑÖÇ       åéóáãùãÞ áñßèìçóç ãñáììþí óýìöùíá ìå ÌÏÑÖÇ
      -p, --no-renumber               íá ìç ìçäåíßæåôáé ç áñßèìçóç ãñáììþí óôéò
                                        ëïãéêÝò óåëßäåò
      -s, --number-separator=ÁËÖÁÑÉÈÌ ðñüóèåóç ÁËÖÁÑÉÈÌçôéêïý ìåôÜ áðü (ðéèáíü)
                                        áñéèìü ãñáììÞò
      -v, --first-page=ÁÑÉÈÌÏÓ        ðñþôïò áñéèìüò ãñáììÞò óå êÜèå ëïãéêÞ óåëßäá
      -w, --number-width=ÁÑÉÈÌÏÓ      ÷ñÞóç ÁÑÉÈÌÏÓ áðü óôÞëåò ãéá áñéèìïýò ãñáììÞò
          --help                      åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version                   åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò
    
    Åî ïñéóìïý, åßíáé -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC åßíáé
    äýï ÷áñáêôÞñåò äéá÷ùñéóìïý ãéá ôï ÷ùñéóìü ôùí ëïãéêþí óåëßäùí, ç áðïõóßá
    äåýôåñïõ ÷áñáêôÞñá õðïäçëþíåé :.  ÃñÜøôå \\ ãéá \.  Ôï ÓÔÕË åßíáé Ýíá áðü:
    
      a         áñéèìüò ãñáììþí
      t         áñßèìçóç ìüíï ìç êåíþí ãñáììþí
      n         íá ìçí áñéèìçèïýí ïé ãñáììÝò
      pÊÁÍÅÊÖ   íá áñéèìçèïýí ìüíï ãñáììÝò ðïõ ðåñéÝ÷ïõí ôáßñéáóìá ãéá ôçí
                  ÊÁÍïíéêÞ ¸ÊÖñáóç
    
    ÌÏÑÖÇ åßíáé Ýíá áðü:
    
      ln   óôïß÷éóç óôá áñéóôåñÜ, ÷ùñßò ðñïðïñåõüìåíá ìçäåíéêÜ
      rn   óôïß÷éóç óôá äåîéÜ, ÷ùñßò ðñïðïñåõüìåíá ìçäåíéêÜ
      rz   óôïß÷éóç óôá äåîéÜ, ÷ùñßò ðñïðïñåõüìåíá ìçäåíéêÜ

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
el: ÅìöÜíéóç ãñáììþí ðïõ áðáñôßæïíôáé áðü ôéò óåéñéáêÜ áíôßóôïé÷åò ãñáììÝò áðü
    êÜèå ÁÑ×ÅÉÏ, ÷ùñéóìÝíåò ìå TABs, óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    ×ùñßò ÁÑ×ÅÉÏ, Þ üôáí ôï áñ÷åßï åßíáé ôï -, áíÜãíùóç áðü ôçí êáíïíéêÞ åßóïäï.
    
      -d, --delimiters=ËÉÓÔÁ  åðáíá÷ñçóéìïðïßçóç ÷áñáêôÞñùí áðü ôç ËÉÓÔÁ áíôß ãéá TABs
      -s, --serial            åðéêüëëçóç åíüò áñ÷åßïõ ôç öïñÜ áíôß ðáñÜëëçëá
          --help          åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version       åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
      +POS1 [-POS2]    start a key at POS1, end it *before* POS2 (obsolescent)
    		     field numbers and character offsets are numbered
                         starting with zero (contrast with the -k option)
      -b               ignore leading blanks in sort fields or keys
      -c               check if given files already sorted, do not sort
      -d               consider only [a-zA-Z0-9 ] characters in keys
      -f               fold lower case to upper case characters in keys
      -g               compare according to general numerical value, imply -b
      -i               consider only [\040-\0176] characters in keys
      -k POS1[,POS2]   start a key at POS1, end it *at* POS2
    		     field numbers and character offsets are numbered
                         starting with one (contrast with zero-based +POS form)
      -m               merge already sorted files, do not sort
      -M               compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC', imply -b
      -n               compare according to string numerical value, imply -b
      -o FILE          write result on FILE instead of standard output
      -r               reverse the result of comparisons
      -s               stabilize sort by disabling last resort comparison
      -t SEP           use SEParator instead of non- to whitespace transition
      -T DIRECTORY     use DIRECTORY for temporary files, not $TMPDIR or %s
      -u               with -c, check for strict ordering;
                       with -m, only output the first of an equal sequence
      -z               end lines with 0 byte, not newline, for find -print0
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
el: ÅìöÜíéóç ôáîéíïìçìÝíçò óõíÝíùóçò üëùí ôùí ÁÑ×ÅÉÏ(ÙÍ) óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï.
    
      +ÈÅÓÇ1 [-ÈÅÓÇ2]    áñ÷Þ êëåéäéïý óôç ÈÅÓÇ1, ôåñìáôéóìüò *ðñéí* ôç ÈÅÓÇ2
                           (åêôüò ÷ñÞóçò)
                           áñéèìïß ðåäßùí êáé èÝóåéò ÷áñáêôÞñùí áñéèìïýíôáé
                           áñ÷ßæïíôáò áðü ôï ìçäÝí (óå áíôßèåóç ìå ôçí åðéëïãÞ -k)
      -b               áãíüçóç ðñïðïñåõüìåíùí êåíþí óå ðåäßá ôáîéíüìçóçò Þ êëåéäéÜ
      -c               Ýëåã÷ïò áí ôá äïèÝíôá áñ÷åßá åßíáé Þäç ôáîéíïìçìÝíá, íá
                         ìçí ôáîéíïìçèïýí
      -d               íá èåùñçèïýí ìüíï ïé ÷áñáêôÞñåò [a-zA-Z0-9 ] óôá êëåéäéÜ
      -f               áíáäßðëùóç ðåæþí ÷áñáêôÞñùí óå êåöáëáßá óôá êëåéäéÜ
      -g               óýãêñéóç óýìöùíá ìå ôç ãåíéêÞ áñéèìçôéêÞ ôéìÞ, èåþñçóå -b
      -i               èåþñçóå ìüíï ôïõò ÷áñáêôÞñåò [\040-\0176] óôá êëåéäéÜ
      -k ÈÅÓÇ1[,ÈÅÓÇ2]   Ýíáñîç êëåéäïý óôç èÝóç ÈÅÓÇ1, ôåñìáôéóôüò *óôç* ÈÅÓÇ2
                         áñéèìïß ðåäßùí êáé èÝóåéò ÷áñáêôÞñùí áñéèìïýíôáé
                         áñ÷ßæïíôáò áðü ôï Ýíá (óå áíôßèåóç ìå ôç âáóéóìÝíç óôï
                         ìçäÝí ìïñöÞ +ÈÅÓÇ)
      -m               óõíÝíùóç ìüíï ôáîéíïìçìÝíùí áñ÷åßùí, íá ìç ãßíåé ôáîéíüìçóç
      -M               óýãêñéóç (Üãíùóôï) < `ÉÁÍ' < ... < `ÄÅÊ', èåþñçóå -b
      -n               óýãêñéóç óýìöùíá ìå ôç áëöáñéèìçôéêÞ áñéèìçôéêÞ ôéìÞ, èåþñçóå -b
      -o ARXEIO        åããñáöÞ áðïôåëÝóìáôïò óôï ÁÑ×ÅÉÏ áíôß óôçí êáíïíéêÞ Ýîïäï
      -r               áíôéóôñïöÞ ôùí áðïôåëåóìÜôùí ôùí óõãêñßóåùí
      -s               óôáèåñïðïßçóç ôçò ôáîéíüìçóçò ìå áðåíåñãïðïßçóç ôç
                         óýãêñéóçò ôåëåõôáßáò åëðßäáò
      -t ÄÉÁ×          ÷ñÞóç ÄÉÁ×ùñéóôÞ áíôß ôçò ìåôÜóôáóçò áðü ìç-êåíü óå
                         ëåõêü ÷áñáêôÞñá
      -T ÊÁÔÁËÏÃÏÓ     ÷ñÞóç ÊÁÔÁËÏÃÏÓ ãéá ðñïóùñéíÜ áñ÷åßá, ü÷é ôï $TMPDIR Þ %s
      -u               ìå -c, Ýëåã÷ïò ãéá áõóôçñÞ ôïðïèÝôçóç óå óåéñÜ
                       ìå -m, ìüíï Ýîïäïò ôïõ ðñþôïõ áðü ìéá ßóç áêïëïõèßá
      -z               ôåñìáôéóìüò ãñáììþí ìå 0 byte, ü÷é ìå íÝá ãñáììÞ, ãéá
                         ôç find -print0
          --help       åìöÜíéóç áõôÞò ôçò âïÞèåéáò êáé Ýîïäïò
          --version    åìöÜíéóç ðëçñïöïñéþí Ýêäïóçò êáé Ýîïäïò

en: Written by %s.
el: ÃñáììÝíï áðü ôïí/ôçí %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
el: åêöñÜóåéò [=c=] äåí ìðïñïýí íá åìöáíßæïíôáé óôï áëöáñéèìçôéêü 2 óôç ìåôÜöñáóç

en: `%s' has appeared;  following end of new file
el: ôï `%s' åìöáíßóôçêåÒ  áêïëïýèçóç ôÝëïõò íÝïõ áñ÷åßïõ

en: `%s' has become accessible
el: ôï `%s' Ý÷åé ãßíåé ðñïóðåëÜóéìï

en: `%s' has become inaccessible
el: ôï `%s' åßíáé ìç-ðñïóðåëÜóéìï

en: `%s' has been replaced;  following end of new file
el: ôï `%s' Ý÷åé áíôéêáôáóôáèåßÒ  áêïëïýèçóç ôÝëïõò íÝïõ áñ÷åßïõ

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
el: `-%c' åðéðëÝïí ÷áñáêôÞñåò Þ ìç Ýãêõñïò áñéèìüò óôï üñéóìá: `%s'

en: `--columns=COLUMN' invalid number of columns: `%s'
el: `--columns=ÓÔÇËÇ' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò óôçëþí: `%s'

en: `--pages' invalid ending page number: `%s'
el: `--pages' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ôåëéêÞò óåëßäáò: `%s'

en: `--pages' invalid range of page numbers: `%s'
el: `--pages' ìç Ýãêõñï üñéï áðü áñéèìïýò óåëßäùí: `%s'

en: `--pages' invalid starting page number: `%s'
el: `--pages' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áñ÷éêÞò óåëßäáò: `%s'

en: `--pages' starting page number is larger than ending page number
el: `--pages' ï áñéèìüò áñ÷éêÞò óåëßäáò åßíáé ìåãáëýôåñïò áðü ôçò ôåëéêÞò óåëßäáò

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
el: `--pages=ÐÑÙÔÇ_ÓÅËÉÄÁ[:ÔÅËÅÕÔÁÉÁ_ÓÅËÉÄÁ]' áðïõóßá ïñßóìáôïò

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
el: `-N ÁÑÉÈÌÏÓ' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áñ÷éêÞò óåëßäáò: `%s'

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
el: `-W ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ÷áñáêôÞñùí : `%s'

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
el: `-l ÌÇÊÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ãñáììþí: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
el: `-o ÐÅÑÉÈÙÑÉÏ' ìç Ýãêõñç èÝóç ãñáììÞò: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: `%s'
el: `-w ÐËÁÔÏÓ_ÓÅËÉÄÁÓ' ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ÷áñáêôÞñùí : `%s'

en: a delimiter may be specified only when operating on fields
el: Ýíáò äéá÷ùñéóôÞò ìðïñåß íá ïñéóôåß ìüíï üôáí ëåéôïõñãïýìå ìå ðåäßá

en: ambiguous argument %s for `%s'
el: áóáöÝò üñéóìá %s ãéá `%s'

en: at least one string must be given when squeezing repeats
el: ôïõëÜ÷éóôïí Ýíá áëöáñéèìçôéêü ðñÝðåé íá äßíåôáé üôáí óõìðõêíþíïíôáé
    åðáíáëÞøåéò

en: block size
el: ìÝãåèïò ìðëïê

en: both files cannot be standard input
el: êáé ôá äýï áñ÷åßá äå ìðïñåß íá åßíáé ç êáíïíéêÞ åßóïäïò

en: cannot do ioctl on `%s'
el: áäõíáìßá åêôÝëåóçò ioctl óôï `%s'

en: cannot skip past end of combined input
el: áäõíáìßá ðñïóðÝñáóçò ìåôÜ ôï ôÝëïò ôçò óõíäéáóìÝíçò åéóüäïõ

en: cannot split in more than one way
el: äåí åßíáé äõíáôü íá ãßíåé äéá÷ùñéóìüò óå ðåñéóóüôåñïõò áðü Ýíá ôñüðï

en: checksum
el: Üèñïéóìá åëÝã÷ïõ

en: checksums
el: áèñïßóìáôá åëÝã÷ïõ

en: closing %s (fd=%d)
el: êëåßóéìï ôïõ %s (fd=%d)

en: compatibility mode supports at most three arguments
el: ç êáôÜóôáóç óõìâáôüôçôáò õðïóôçñßæåé ôï ðïëý ôñßá ïñßóìáôá

en: creating file `%s'
el: äçìéïõñãßá áñ÷åßïõ `%s'

en: ending field number argument to the `-k' option must be positive
el: ôï üñéóìá ôÝñìáôïò ðåäßïõ áñéèìïý óôçí åðéëïãÞ `-k' ðñÝðåé íá åßíáé èåôéêüò

en: ending field spec has `.' but lacks following character offset
el: ç äÞëùóç ôÝñìáôïò ðåäßïõ Ý÷åé `.' áëëÜ ôçò ëåßðåé ç èÝóç åðüìåíïõ ÷áñáêôÞñá

en: error closing file
el: óöÜëìá êëåéóßìáôïò áñ÷åßïõ

en: error in regular expression search
el: óöÜëìá óôçí áíåýñåóç ìÝóù êáíïíéêÞò Ýêöñáóçò

en: error reading %s
el: óöÜëìá áíÜãíùóçò %s

en: error writing %s
el: óöÜëìá åããñáöÞò %s

en: field specification has `,' but lacks following field spec
el: ç äÞëùóç ðåäßïõ Ý÷åé `,' áëëÜ ôçò ëåßðåé ç äÞëùóç åðüìåíïõ ðåäßïõ

en: file
el: áñ÷åßï

en: file truncated
el: ôï áñ÷åßï ìçäåíßóôçêå

en: files
el: áñ÷åßá

en: flushing file
el: ïëïêëÞñùóç áñ÷åßïõ

en: in compatibility mode, the last two arguments must be offsets
el: óå êáôÜóôáóç óçìâáôüôçôáò, ôá ôåëåõôáßá äýï ïñßóìáôá ðñÝðåé íá åßíáé èÝóåéò

en: input disappeared
el: ç åßóïäïò åîáöáíßóôçêå

en: invalid argument %s for `%s'
el: ìç Ýãêõñï üñéóìá %s ãéá `%s'

en: invalid backslash escape `\%c'
el: ìç Ýãêõñç äéáöõãÞ ìå ðéóùêÜèåôï `\%c'`

en: invalid backslash escape at end of string
el: ìç Ýãêõñç äéáöõãÞ ìå ðéóùêÜèåôï óôï ôÝëïò ôïõ áëöáñéèìçôéêïý

en: invalid byte or field list
el: ìç Ýãêõñï byte Þ ëßóôá ðåäßùí

en: invalid character `%c' in type string `%s'
el: ìç Ýãêõñïò ÷áñáêôÞñáò `%c' óôï ôýðï áëöáñéèìçôéêïý `%s'

en: invalid character class `%s'
el: ìç Ýãêõñç ôÜîç ÷áñáêôÞñùí `%s'

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
el: ìç Ýãêõñïò äçëùôÞò ìåôáôñïðÞò óôçí êáôÜëçîç: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
el: ìç Ýãêõñïò äçëùôÞò ìåôáôñïðÞò óôçí êáôÜëçîç: \%.3o

en: invalid field number for file 1: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ðåäßïõ ãéá ôï áñ÷åßï 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ðåäßïõ ãéá ôï áñ÷åßï 2: `%s'

en: invalid field number: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ðåäßïõ: `%s'

en: invalid field specification `%s'
el: ìç Ýãêõñç äÞëùóç ðåäßïõ `%s'

en: invalid field specifier: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò äçëùôÞò ðåäßïõ: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áñ÷åßïõ óôç äÞëùóç ðåäßïõ: `%s'

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
el: ìç Ýãêõñç áíôéóôïß÷éóç ôáõôüôçôáòÒ óôç ìåôÜöñáóç, êÜèå äïìÞ [:lower:]
    Þ [:upper:] óôï áëöáñéèìçôéêü1 ðñÝðåé íá óôïé÷ßæåôáé ìå ìéá áíôßóôïé÷ç
    äïìÞ ([:upper:] Þ [:lower:], áíôßóôïé÷á) óôï áëöáñéèìçôéêü2

en: invalid line number field width: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò ìÞêïò ðåäßïõ áñéèìïý ãñáììÞò: `%s'

en: invalid line number increment: `%s'
el: ìç Ýãêõñç áýîçóç óôïí áñéèìü åíôïëÞò: `%s'

en: invalid number
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò

en: invalid number of blank lines: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü êåíÝò ãñáììÝò: `%s'

en: invalid number of bytes
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü bytes

en: invalid number of bytes to compare: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü bytes ðñïò óýãêñéóç: `%s'

en: invalid number of bytes to skip: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò bytes ðñïò ðñïóðÝñáóç: `%s'

en: invalid number of columns: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü óôÞëåò: `%s'

en: invalid number of fields to skip: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò ðåäßùí ðñïò ðñïóðÝñáóç: `%s'

en: invalid number of lines
el: ìç Ýãêõñïò áñéèìüò áðü ãñáììÝò

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
el: ìç Ýãêõñç âÜóç äéåýèõíóçò åîüäïõ `%c'Ò ðñÝðåé íá åßíáé Ýíáò ÷áñáêôÞñáò áðü ôá [doxn]

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
el: ìç Ýãêõñç ìÝôñçóç åðáíÜëçøçò `%s' óôç êáôáóêåõÞ [c*n]

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
el: ìç Ýãêõñïò äåýôåñïò ôåëåóôÞò óå êáôÜóôáóç óõìâáôüôçôáò `%s'

en: invalid starting line number: `%s'
el: ìç Ýãêõñïò áñ÷éêüò áñéèìüò ãñáììÞò: `%s'

en: invalid type string `%s'
el: ìç Ýãêõñï åßäïò áëöáñéèìçôéêïý `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
el: ìç Ýãêõñï åßäïò áëöáñéèìçôéêïý `%s';
    áõôü ôï óýóôçìá äåí ðáñÝ÷åé ôïí åóùôåñéêü ôýðï äåäïìÝíùí êéíçôÞò õðïäéáóôïëÞò %lu-byte

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
el: ìç Ýãêõñï åßäïò áëöáñéèìçôéêïý `%s';
    áõôü ôï óýóôçìá äåí ðáñÝ÷åé ôïí åóùôåñéêü ôýðï äåäïìÝíùí %lu-byte

en: limit argument
el: üñéï ïñßóìáôïò

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %s
el: ï áñéèìüò ãñáììÞò `%s' åßíáé ìéêñüôåñïò áðü ôïí ðñïçãïýìåíï áñéèìü ãñáììÞò, %s

en: memory exhausted
el: ç ìíÞìç åîáíôëÞèçêå

en: minimum string length
el: åëÜ÷éóôï ìÝãåèïò áëöáñéèìçôéêïý

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
el: êáêþò áíôé÷ïéóìÝíç äïìÞ [:upper:] êáé/Þ [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
el: Ý÷åé ðáñáëçöèåß ç äÞëùóç ìåôáôñïðÞò %% óôçí êáôÜëçîç

en: missing conversion specifier in suffix
el: Ý÷åé ðáñáëçöèåß ï äçëùôÞò ìåôáôñïðÞò óôçí êáôÜëçîç

en: missing list of fields
el: Ý÷åé ðáñáëçöèåß ç ëßóôá ìå ôá ðåäßá

en: missing list of positions
el: Ý÷åé ðáñáëçöèåß ç ëßóôá ìå ôéò èÝóåéò

en: no files may be specified when using --string
el: äå ìðïñïýí íá äçëþíïíôáé áñ÷åßá üôáí ãßíåôáé ÷ñÞóç ôïõ --string

en: no files remaining
el: äåí õðïëåßðïíôáé áñ÷åßá

en: no type may be specified when dumping strings
el: êáíÝíá åßäïò äå ìðïñåß íá äçëùèåß üôáí ôõðþíïíôáé áëöáñéèìçôéêÜ

en: number of bytes
el: áñéèìüò áðü bytes

en: number of lines
el: áñéèìüò ãñáììþí

en: old-style offset
el: ðáëáéïý åßäïõò èÝóç

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
el: ìüíï ìéá äïìÞ åðáíÜëçøçò [c*] ìðïñåß íá åìöáíéóôåß óôï áëöáñéèìçôéêü2

en: only one argument may be specified
el: ìüíï Ýíá üñéóìá ìðïñåß íá äçëùèåß

en: only one argument may be specified when using --check
el: ìüíï Ýíá üñéóìá ìðïñåß íá äçëþíåôáé üôáí ãßíåôáé ÷ñÞóç ôïõ --check

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
el: ìüíï Ýíá áëöáñéèìçôéêü ìðïñåß íá äïèåß üôáí ãßíåôáé äéáãñáöÞ ÷ùñßò
    óõìðõêíþóåéò åðáíáëÞøåùí

en: only one type of list may be specified
el: ìüíï Ýíá åßäïò ëßóôáò ìðïñåß íá ïñéóôåß

en: option `-T' requires an argument
el: ç åðéëïãÞ `-T' áðáéôåß Ýíá üñéóìá

en: option `-k' requires an argument
el: ç åðéëïãÞ `-k' áðáéôåß Ýíá üñéóìá

en: option `-o' requires an argument
el: ç åðéëïãÞ `-o' áðáéôåß Ýíá üñéóìá

en: option `-t' requires an argument
el: ç åðéëïãÞ `-t' áðáéôåß Ýíá üñéóìá

en: page width too narrow
el: ôï ðëÜôïò óåëßäáò åßíáé ðïëý óôåíü

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
el: åêôýðùóç üëùí ôùí äéðëþí ãñáììþí êáé ìåôñçôþí åðáíáëÞøåùí äåí Ý÷åé Ýííïéá

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
el: ôá Üêñç ôïõ äéáóôÞìáôïò `%s-%s' åßíáé óå áíôßóôñïöç óåéñÜ

en: read error
el: óöÜëìá áíÜãíùóçò

en: separator cannot be empty
el: ï äéá÷ùñéóôÞò äå ìðïñåß íá åßíáé êåíüò

en: skip argument
el: ðñïóðÝñáóìá ïñßóìáôïò

en: specified number of bytes `%s' is larger than the maximum
    representable value of type `long'
el: ï äçëùìÝíïò áñéèìüò bytes `%s' åßíáé ìåãáëýôåñïò áðü ôï ìÝãéóôï
    ðïõ ìðïñåß íá áíáðáñáóôáèåß áðü ôï ôýðï äåäïìÝíùí `long'

en: standard error
el: êáíïíéêü óöÜëìá

en: standard input
el: êáíïíéêÞ åßóïäïò

en: standard input is closed
el: ç êáíïíéêÞ åßóïäïò åßíáé êëåéóìÝíç

en: standard output
el: êáíïíéêÞ Ýîïäïò

en: starting field character offset argument to the `-k' option
    must be positive
el: ôï üñéóìá Ýíáñîçò ðåäßïõ áñéèìïý óôçí åðéëïãÞ `-k'
    ðñÝðåé íá åßíáé èåôéêüò

en: starting field spec has `.' but lacks following character offset
el: ç äÞëùóç Ýíáñîçò ðåäßïõ Ý÷åé `.' áëëÜ ôçò ëåßðåé ç èÝóç åðüìåíïõ ÷áñáêôÞñá

en: starting page number larger than total number of pages: `%d'
el: ï áñ÷éêüò áñéèìüò óåëßäáò åßíáé ìåãáëýôåñïò áðü ôï óõíïëéêü áñéèìü óåëßäùí: `%d'

en: stdin: read error
el: stdin: óöÜëìá áíÜãíùóçò

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
el: ç áðüêñõøç ãñáììþí ðïõ äåí Ý÷ïõí äéá÷ùñéóôÝò Ý÷åé íüçìá
    	ìüíï üôáí ëåéôïõñãïýìå ìå ðåäßá

en: tab size cannot be 0
el: ôï ìÝãåèïò óôçëïãíþìïíá äå ìðïñåß íá åßíáé 0

en: tab size contains an invalid character
el: ôï ìÝãåèïò óôçëïãíþìïíá ðåñéÝ÷åé ìç Ýãêõñï ÷áñáêôÞñá

en: tab sizes must be ascending
el: ôá ìåãÝèç ôïõ óôçëïãíþìïíá ðñÝðåé íá åßíáé êáôÜ áýîïõóá óåéñÜ

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
el: ïé åðéëïãÝò --binary êáé --text äåí Ý÷ïõí óçìáóßá üôáí åðéâåâáéþíïíôáé áèñïßóìáôá åëÝã÷ïõ

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
el: ç åðéëïãÞ --status Ý÷åé Ýííïéá ìüíï óôçí åðéâåâáßùóç áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ

en: the --string and --check options are mutually exclusive
el: ïé åðéëïãÝò --string êáé --check åßíáé áìïéâáßùò áðïêëåéüìåíåò

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
el: ç åðéëïãÞ --warn Ý÷åé Ýííïéá ìüíï óôçí åðéâåâáßùóç áèñïéóìÜôùí åëÝã÷ïõ

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
el: ç äïìÞ [c*] ìðïñåß íá åìöáíéóôåß óôï áëöáñéèìçôéêü2 ìüíï óôç ìåôÜöñáóç

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
el: ç äïìÞ åðáíÜëçøçò [c*] äå ìðïñåß íá åìöáíßæåôáé óôï áëöáñéèìçôéêü1

en: the delimiter must be a single character
el: ï äéá÷ùñéóôÞò ðñÝðåé íá åßíáé Ýíáò ìüíï ÷áñáêôÞñáò

en: the starting field number argument to the `-k' option must be positive
el: ôï üñéóìá Ýíáñîçò ðåäßïõ áñéèìïý óôçí åðéëïãÞ `-k' ðñÝðåé íá åßíáé èåôéêüò

en: too few arguments
el: ðïëý ëßãá ïñßóìáôá

en: too few non-option arguments
el: ðÜñá ðïëëÜ ïñßóìáôá ðïõ äåí Ý÷ïõí åðéëïãÝò

en: too many %% conversion specifications in suffix
el: ðÜñá ðïëëÝò äçëþóåéò ìåôáôñïðÞò óôçí êáôÜëçîç

en: too many arguments
el: ðÜñá ðïëëÜ ïñßóìáôá

en: too many arguments;  When using tail's obsolescent option syntax (%s)
    there may be no more than one file argument.  Use the equivalent -n or -c
    option instead.
el: ðÜñá ðïëëÜ ïñßóìáôáÒ  ¼ôáí ãßíåôáé ÷ñÞóç ôïõ åêôüò ÷ñÞóçò óõíôáíôéêïý ôçò tail (%s)
    äåí ìðïñïýí íá õðÜñ÷ïõí ðåñéóóüôåñï áðü Ýíá ïñßóìáôá ãéá áñ÷åßï.  ÊÜíåôå ÷ñÞóç ôïõ
    éóïäýíáìïõ -n Þ -c óôç ðåñßðôùóç áõôÞ.

en: too many non-option arguments
el: ðÜñá ðïëëÜ ïñßóìáôá ðïõ äåí Ý÷ïõí åðéëïãÝò

en: total
el: óýíïëï

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
el: äýï áëöáñéèìçôéêÜ ðñÝðåé íá äßíïíôáé üôáí ãßíïíôáé äéáãñáöÞ êáé
    óõìðõêíþóåéò åðáíáëÞøåùí

en: two strings must be given when translating
el: äýï áëöáñéèìçôéêÜ ðñÝðåé íá äßíïíôáé óôç ìåôÜöñáóç

en: unrecognized option `-%c'
el: ìç áíáãíùñßóçìç åðéëïãÞ `-%c'

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
el: ðñïåéäïðïßçóç: ôï --pid=PID äåí õðïóôçñßæåôáé óå áõôü ôï óýóôçìá

en: warning: --retry is useful only when following by name
el: ðñïåéäïðïßçóç: ôï --retry åßíáé ÷ñÞóéìï ìüíï ìå ðáñáêïëïýèçóç âÜóç ïíüìáôïò

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
el: ðñïåéäïðïßçóç: ï ðåñéãñáöÝáò äéåñãáóßáò áãíïåßôå· ôï --pid=PID åßíáé ÷ñÞóéìï ìüíï óå ðáñáêïëïýèçóç

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
el: ðñïåéäïðïßçóç: ìç Ýãêõñï ðëÜôïò %luÒ ãßíåôáé ÷ñÞóç %d áíôß áõôïý

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
el: ðñïåéäïðïßçóç: ï áñéèìüò ãñáììÞò `%s' åßíáé ßäéïò ìå áõôüí ôçò ðñïçãïýìåíçò ãñáììÞò

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
el: ðñïåéäïðïßçóç: ï áóáöÞò ïêôáäéêüò äéáöõãÞò \%c%c%c ìåôáöñÜæåôáé
    ùò ôçí áêïëïõèßá äýï bytes \0%c%c, `%c'

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
el: üôáí äåí áðïêüðôåôáé ôï óýíïëï1, ôï áëöáñéèìçôéêü 2 ðñÝðåé íá ìçí åßíáé êåíü

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
el: üôáí ãßíåôáé ìåôÜöñáóç ìå óõìðëÞñùìá ôÜîçò ÷áñáêôÞñùí,
    ôï áëöáñéèìçôéêü 2 ðñÝðåé íá áíôéóôïé÷ßæåé üëïõò ôïõò ÷áñáêôÞñåò óôçí ðåñéï÷Þ ìå Ýíá

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
el: óôç ìåôÜöñáóç, ïé ìüíåò êëÜóåéò ÷áñáêôÞñùí ðïõ ìðïñïýí íá åìöáíéóôïýí
    óôï áëöáñéèìçôéêü 2 åßíáé `upper' êáé `lower'

en: when using the old-style +POS and -POS key specifiers,
    the +POS specifier must come first
el: ¼ôáí ãßíåôå ÷ñÞóç ðáëéïý-óôõë äçëùôþí +ÈÅÓÇ êáé -ÈÅÓÇ,
    ï äçëùôÞò +ÈÅÓÇ ðñÝðåé íá Ýñ÷åôáé ðñþôïò

en: width specification
el: äÞëùóç ðëÜôïõò

en: write error
el: óöÜëìá åããñáöÞò

en: write error for `%s'
el: óöÜëìá åããñáöÞò ãéá ôï `%s'

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
el: ðñÝðåé íá ïñßóåôå ëßóôá áðü bytes, ÷áñáêôÞñåò Þ ðåäßá
