GNU sh-utils 1.16b - en to el translation catalogue (173 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
    
      [-n] STRING          the length of STRING is nonzero
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
    
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
el: 
      ( ΕΚΦΡΑΣΗ )             Η ΕΚΦΡΑΣΗ είναι αληθινή
      ! ΕΚΦΡΑΣΗ               Η ΕΚΦΡΑΣΗ είναι ψεύτικη
      ΕΚΦΡΑΣΗ1 -a ΕΚΦΡΑΣΗ2    Και η ΕΚΦΡΑΣΗ1 και η ΕΚΦΡΑΣΗ2
                               είναι αληθινές
      ΕΚΦΡΑΣΗ1 -o ΕΚΦΡΑΣΗ2    Ουτε η ΕΚΦΡΑΣΗ1 ούτε ΕΚΦΡΑΣΗ2 είναι αληθινές
    
      [-n] ΑΛΥΣΙΔΑ               Το μήκος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ δεν είναι μηδέν
      -z ΑΛΥΣΙΔΑ                 Το μήκος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ είναι μηδέν
      ΑΛΥΣΙΔΑ1 = ΑΛΥΣΙΔΑ2  Οι αλυσίδες είναι ίσες
      ΑΛΥΣΙΔΑ1 != ΑΛΥΣΙΔΑ2 Οι αλυσίδες δεν είναι ίσες
    
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -eq ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 είναι ίσος με τον ΑΚΕΡΑΙΟ2
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -ge ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 είναι μεγαλύτερος ή ίσος του
                                   ΑΚΕΡΑΙΟY2
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -gt ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 είναι μεγαλύτερος του ΑΚΕΡΑΙΟΥ2
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -le ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 είναι μικρότερος ή ίσος του
                                   ΑΚΕΡΑΙΟΥ2
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -lt ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     O ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 είναι μικρότερος του ΑΚΕΡΑΙΟΥ2
      ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 -ne ΑΚΕΡΑΙΟΣ2     Ο ΑΚΕΡΑΙΟΣ1 δεν είναι ίσος με τον ΑΚΕΡΑΙΟ2

en: 
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: 
          --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
    
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
      -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
      -L FILE     FILE exists and is a symbolic link
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and is readable
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
      -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t [FD]     file descriptor FD (stdout by default) is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and is writable
      -x FILE     FILE exists and is executable
el: 
      ΑΡΧΕΙΟ1 -ef ΑΡΧΕΙΟ2   ΑΡΧΕΙΟ1 και ΑΡΧΕΙΟ2 έχουν το ίδιο νούμερο
                              συσκευής και inode
      ΑΡΧΕΙΟ1 -nt ΑΡΧΕΙΟ2   ΑΡΧΕΙΟ1 είναι πιο πρόσφατο (ημερομηνία μετατροπής)
                              απο το ΑΡΧΕΙΟ2
      ΑΡΧΕΙΟ1 -ot ΑΡΧΕΙΟ2   ΑΡΧΕΙΟ1 είναι πιο παλιό απο το ΑΡΧΕΙΟ2
    
      -b ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι αρχείο τύπου block
      -c ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι ειδικού τύπου χαρακτήρων
      -d ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι κατάλογος
      -e ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει
      -f ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι κανονικού τύπου
      -g ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και το bit 'set-group-ID' έχει τεθεί
      -G ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και ανήκει στην ισχύουσα ταυτότητα
                     (effective id) ομάδας
      -k ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και το bit 'sticky' έχει τεθεί
      -L ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι συμβολική σύνδεση (symbolic link)
      -O ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και ανήκει στην ισχύουσα ταυτότητα χρήστη
      -p ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι αρχείο τύπου named pipe
      -r ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι αναγνώσιμο
      -s ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και έχει μέγεθος θετικό
      -S ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι του τύπου socket
      -t [ΠΑ]         Ο περιγραφητης αρχείου (FD) (τυπική έξοδος εξ'ορισμού)
                     είναι ανοιχτός σε ένα τερματικό
      -u ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και το bit 'set-user-ID' έχει τεθεί
      -w ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι εγγράψιμο
      -x ΑΡΧΕΙΟ     ΑΡΧΕΙΟ υπάρχει και είναι εκτελέσιμο

en: 
    # users=%u
el: 
    # χρήστες=%u

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
el: 
    Προσέχτε οτι πολλοί τελεστές(operators) χρειάζονται χαρακτήρες διαφυγής ή
    εισαγωγικά για τα κελύφη (shells).
    Οι συγκρίσεις είναι αριθμητικές εάν και οι δυο ΠΑΡΑΜετροι είναι αριθμοί,
    ή αλλιώς λεξικογραφικοί.
    Το ταίριασμα με πρότυπο επιστρέφει την αλυσίδα που βρέθηκε μεταξύ
    \( και \) ή κενό. Εαν \( και \) δεν χρησιμοποιήθηκαν, τοτε επιστρέφει
    τον αριθμό των χαρακτήρων που ταίριαξαν ή 0.

en: 
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
el: 
    Προσέχτε οτι οι παρενθέσεις χρειάζονται τους χαρακτήρες διαφυγής 
    (π.χ. `\') για κελύφη (shells).
    Ενας ΑΚΕΡΑΙΟΣ μπορεί επίσης να είναι -l ΑΛΥΣΙΔΑ, το οποίο εκτιμάται
    στο μήκος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ.

en: 
    Combination settings:
    * [-]LCASE      same as [-]lcase
      cbreak        same as -icanon
      -cbreak       same as icanon
      cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                    icanon, eof and eol characters to their default values
      -cooked       same as raw
      crt           same as echoe echoctl echoke
      dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                    kill ^u
    * [-]decctlq    same as [-]ixany
      ek            erase and kill characters to their default values
      evenp         same as parenb -parodd cs7
      -evenp        same as -parenb cs8
    * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
      litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
      -litout       same as parenb istrip opost cs7
      nl            same as -icrnl -onlcr
      -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
      oddp          same as parenb parodd cs7
      -oddp         same as -parenb cs8
      [-]parity     same as [-]evenp
      pass8         same as -parenb -istrip cs8
      -pass8        same as parenb istrip cs7
      raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                    -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                    -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
      -raw          same as cooked
      sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                    -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                    -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                    isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                    -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                    characters to their default values.
el: 
    Συνδυαστικές επιλογές:
    * [-]LCASE      Ομοιο με [-]lcase
      cbreak        Ομοιο με -icanon
      -cbreak       Ομοιο με icanon
      cooked        Ομοιο με brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof και eol στις εξ'ορισμού τιμές τους
      -cooked       Ομοιο με raw
      crt           Ομοιο με echoe echoctl echoke
      dec           Ομοιο με echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
    * [-]decctlq    Ομοιο με [-]ixany
      ek            `erase' και `kill' χαρακτήρες στις εξ'ορισμού τιμές τους
      evenp         Ομοιο με parenb -parodd cs7
      -evenp        Ομοιο με -parenb cs8
    * [-]lcase      Ομοιο με xcase iuclc olcuc
      litout        Ομοιο με -parenb -istrip -opost cs8
      -litout       Ομοιο με parenb istrip opost cs7
      nl            Ομοιο με -icrnl -onlcr
      -nl           Ομοιο με icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
      oddp          Ομοιο με parenb parodd cs7
      -oddp         Ομοιο με -parenb cs8
      [-]parity     Ομοιο με [-]evenp
      pass8         Ομοιο με -parenb -istrip cs8
      -pass8        Ομοιο με parenb istrip cs7
      raw           Ομοιο με -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 φορά 0
      -raw          Ομοιο με cooked
      sane          Ομοιο με cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, και όλους τους
                      ειδικούς χαρακτήρες με τις εξ'ορισμού τιμές τους.

en: 
    Control settings:
      [-]clocal     disable modem control signals
      [-]cread      allow input to be received
    * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
      csN           set character size to N bits, N in [5..8]
      [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
      [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
      [-]hupcl      same as [-]hup
      [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
      [-]parodd     set odd parity (even with `-')
el: 
    Επιλογές ελέγχου:
      [-]clocal     Απενεργοποιεί τα σήματα ελέχγου του modem
      [-]cread      Επιτρέπει την λήψη των εισαγωμένων
    * [-]crtscts    Ενεργοποιεί την RTS/CTS χειραψία
      csN           Θέτει το μέγεθος των χαρακτήρων σε N bits,
                     N μεταξύ [5..8]
      [-]cstopb     Χρησιμοποιεί 2 bits διακοπής ανα χαρακτήρα (ένα με `-')
      [-]hup        Μεταδίδει σήμα κλεισίματος όταν η τελευταία εφαρμογή
                     κλείσει το tty
      [-]hupcl      Ομοιο με το [-]hup
      [-]parenb     Δημιουργεί bit ισότημίας στην έξοδο και περιμένει bit
                     ισότημίας στην είσοδο
      [-]parodd     Θέτει περιτή ισοτημία (ακόμα και με `-')

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
el: 
    Χειρίζεται την 'tty' γραμμή που συνδέεται με την τυπική είσοδο.  Χωρίς
    παραμέτρους, εκτυπώνει την ταχύτητα, την κατάσταση της γραμμής, και
    τις εφαρμοσμένες μετατροπές από το 'stty sane'.  Στις επιλογές, ο
    ΧΑΡακτήρας εκλαμβάνεται κυριολεκτικά, ή κωδικοποιείται οπως ^c, 0x37, 0177
    ή 127. Eιδικές τιμές όπως ^- ή το undef απενεργοποιούσαν τους ειδικούς
    χαρακτήρες.

en: 
    Input settings:
      [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
      [-]icrnl      translate carriage return to newline
      [-]ignbrk     ignore break characters
      [-]igncr      ignore carriage return
      [-]ignpar     ignore characters with parity errors
    * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
      [-]inlcr      translate newline to carriage return
      [-]inpck      enable input parity checking
      [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
    * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
    * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
      [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
      [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
      [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
      [-]tandem     same as [-]ixoff
el: 
    Επιλογές εισόδου:
      [-]brkint     Το 'break' προκαλεί ένα σήμα διακοπής
      [-]icrnl      Μετατρέπει την `επαναφορά δρομέα' σε `νέα γραμμή'
      [-]ignbrk     Αγνοεί τους χαρακτήρες διακοπής (break)
      [-]igncr      Αγνοεί την επαναφορά δρομέα
      [-]ignpar     Αγνοεί τους χαρακτήρες με λάθη ισοτημίας
    * [-]imaxbel    Ενεργοποιεί τον ήχο και δεν αδειάζει ένα γεμάτο buffer
                     εισόδου με την άφιξη ενός χαρακτήρα
      [-]inlcr      Μετατρέπει την `νεα γραμμη' σε `επαναφορά δρομέα'
      [-]inpck      Ενεργοποιεί την επαλήθευση ισοτημίας εισόδου
      [-]istrip     Αφαιρεί το υψηλό bit (8ο) των χαρακτήρων εισόδου
    * [-]iuclc      Μετατρέπει τα κεφαλαία σε μικρά
    * [-]ixany      Αφήνει κάθε χαρακτήρα να ξαναρχίσει την έξοδο, όχι μονο τον
                     χαρακτήρα εκκίνησης
      [-]ixoff      Ενεργοποιεί την αποστολή χαρακτήρων αρχή/τέλος
      [-]ixon       Ενεργοποιεί τον XON/XOFF έλεγχος ροής
      [-]parmrk     Δείχνει τα λάθη ισότημίας (με μια σειρά χαρακτήρων 255-0)
      [-]tandem     Ομοιο με [-]ixoff

en: 
    Local settings:
      [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
    * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
    * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
    * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
      [-]echo       echo input characters
    * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
      [-]echoe      same as [-]crterase
      [-]echok      echo a newline after a kill character
    * [-]echoke     same as [-]crtkill
      [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
    * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
      [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
      [-]iexten     enable non-POSIX special characters
      [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
      [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
    * [-]prterase   same as [-]echoprt
    * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
    * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
el: 
    Τοπικές επιλογές:
      [-]crterase   Προσθέτει ηχώ στον χαρακτήρα σβησίματος σύμφωνα με την σειρά
                     πισωδιάστημα-διάστημα-πισωδιάστημα
    * crtkill       Σκοτώνει όλη την γραμμή υπακούοντας στις επιλογές
                     'echoprt' και 'echoe'
    * -crtkill      Σκοτώνει όλη την γραμμή υπακούοντας στις επιλογές
                     'echoctl' και 'echok'
    * [-]ctlecho    Προσθέτει ηχώ στους χαρακτήρες ελέγχου στη σημειογραφία
                     καπέλο (`^c')
      [-]echo       Προσθέτει ηχώ στους εισαγώμενους χαρακτήρες
    * [-]echoctl    Ομοιο με [-]ctlecho
      [-]echoe      Ομοιο με [-]crterase
      [-]echok      Προσθέτει `νεα γραμμή' μετά απο ένα `kill' χαρακτήρα * [-]echoke     Ομοιο [-]crtkill
      [-]echonl     Προσθέτει ηχώ στη `νέα γραμμή' ακόμη και αν δεν συμβαίνει
                     για τους άλλους χαρακτήρες
    * [-]echoprt    Προσθέτει ηχώ στους σβησμένους χαρακτήρες προς τα πίσω                  μεταξύ `\' και '/'
      [-]icanon     Ενεργοποιεί τους ειδικούς χαρακτήρες
                     'erase', 'kill', 'werase', και 'rprnt'
      [-]iexten     Ενεργοποιεί τους μη-POSIX ειδικούς χαρακτήρες
      [-]isig       Ενεργοποιεί τους ειδικούς χαρακτήρες
                     'interrupt', 'quit', και 'suspend'
      [-]noflsh     Απενεργοποιεί το άδειασμα μετά τους ειδικούς χαρακτήρες
                     'interrupt' και 'quit'
    * [-]prterase   Ομοιο με [-]echoprt
    * [-]tostop     Σταματά τις δουλειές στο παρασκήνιο που προσπαθούν να
                     γράψουν στο τερματικό
    * [-]xcase      Μαζι με το 'icanon', διαφεύγει με `\'
                     για τα κεφαλαία

en: 
    Output settings:
    * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
    * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
    * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
    * nlN           newline delay style, N in [0..1]
    * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
    * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
    * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
    * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
    * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
    * [-]onlret     newline performs a carriage return
    * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
      [-]opost      postprocess output
    * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
    * tabs          same as tab0
    * -tabs         same as tab3
    * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
el: 
    Επιλογές εξόδου:
    * bsN           Τύπος καθυστέρησης πισωδιαστήματος, N μεταξύ [0..1]
    * crN           Τύπος καθυστέρησης επιστροφής δρομέα, N μεταξύ [0..3]
    * ffN           Τύπος καθυστέρησης αλλαγής σελίδας, N μεταξύ [0..1]
    * nlN           Τύπος καθυστέρησης αλλαγής σειράς, N μεταξύ [0..1]
    * [-]ocrnl      Μετατρέπει την `επιστροφή δρομέα' σε `νέα γραμμή'
    * [-]ofdel      Χρησιμοποιεί χαρακτήρες σβησίματος για γέμισμα αντί
                     των κενών χαρακτήρων
    * [-]ofill      Χρησιμοποιεί χαρακτήρες γεμίσματος αντί χρονομέτρησης για
                     τις καθυστερήσεις
    * [-]olcuc      Μετατρέπει τα μικρά σε κεφαλαία
    * [-]onlcr      Μετατρέπει την `νεα γραμμή' σε `επιστροφή δρομέα-νεα γραμμή'
    * [-]onlret     Η `νεα γραμμή' προκαλεί `επιστροφή δρομέα'
    * [-]onocr      Δεν εκτυπώνει `επιστροφή δρομέα' στην πρώτη στήλη
      [-]opost      Εκτελεί μια προ-επεξεργασμένη έξοδο
    * tabN          Τύπος καθυστέρησης της οριζόντιας πινακοποίησης, 
                     N μεταξύ [0..3]
    * tabs          Ομοιο με tab0
    * -tabs         Ομοιο με tab3
    * vtN           Τύπος καθυστέρησης της κάθετης πινακοποίησης, N μεταξύ [0..1]

en: 
    Special characters:
    * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
      eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
      eol CHAR      CHAR will end the line
    * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
      erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
      intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
      kill CHAR     CHAR will erase the current line
    * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
      quit CHAR     CHAR will send a quit signal
    * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
      start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
      stop CHAR     CHAR will stop the output
      susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
    * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
    * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
el: 
    Ειδικοί χαρακτήρες:
    * dsusp ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα μεταδώσει σήμα αναστολής τερματικού αμέσως μόλις
                     η είσοδος αδειάσει
      eof ΧΑΡ       Ο ΧΑΡ θα μεταδώσει ένα τελος αρχείου (τέλος εισόδου)
      eol ΧΑΡ       Ο ΧΑΡ θα μεταδώσει ένα τελος γραμμής
    * eol2 ΧΑΡ      Εναλακτικός ΧΑΡ για τέλος γραμμής
      erase ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα σβήσει τον τελευταίο χαρακτήρα που πληκτρολογήθηκε
      intr ΧΑΡ      Ο ΧΑΡ θα μεταδώσει σήμα διακοπής
      kill ΧΑΡ      Ο ΧΑΡ θα σβήσει την τρέχουσα γραμμή
    * lnext ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα εισάγει τον επόμενο χαρακτήρα σε εισαγωγικά
      quit ΧΑΡ      Ο ΧΑΡ θα μεταδόσει σήμα τέλους
    * rprnt ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα ξαναζωγραφίσει την τρέχουσα γραμμή
      start ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα ξαναρχίσει την έξοδο μετά το σταματημά της
      stop ΧΑΡ      Ο ΧΑΡ θα σταματήσει την έξοδο
      susp ΧΑΡ      Ο ΧΑΡ θα μεταδώσει σήμα αναστολής τερματικού
    * swtch ΧΑΡ     Ο ΧΑΡ θα επιτρέψει την μεταφορά σε διαφορετική στρώση κελύφους
                     (shell layer)
    * werase ΧΑΡ    Ο ΧΑΡ θα σβήσει την τελευταία λέξη που πληκτρολογήθηκε

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
    * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
    * columns N     same as cols N
      ispeed N      set the input speed to N
    * line N        use line discipline N
      min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
      ospeed N      set the output speed to N
    * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
    * size          print the number of rows and columns according to the kernel
      speed         print the terminal speed
      time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
el: 
    Ειδικές εκλογές:
      N             Θέτει την ταχύτητα είσοδου και έξοδου σε Ν baud
    * cols N        Πληροφορεί τον πυρήνα οτι το τερματικό έχει N στήλες
    * columns N     Ομοιο με το cols N
      ispeed N      Θέτει την ταχύτητα εισόδου σε N
    * line N        Χρησιμοποιεί την συμπεριφορά γραμμής N
      min N         Μαζί με -icanon, θέτει σε N τον αριθμό χαρακτήρων
                     απαραίτητων για μια πλήρη ανάγνωση
      ospeed N      Θέτει την ταχύτητα εξόδου σε N
    * rows N        Πληροφορεί τον πυρήνα ότι το τερματικό έχει N σειρές
    * size          Εκτυπώνει τον αριθμό γραμμών και στειλών
                     σύμφωνα με τον πυρήνα
      speed         Εκτυπώνει την ταχύτητα του τερματικού
      time N        Μαζί με -icanon, θέτει το χρονόμετρο τέρματισμού της
                     ανενεργής ανάγνωσης σε N δέκατα δευτερολέπτου

en:  groups=
el:  ομάδες=

en:  old
el: παλιά

en: %%%c: invalid directive
el: %%%c: κατευθυντήριος γραμμή μη έγκυρη.

en: %s: No such user
el: %s: Δεν υπάρχει τέτοιος χρήστης.

en: %s: binary operator expected
el: %s: Αναμενόταν δυαδικός χειριστής.

en: %s: cannot find username for UID %u
el: %s: δεν μπορει να βρεθεί όνομα χρήστη για το 'UID' %u

en: %s: expected a numeric value
el: %s: αναμενόταν αριθμητική τιμή.

en: %s: no login name
el: %s: Δεν υπάρχει όνομα χρήστη (login name).

en: %s: unary operator expected
el: %s: Αναμενόταν μοναδιαίος χειριστής.

en: %s: value not completely converted
el: %s: η τιμή δεν έχει πλήρως μετατραπεί.

en: ')' expected
el: αναμενόταν ')'

en: ')' expected, found %s
el: αναμενόταν ')', αλλά βρέθηκε %s

en: ,  load average: %.2f
el: ,  Μέσος όρος φόρτου: %.2f

en: -ef does not accept -l
el: -ef δεν δέχεται -l

en: -nt does not accept -l
el: -nt δεν δέχεται -l

en: <undef>
el: <Μη ορισμένο>

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --commmand=COMMAND       pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
    
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
el: Αλλάζει την ισχύουσα ταυτότητα (effective id) χρήστη και ομάδας σε αυτές
    του ΧΡΗΣΤΗ.
    
      -, -l, --login              Μετατρέπει το κέλυφος (shell) σε κέλυφος εισόδου
      -c, --commmand=ΕΝΤΟΛΗ       Στέλνει την ΕΝΤΟΛΗ στο φλοιό με -c
      -f, --fast                  Στέλνει -f στο φλοιό (για csh ή tcsh)
      -m, --preserve-environment  Δεν ξαναθέτει τις μεταβλητές του περιβάλλοντος
      -p                          Ομοιο με -m
      -s, --shell=ΚΕΛΥΦΟΣ         Εκτελεί το ΚΕΛΥΦΟΣ εαν /etc/shells το επιτρέπει
          --help                  Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version               Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Εαν απλό - υπονοείται -l.   Εάν η παράμετρος ΧΡΗΣΤΗΣ δεν δίνεται,
    θεωρείται οτι είναι ο `root'.

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
el: Αντιγράφει την τυπική είσοδο σε κάθε ΑΡΧΕΙΟ, και στην τυπική έξοδο.
    
      -a, --append              Προσθέτει στο ΑΡΧΕΙΟ(α), χωρίς να γράφει
                                 πάνω απο τα υπάρχοντα
      -i, --ignore-interrupts   Αγνοεί σήματα διακοπής
          --help                Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version             Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p, --portability   check for all POSIX systems, not only this one
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
el: Διαγνώστηκαν μή συμβατές με άλλα συστήματα συντάξεις στο ΟΝΟΜΑ.
    
     -p,  --portability   Ελέγχει για όλα τα συστήματα POSIX, όχι μόνο για
                          το τρέχον.
          --help          Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version       Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
    
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
el: Τερματίζει με την κατάσταση που καθορίζεται απο την ΕΚΦΡΑΣΗ.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    ΕΚΦΡΑΣΗ μπορεί να είναι 'true' ή 'false' και θέτει την κατάσταση τερματισμού.
    Είναι μια απο τις:

en: FROM
el: ΑΠΟ

en: IDLE
el: ΑΔΡΑΝ

en: If no environment VARIABLE specified, print them all.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Εάν καμιά ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ του περιβάλοντος δεν καθοριστεί, τις εκτυπώνει όλες.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: LINE
el: ΓΡΑΜΜΗ

en: LOGIN-TIME
el: ΩΡΑ-ΕΙΣΟΔΟΥ

en: MESG
el: ΜΗΝΜ

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
el: Εκτυπώνει τον κατάλογο των ενεργών χρηστών σύμφωνα με το ΑΡΧΕΙΟ.
    Εαν το ΑΡΧΕΙΟ δεν προσδιορίζεται, χρησιμοποιείται το %s.
    Το %s σαν ΑΡΧΕΙΟ είναι κοινό.
    
          --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Pause for NUMBER seconds.
    SUFFIX may be s to keep seconds, m for minutes, h for hours or d for days.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Παύση για έναν ΑΡΙΘΜΟ δευτερολέπτων.
    Το ΕΠΙΘΗΜΑ μπορεί να είναι: s για δευτερόλεπτα, m για λεπτά, h για ώρες
    ή d για μέρες.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
    
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \0NNN   character with octal value NNN (0 to 3 digits)
      \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
      \xNNN   character with hexadecimal value NNN (1 to 3 digits)
    
      %%%%      a single %%
      %%b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
el: Εκτυπώνει τις ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ σύμφωνα μη την ΜΟΡΦΗ.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Η ΜΟΡΦΗ ελέγχει την έξοδο όπως η συνάρτηση printf() στην C.
    Οι σειρές που ερμηνεύονται ειναι:
    
      \"      Εισαγωγικά
      \0NNN   Ο χαρακτήρας με οκταδική τιμή NNN (0 μέχρι 3 ψηφία)
      \\      Ο χαρακτήρας `\'
      \a      Ηχος αφύπνισης
      \b      Πισωδιάστημα
      \c      Σταματάει την εκτυπώση
      \f      Αλλαγή σελίδας
      \n      Αλλαγή γραμμής
      \r      Επιστροφή δρομέα
      \t      Οριζόντια κατάταξη σε πίνακα (tab)
      \v      Κάθετη κατάταξη σε πίνακα
      \xNNN   Ο χαρακτήρας με δεκαεξαδική τιμή NNN (1 μέχρι 3 ψηφία)
    
      %%%%      Ο χαρακτήρας `%%'
      %%b      Οι ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ σαν αλυσίδα με τους χαρακτήρες διαφυγής `\'
                ερμηνευμένους
    
    επίσης όλα τα χαρακτηριστικά της μορφής στη C, που λήγουν
    σε ένα απο τα diouxXfeEgGcs, με την ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ να έχει μετατραπεί
    στον σωστό τύπο.
    Οι μεταβλητές μεταβλητού μήκος υποστηρίζονται.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Τυπώνει το ΟΝΟΜΑ χωρίς να ακολουθείται απο συστατικά καταλόγου.
    Εαν προσδιορίζεται, αφαιρεί το ΕΠΙΘΗΜΑ που ακολουθεί.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Εκτυπώνει το ΟΝΟΜΑ αφαιρώντας το ακολουθούμενο /στοιχείο. Εάν το όνομα δεν
    περιέχει `/' το σύμβολο `.' δηλώνει τον τρέχων κατάλογο
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all        print all information
      -m, --machine    print the machine (hardware) type
      -n, --nodename   print the machine's network node hostname
      -r, --release    print the operating system release
      -s, --sysname    print the operating system name
      -p, --processor  print the host processor type
      -v               print the operating system version
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
el: Εκτυπώνει συγκεκριμένες πληροφορίες συστήματος.
    Χωρίς ΕΠΙΛΟΓΗ, όμοιο με -s.
    
      -a, --all        Εκτυπώνει όλες τις πληροφορίες
      -m, --machine    Εκτυπώνει τον τύπο της μηχανής (hardware)
      -n, --nodename   Εκτυπώνει το όνομα του δικτυακού κόμβου του
                        υπολογιστή (network node hostname)
      -r, --release    Εκτυπώνει την αναθεώρηση έκδοσης του λειτουργικού
                        συστήματος
      -s, --sysname    Εκτυπώνει το όνομα του λειτουργικού συστήματος
      -p, --processor  Εκτυπώνει τον τύπο του επεξεργαστή
      -v               Εκτυπώνει την έκδοση του λειτουργικού συστήματος
          --help       Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version    Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print factors of each NUMBER; read standard input with no arguments.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
    
      Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
      are specified on the command line, they are read from standard input.
el: Εκτυπώνει τους πρώτους παράγοντες κάθε ΑΡΙΘΜΟΥ.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Εκτυπώνει τους πρώτους παράγοντες όλων των καθορισμένων ακέραιων ΑΡΙΘΜΩΝ.
    Εάν δεν έχουν δοθεί παράμετροι στην γραμμή εντολών, τοτε εισάγονται απο την
    τυπική είσοδο.

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the group ID
      -G, --groups    print only the supplementary groups
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of effective ID, for -ugG
      -u, --user      print only the user ID
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
el: Εκτύπωνει πληροφορίες που αφορούν ενα ΧΡΗΣΤΗ, ή τον τρέχοντα χρήστη.
    
      -a              Αγνοείται, για συμβατοτητα με παλιότερες εκδόσεις
      -g, --group     Εκτυπώνει μόνο τις ταυτότητες ομάδων
      -G, --groups    Εκτυπώνει μόνο τις συμπληρωματικές ομάδες
      -n, --name      Εκτυπώνει όνομα αντί για αριθμό, για την -ugG
      -r, --real      Εκτυπώνει την πραγματική ταυτότητα (real id) αντί της
                       ισχύουσας ταυτότητας χρήστη (effective id), για την -ugG
      -u, --user      Εκτυπώνει μόνο την πραγματική ταυτότητα
          --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Χωρίς καμιά ΕΠΙΛΟΓΗ, εκτυπώνει μια χρήσιμη σειρά πληροφοριών.

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format FORMAT      use printf(3) style FORMAT (default: %%g)
      -s, --separator STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT should be positive if FIRST is smaller than LAST, and negative
    otherwise.  When given, the FORMAT argument must contain exactly one of
    the printf-style, floating point output formats %%e, %%f, or %%g.
el: Εκτυπώνει τους αριθμούς απο τον ΠΡΩΤΟ μέχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ,
    αυξάνοντας κατα ΑΥΞΗΣΗ.
    
      -f, --format ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ  χρησιμοποιεί τη ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ της printf(3)
                                (εξ'ορισμού: %%g)
      -s, --separator ΑΛΥΣΙΔΑ
                               χρησιμοποιεί την ΑΛΥΣΙΔΑ για να χωρίσει τους 
                                αριθμούς (εξ'ορισμού: \n)
      -w, --equal-width        εξισώνει το μήκος προσθέτοντας μηδενικά
          --help               Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version            Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Εάν ΠΡΩΤΟΣ ή ΑΥΞΗΣΗ παραλειφθουν, θεωρούνται 1 εξ'ορισμού.
    ΠΡΩΤΟΣ, ΑΥΞΗΣΗ, ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ επεξεργάζονται σαν τιμές κινητής υποδιαστολής.
    Η ΑΥΞΗΣΗ πρέπει να είναι θετική εαν ο
    ΠΡΩΤΟΣ είναι μικρότερος απο τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ και αρνητικός στην άλλη περίπτωση.
    Οταν δίνεται, η παράμετρος ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ πρέπει να περιέχει ακριβώς μία από
    τις διαμορφώσεις της printf για κινητής υποδιαστολής αριθμό %%e, %%f, or %%g.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
el: Εκτυπώνει το όνομα του τερματικού που είναι συνδεδεμένο με την τυπική έξοδο.
    
      -s, --silent, --quiet   Δεν εκτυπώνει τίποτα, επιστρέφει μόνο κατάσταση
                              εξόδου
          --help              Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version           Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print the full filename of the current working directory.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Εκτυπώνει το πλήρες όνομα του τρέχοντος καταλόγου εργασίας.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print the name of the current user.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Εκτυπώνει το όνομα του τρέχοντος χρήστη.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print the user name associated with the current effective user id.
    Same as id -un.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Εκτυπώνει τον χρήστη που συνδέεται με την τρέχουσα ισχύουσα ταυτότητα
    (effective id) χρηστη. Ομοιο με: id -un.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
    
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
    
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
    
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 %% ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
    
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
      quote TOKEN                interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
el: Εκτυπώνει την τιμή της ΕΚΦΡΑΣΗ στην τυπική έξοδο. Μια κενή γραμμή,
     πιο κάτω, χωρίζει σε ομάδες με αύξουσα προτεραιότητα.
    Η ΕΚΦΡΑΣΗ μπορεί να είναι:
    
      ΠΑΡΑΜ1 | ΠΑΡΑΜ2       ΠΑΡΑΜ1 αν δεν είναι κενή ή 0, αλλιώς ΠΑΡΑΜ2
    
      ΠΑΡΑΜ1 & ΠΑΡΑΜ2       ΠΑΡΑΜ1 εαν καμιά από τις παραμέτρους δεν ειναι κενή
                            ή μηδέν, αλλιώς 0
    
      ΠΑΡΑΜ1 < ΠΑΡΑΜ2       ΠΑΡΑΜ1 είναι μικρότερη της ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 <= ΠΑΡΑΜ2      ΠΑΡΑΜ1 είναι μικρότερη ή ίση της ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 = ΠΑΡΑΜ2       ΠΑΡΑΜ1 είναι ίση με ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 != ΠΑΡΑΜ2      ΠΑΡΑΜ1 δεν είναι ίση με την ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 >= ΠΑΡΑΜ2      ΠΑΡΑΜ1 είναι μεγαλύτερη ή ίση της ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 > ΠΑΡΑΜ2       ΠΑΡΑΜ1 είναι μεγαλύτερη της ΠΑΡΑΜ2
    
      ΠΑΡΑΜ1 + ΠΑΡΑΜ2       Το αριθμητικό άθροισμα των ΠΑΡΑΜ1 και ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 - ΠΑΡΑΜ2       Η αριθμητική διαφορά της ΠΑΡΑΜ1 με την ΠΑΡΑΜ2
    
      ΠΑΡΑΜ1 * ΠΑΡΑΜ2       Το αριθμητικό γινόμενο των ΠΑΡΑΜ1 και ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 / ΠΑΡΑΜ2       Το αριθμητικό πηλίκο της ΠΑΡΑΜ1 δια της ΠΑΡΑΜ2
      ΠΑΡΑΜ1 %% ΠΑΡΑΜ2       Το υπόλοιπο της ΠΑΡΑΜ1 δια την ΠΑΡΑΜ2
    
      ΑΛΥΣΙΔΑ : ΚΑΝ_ΕΚΦ
                            Ταίριασμα της ΚΑΝ_ΕΚΦ μεσα στην ΑΛΥΣΙΔΑ
    
      match ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΝ_ΕΚΦ
                            Oμοιο με ΑΛΥΣΙΔΑ : ΚΑΝ_ΕΚΦ
      substr ΑΛΥΣΙΔΑ ΘΕΣΗ ΜΗΚΟΣ
                            Aφαιρεί απο την ΑΛΥΣΙΔΑ, αρχίζοντας απο την ΘΕΣΗ
                               (μετρώντας απο το 1) 
      index ΑΛΥΣΙΔΑ   Τιμή της θέσης του ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ εάν βρεθεί στην
                             ΑΛΥΣΙΔΑ, αλλιώς 0
      length ΑΛΥΣΙΔΑ  Μήκος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ
    
      ( EΚΦΡΑΣΗ )           Τιμή της ΕΚΦΡΑΣΗΣ

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Eκτυπώνει επανηλημένα μια γραμμή με όλες τα καθορισμένα ΑΛΦΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ, ή `y'.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Run COMMAND with an adjusted scheduling priority.
    With no COMMAND, print the current scheduling priority.  ADJUST is 10
    by default.  Range goes from -20 (highest priority) to 19 (lowest).
    
      -ADJUST                   increment priority by ADJUST first
      -n, --adjustment=ADJUST   same as -ADJUST
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
el: Εκτελεί την ΕΝΤΟΛΗ με μια προσαρμογή της προτεραιότητας.
    Χωρίς καμιά ΕΝΤΟΛΗ, εκτυπώνει την τρέχουσα προγραμματισμένη προτεραιότητα.
    Εξ'ορισμού ή προσαρμογή είναι 10.  Το πεδίο κυμαίνεται απο -20 (υψηλότερη 
    προτεραιότητα) μέχρι 19 (η χαμηλότερη).
    
      -ΜΕΤΑΒΟΛΗ                αυξάνει την προτεραιότητα σύμφωνα με τη ΜΕΤΑΒΟΛΗ  -n, --adjustment=AJUST   όμοιο του -ΜΕΤΑΒΟΛΗ
          --help               Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version            Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
    
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
    
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
el: Εκτελεί την ΕΝΤΟΛΗ με το ριζικό κατάλογο ορισμένο σε ΝΕΟ_ΡΙΖΙΚΟ_ΚΑΤΑΛΟΓΟ.
    
          --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Εαν δεν δοθεί εντολή, εκτελείται το ``${SHELL} -i''(εξ'ορισμού: /bin/sh).

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
el: Τίθεται σε κάθε ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ του περιβάλλοντος η ΤΙΜΗ εκτελείται η ΕΝΤΟΛΗ.
    
      -i, --ignore-environment   Εκκίνηση με άδειο περιβάλλον
      -u, --unset=VARIABLE       Αφαιρείται η ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ απο το περιβαλλον
          --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
          --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει
    
    Ενα απλό - υπονοείται -i.  Εαν δεν υπάρχει ΕΝΤΟΛΗ, εκτυπώνεται το
    περιβαλλον που δημιουργήθηκε.

en: Try `%s --help' for more information.
el: Για περισσότερες πληροφορίες δοκιμάστε `%s --help'.

en: USER
el: ΧΡΗΣΤΗΣ

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s ΕΚΦΡΑΣΗ
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s ΕΚΦΡΑΣΗ
        ή: [ ΕΚΦΡΑΣΗ ]
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s ΜΟΡΦΗ [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ]...
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s ONOMA
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
el: Χρηση: %s ΟΝΟΜΑ [ΕΠΙΘΗΜΑ]
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print the hostname of the current system.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
el: Χρήση: %s [ΟΝΟΜΑ]
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ
    Εκτυπώνει το όνομα(hostname) του συστήματος.
    
      --help      Εκτυπώνει αυτή την βοήθεια και τερματίζει
      --version   Εκτυπώνει πληροφορίες έκδοσης και τερματίζει

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s [ΑΡΙΘΜΟΣ]...
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s [OPTION]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] ΝΕΟΣ_ΡΙΖΙΚΟΣ_ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ [ΕΝΤΟΛΗ...]
        ή: %s ΕΠΙΛΟΓΗ

en: Usage: %s [OPTION]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ
       ή:  %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΠΡΩΤΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ
       ή:  %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΠΡΩΤΟΣ ΑΥΞΗΣΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΟΝΟΜΑ...

en: Usage: %s [OPTION]... NUMBER[SUFFIX]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΙΘΜΟΣ[ΕΠΙΘΗΜΑ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ ΑΡΧΕΙΟ ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ ΑΡΧΕΙΟ| ΠΑΡΑΜ1 ΠΑΡΑΜ2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [OPTION] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [+ΜΟΡΦΗ]
        ή: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ] [ΜΜΗΗωωλλ[[ΥΥ]ΧΧ][.δδ]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [-] [ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ=ΤΙΜΗ]... [ΕΝΤΟΛΗ [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [-] [ΧΡΗΣΤΗΣ [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [COMMAND [ARG]...]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΕΝΤΟΛΗ [ΠΑΡΑΜ]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΑΡΧΕΙΟ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΑΛΥΣΙΔΑ]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΧΡΗΣΤΗΣ]

en: Usage: %s [OPTION]... [VARIABLE]...
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [ΜΕΤΑΒΛΗΤΗ]...

en: Usage: %s format [argument...]
el: Χρήση: %s ΜΟΡΦΗ [ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ...]

en: \%c: invalid escape
el: \%c: Μη έγκυρη διαφυγή.

en: `%s' is not a directory
el: Το `%s' δεν είναι κατάλογος.

en: `%s' is not a valid positive integer
el: %s' δεν είναι ισχύων θετικός ακέραιος.

en: a command must be given with an adjustment
el: Μια εντολή πρέπει να δίνεται με μια προσαρμογή (προτεραιότητας).

en: after -eq
el: μετά -eq

en: after -ge
el: μετά -ge

en: after -gt
el: μετά -gt

en: after -le
el: μετά -le

en: after -lt
el: μετά -lt

en: after -ne
el: μετά -ne

en: am
el: πμ

en: argument expected
el: Αναμενόταν παράμετρος.

en: before -eq
el: πριν -eq

en: before -ge
el: πριν -ge

en: before -gt
el: πριν -gt

en: before -le
el: πριν -le

en: before -lt
el: πριν -lt

en: before -ne
el: πριν -ne

en: cannot change root directory to %s
el: Δεν μπορεί να αλλαχτεί ο ριζικός κατάλογος στον %s.

en: cannot determine hostname
el: Δεν μπορεί να καθοριστεί το όνομα του συστήματος

en: cannot execute %s
el: Δεν μπορεί να εκτελεστεί η %s.

en: cannot get current directory
el: Δεν είναι δυνατόν να ληφθεί ο τρέχων κατάλογος.

en: cannot get priority
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί η προτεραιότητα.

en: cannot get processor type
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί ο τύπος του επεξεργαστή.

en: cannot get supplemental group list
el: Δεν μπορεί να παρθεί ο συμπληρωματικός κατάλογος ομάδων.

en: cannot get system name
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί το όνομα του συστήματος.

en: cannot print only names or real IDs in default format
el: Δεν μπορεί να εκτυπωθούν μόνο ονόματα ή πραγματική ταυτότητα(read ID) σε
    τυπική μορφή

en: cannot print only user and only group
el: Δεν μπορεί να εκτυπωθεί μόνο χρήστης και μόνο ομάδα

en: cannot run %s
el: Δεν είναι δυνατόν να εκτελεστεί το %s

en: cannot set date
el: Δεν μπορεί να τεθεί η ημερομηνία.

en: cannot set group id
el: Δεν είναι δυνατόν να τεθεί η ταυτότητα ομάδας.

en: cannot set groups
el: Δεν είναι δυνατόν να τεθούν οι ομάδες.

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
el: Δεν μπορεί να τεθεί το όνομα συστήματος. Λείπει αυτή η λειτουργία απο το
    σύστημα

en: cannot set priority
el: Δεν είναι δυνατόν να τεθεί η προτεραιότητα.

en: cannot set user id
el: Δεν είναι δυνατόν να τεθεί η ταυτότητα χρήστη.

en: couldn't get boot time
el: Δεν είναι δυνατόν να βρεθεί η ώρα εκκίνησης

en: day
el: μέρα

en: days
el: μέρες

en: directory `%s' is not searchable
el: Ο κατάλογος `%s' δεν είναι προσιτός.

en: format string may not be specified when printing equal width strings
el: Η αλυσίδα μορφής δεν πρέπει να καθορίζεται όταν εκτυπώνονται
    αλυσίδες με ίσα μήκη.

en: getpass: cannot open /dev/tty
el: getpass(): δεν είναι δυνατόν να ανοιχτεί το /dev/tty

en: ignoring non-option arguments
el: Παράμετροι που δεν είναι επιλογές αγνοούνται.

en: incorrect password
el: λάθος συνθηματικό

en: integer expression expected %s
el: Αναμενόταν ακέραια έκφραση %s

en: invalid argument `%s'
el: Η παράμετρος `%s' δεν είναι έγκυρη.

en: invalid date `%s'
el: Μη έγκυρη ημερομηνία `%s'.

en: invalid floating point argument: %s
el: Η παράμετρος κινητής υποδιαστολής δεν είναι έγκυρη: %s

en: invalid format string: `%s'
el: Η αλυσίδα μορφής δεν είναι έγκυρη: `%s'

en: invalid integer argument `%s'
el: Μη έγκυρη ακέραια παράμετρος `%s'

en: invalid option `%s'
el: Μη έγκυρη επιλογή `%s'

en: invalid priority `%s'
el: Μη έγκυρη προτεραιότητα `%s'

en: invalid time interval `%s'
el: Μη έγκυρο διάστημα χρόνου `%s'

en: missing `]'
el: το `]' λείπει

en: missing argument to `%s'
el: Λείπει παράμετρος για `%s'

en: missing hexadecimal number in escape
el: Λείπει ο δεκαεξαδικός αριθμός στον χαρακτήρα διαφυγής.

en: name `%s' has length %d; exceeds limit of %d
el: Το όνομα `%s' έχει μήκος %d. Ξεπερνά το %d που είναι το όριο.

en: new_mode: mode
el: νεα_κατάσταση: κατάσταση λειτουργίας

en: not a tty
el: δεν είναι tty'

en: path `%s' contains nonportable character `%c'
el: Η διαδρομή `%s' περιέχει τον μη συμβατό με άλλα συστήματα χαρακτήρα `%c'

en: path `%s' has length %d; exceeds limit of %d
el: Η διαδρομή `%s' έχει μήκος %d. Ξεπερνά το %d που είναι το όριο.

en: pm
el: μμ

en: read error
el: Λάθος ανάγνωσης.

en: standard input
el: Τυπική είσοδος

en: standard output
el: τυπική έξοδος

en: syntax error
el: Λάθος σύνταξη

en: the argument `%s' lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
el: Η παράμετρος `%s' δεν ξεκινά με το πρόθεμα `+' όπως θα έπρεπε.
    Οταν χρησιμοποιήτε μια επιλογή για να καθορίσετε την(τις) ημερομηνία(ες), 
    κάθε παράμετρος που δεν είναι επιλογή πρέπει να είναι διαμορφωμένη έτσι
    ώστε να ξεκινάει με το `+'.

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
el: Οι επιλογές για περιτολογία και 'stty-readable' τυποι εξόδου είναι
    αποκλειστικά αμοιβαίες.

en: the options to print and set the time may not be used together
el: Οι επιλογές για να εκτυπωθεί και να οριστεί η ώρα δεν μπορούν να
    χρησιμοποιηθούν παράλληλα.

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
el: Οι επιλογές για να προσδιοριστούν ημερομηνίες για εκτύπωση είναι
    αποκλειστικά αμοιβαίες.

en: too few arguments
el: Πολύ λίγες παράμετροι

en: too many arguments
el: Υπερβολικές παράμετροι

en: too many arguments
el: Υπερβολικές παράμετροι.

en: too many non-option arguments
el: Υπερβολικές παράμετροι που δεν είναι επιλογές.

en: undefined
el: Μή ορισμένο

en: unknown binary operator
el: Αγνωστος δυαδικός χειριστής.

en: user
el: χρήστης

en: user %s does not exist
el: ο χρήστης %s δεν υπάρχει

en: users
el: χρήστες

en: using restricted shell %s
el: χρησιμοποιείται το περιορισμένο κέλυφος (restricted shell) %s

en: virtual memory exhausted
el: Η εικονική μνήμη εξαντλήθηκε.

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: %s: οι χαρακτήρες που ακολουθούσαν τον χαρακτήρα σταθερά αγνοήθηκαν.

en: warning: cannot change directory to %s
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν είναι δυνατόν να αλλαχτεί ο κατάλογος σε %s

en: warning: excess arguments have been ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: οι υπερβολικές παράμετροι αγνοήθηκαν.

en: warning: unportable BRE: `%s': using `^' as the first character
    of the basic regular expression is not portable; it is being ignored
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το BRE δεν είναι συμβατό με διάφορα συστήματα: `%s':
    η χρησιμοποίηση `^' για τον πρώτο χαρακτήρα μιας εκφρασης δεν είναι
    συμβατή; Αγνοείται.

en: when specifying an output style, modes may not be set
el: Οταν καθορίζεται ένας τύπος εξόδου, οι καταστάσεις λειτουργίας (modes)
    δεν είναι δυνατόν να οριστούν

en: when the starting value is larger than the limit,
    the increment must be negative
el: Οταν η αρχική τιμή είναι μεγαλύτερη του όριου,
    η αύξηση πρέπει να είναι αρνητική.

en: when the starting value is smaller than the limit,
    the increment must be positive
el: Οταν η αρχική τιμή είναι μικρότερη του ορίου,
    η αύξηση πρέπει να είναι θετική.

en: write error
el: Σφάλμα εγγραφής.
