Vine 6.2 Install - en to da translation catalogue (496 entries)

en: 
    On SMCC made Ultra machines floppy booting probably does not work
da: 
    Disketteopstart virker formentlig ikke med en Ultra maskine fra SMCC

en:         Time
da:          Tid

en:        Bytes
da:         Byte

en:     Packages
da:       Pakker

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
da:   <Tab>/<Alt-Tab> imellem elementer   |  <Space> vælger   |  <F12> næste side

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
da:  <Tab>/<Alt-Tab> imellem elementer  |  <Mellemrum> vælg  |  <F12> næste side

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects  |   <F12> next screen
da:  <Tab>/<Alt-Tab> mellem elementer  |  <Mellemrum> Vælger  |  <F12> næste side

en: %s
    
    If you don't want to do this, you can continue with this install by partitioning manually, or you can go back and perform a fully customized installation.
da: %s
    
    Hvis du ikke vil gøre dette, kan du fortsætte installationen ved at oprette partitionerne manuelt, eller du kan gå tilbage og lave en manuel, brugerdefineret installation.

en: %s is not a valid hostname.
da: %s er ikke et gyldigt værtsnavn.

en: <RAID Partition>
da: <RAID-partition>

en: <Swap Partition
da: <Swappartition

en: <Swap Partition>
da: <Swappartition>

en: <not set>
da: <ikke sat>

en: A complete log of your installation will be in /tmp/install.log after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
da: En komplet log af din installation vil befinde sig i /tmp/install.log efter du har genstartet dit system. Du kan beholde denne fil for senere reference.

en: A few systems will need to pass special options to the kernel at boot time for the system to function properly. If you need to pass boot options to the kernel, enter them now. If you don't need any or aren't sure, leave this blank.
da: Nogle få systemer har brug for at få tilført særlige parametre til kernen under opstarten for at systemet kan fungere. Hvis du har brug for at tilføje opstartsparametre til kernen, så indtast dem nu. Hvis du ikke behøver det eller er i tvivl, så lad dette felt stå tomt.

en: About to Install
da: Klar til at installere

en: Account Configuration
da: Kontokonfiguration

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Account name:
da: Kontonavn:

en: Activate on boot
da: Aktivér ved opstart

en: Add
da: Tilføj

en: Add Device
da: Tilføj enhed

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Allocation Status:
da: Tildelningsstatus:

en: Allowable Drives:
da: Tilladte drev:

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems.  Please check your hardware for the cause of this problem.
da: En fejl er opstået - ingen gyldige enheder blev fundet på hvilke nye filsystemer kunne oprettes. Tjek venligst din hardware for at finde grunden til dette problem.

en: An error occured while making the boot disk. Please make sure that there is a formatted floppy in the first floppy drive.
da: En fejl opstod under oprettelsen af opstartsdisketten. Se efter om der er en formateret diskette i det første diskettedrev.

en: An error occurred reading the partition table for the block device %s.  The error was
da: En fejl opstod under læsning af partitionstabellen for blokenheden %s.  Fejlen var

en: Are you sure you want to delete this partition?
da: Er du sikker på at du vil slette denne partition?

en: Are you sure you want to remove this RAID device?
da: Er du sikker på at du vil fjerne denne RAID-enhed?

en: As you don't have much memory in this machine, we need to turn on swap space immediately. To do this we'll have to write your new partition table to the disk immediately. Is that okay?
da: Da du ikke har ret megen hukommelse på denne maskine, bliver vi nødt til slå swap til med det samme. For at gøre det er vi nødt at skrive den nye partitionstabel på disken. Er det ok?

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication Configuration
da: Godkendelseskonfiguration

en: Auto Partition
da: Autopartition

en: Auto-Partition
da: Auto-partition

en: Automatic Partition
da: Automatisk partitionering

en: Automatic Partitioning
da: Automatisk partitionering

en: Autoprobe results:
da: X-testresultater:

en: BSD Disklabel
da: BSD-disknavn

en: Back
da: Tilbage

en: Bad Mount Point
da: Ugyldigt monteringspunkt

en: Bad Partition Table
da: Ugyldig partitionstabel

en: Bad Size
da: Ugyldig størrelse

en: Bad User ID
da: Ugyldig bruger-ID

en: Bad bootproto %s specified in network command
da: Ugyldig bootproto %s angivet i netværkskommando

en: Boot Disk
da: Opstartsdiskette

en: Boot label
da: Opstartsnavn

en: Boot partitions (/boot) are only allowed on RAID-1.
da: Opstartspartitioner (/boot) er kun tilladte på RAID-1.

en: Boot protocol to use
da: Opstartsprotokol at bruge

en: Bootdisk
da: Opstartsdiskette

en: Bootdisk Creation
da: Opret opstartsdiskette

en: Booting From RAID Warning
da: Opstart fra RAID-advarsel

en: CDROM type
da: Cdromtype

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cannot find ks.cfg on boot floppy.
da: Kan ikke finde ks.cfg på opstartsdiskette.

en: Change the information for this user.
da: Ændr denne brugers informationer.

en: Check for bad blocks during format
da: Se efter beskadigede blokke under formatering

en: Check for bad blocks while formatting
da: Se efter beskadigede blokke under formateringen

en: Choose Partitions to Format
da: Vælg partitioner at formatere

en: Choose a Language
da: Vælg et sprog

en: Choose a server
da: Vælg en tjener

en: Choose partitions to Format
da: Vælg partitioner som skal formateres

en: Clear
da: Ryd

en: Close
da: Luk

en: Complete
da: Færdig

en: Completed
da: Færdig

en: Completed:
da: Færdig:

en: Configuration Complete
da: Konfiguration er komplet

en: Configure TCP/IP
da: Konfigurér TCP/IP

en: Configure using DHCP
da: Konfigurér ved brug af DHCP

en: Confirm Partitioning Selection
da: Bekræft partitioneringsvalg

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Congratulations
da: Tillykke

en: Continue
da: Fortsæt

en: Create PROM alias
da: Opret PROM-alias

en: Create PROM alias `linux'
da: Opret PROM alias `linux'

en: Create boot disk
da: Opret opstartsdiskette

en: Creating
da: Opretter

en: Creating RAID devices...
da: Opretter RAID-enheder...

en: Creating boot disk...
da: Opretter opstartsdiskette...

en: Creating loopback filesystem on device /dev/%s...
da: Opretter loopback filsystem på enhed /dev/%s...

en: Current Disk Partitions
da: Nuværende drevpartitioner

en: Custom
da: Manuel

en: Customize Packages to Upgrade
da: Vælg selv pakker som skal opgraderes

en: Customize Upgrade
da: Manuel opgradering

en: Customize X Configuration
da: Personlig X-konfiguration

en: Customize packages to be upgraded
da: Vælg selv pakker som skal opgraderes

en: Dead Keys
da: Accenter

en: Debug
da: Aflus

en: Default
da: Standard

en: Default gateway (IP):
da: Standard gateway (IP):

en: Delete
da: Slet

en: Delete Partition
da: Slet partition

en: Delete RAID Device?
da: Slet RAID-enhed?

en: Determining host name and domain...
da: Afgør værtsnavn og domæne...

en: Device
da: Enhed

en: Devices
da: Enheder

en: Disable dead keys
da: Benyt ikke accenter

en: Disk Druid
da: Diskdruide

en: Disk Druid is a tool for partitioning and setting up mount points. It is designed to be easier to use than Linux's traditional disk partitioning sofware, fdisk, as well as more powerful. However, there are some cases where fdisk may be preferred.
    
    Which tool would you like to use?
da: Diskdruiden er et værktøj til at lave partitioner og opsætte monteringspunkter. Det er designet til at være lettere at bruge end Linux's traditionelle diskpartitioneringsprogram 'fdisk', og har flere faciliteter. Der er dog tilfælde hvor fdisk bør foretrækkes.
    
    Hvilket værktøj vil du bruge?

en: Disk Setup
da: Diskopsætning

en: Disk Space
da: Diskplads

en: Do not install LILO
da: Installér ikke LILO

en: Do not install SILO
da: Installér ikke SILO

en: Domain name
da: Domænenavn

en: Done
da: Færdig

en: Drive Summaries
da: Drevresumér

en: Drive Summary
da: Drevresumé

en: Dynamic IP
da: Dynamisk IP

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Boot Label
da: Redigér opstartsnavn

en: Edit Partition
da: Redigér partition

en: Edit User
da: Redigér bruger

en: Emulate 3 Buttons
da: Emulér 3 knapper

en: Emulate 3 Buttons?
da: Emulér 3 knapper?

en: Enable MD5 Passwords
da: Brug MD5-adgangskoder

en: Enable MD5 passwords
da: Brug MD5-adgangskoder

en: Enable NIS
da: Anvend NIS

en: Enable dead keys
da: Benyt äccêntér

en: Enable shadow passwords
da: Brug skygge-adgangskoder

en: Enter the information for the user.
da: Indtast brugerens informationer.

en: Error
da: Fejl

en: Error copying file: %s
da: Fejl ved kopiering af fil: %s

en: Error creating swap on device
da: Kunne ikke oprette swap på enhed

en: Error loading ramdisk.
da: Fejl ved indlæsning af ramdisk.

en: Error mounting %s: %s
da: Kunne ikke montere %s: %s

en: Error mounting ext2 filesystem on %s: %s
da: Fejl under montering af ext2 filsystem på %s: %s

en: Error on line %d of kickstart file %s.
da: Fejl på linie %d i kickstartfilen %s.

en: Error opening: kickstart file %s: %s
da: Fejl ved åbning: kickstartfil %s: %s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %s
da: Fejl ved læsning af indhold af kickstartfil %s: %s

en: Error unmounting %s: %s
da: Kunne ikke afmontere %s: %s

en: Examine System
da: Undersøg system

en: Exit
da: Afslut

en: FTP Proxy Port:
da: FTP-proxyport:

en: FTP Proxy:
da: FTP-proxy:

en: FTP Setup
da: FTP-opsætning

en: FTP site name:
da: FTP-sitenavn:

en: Failed
da: Fiasko

en: Failed to log into %s: %s
da: Kunne ikke logge ind på %s: %s

en: Failed to mount floppy disk.
da: Kunne ikke montere diskette.

en: Failed to read directory %s: %s
da: Kunne ikke læse mappe %s: %s

en: Failed to retrieve %s: %s
da: Kune ikke hente %s: %s:

en: Failure Reason:
da: Årsag til fejl:

en: Fdisk Error
da: Fdisk fejl

en: Filesystem Formatting
da: Filsystemsformatering

en: Finding
da: Finder

en: Finding packages to upgrade...
da: Finder pakker som skal opgraderes...

en: Finish
da: Færdig

en: First sector of boot partition
da: Første sektor på opstartspartitionen

en: Formatting
da: Formaterer

en: Formatting %s filesystem...
da: Formaterer %s filsystem...

en: Formatting swap space on /dev/%s...
da: Formaterer swapplads på /dev/%s...

en: Full Name
da: Fulde navn

en: GNOME Workstation
da: GNOME-arbejdsstation

en: Grow to fill disk?
da: Udfyld hele disken?

en: HTTP Proxy Port:
da: HTTP-proxyport:

en: HTTP Proxy:
da: HTTP-proxy:

en: HTTP Setup
da: HTTP-opsætning

en: Hard Drives
da: Harddiske

en: Hard drive
da: Harddrive

en: Hardware clock set to GMT?
da: Sæt indbygget ur til GMT?

en: Hide Help
da: Skjul hjælp

en: Horizontal Frequency Range
da: Vandret frekvensområde

en: Horizontal Sync
da: Vandret synkron.

en: Horizontal frequency range
da: Vandret frekvensområde

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Hostname Configuration
da: Værtsnavnskonfiguration

en: Hostname Setup
da: Værtsnavnsopsætning

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
da: Jeg kan ikke gå til forrige trin herfra. Du må prøve igen.

en: I could not mount that directory from the server
da: Jeg kunne ikke montere denne mappe fra tjeneren

en: I don't have any special device drivers loaded for your system. Would you like to load some now?
da: Jeg har ikke indlæst nogle specialenhedsdrivere for dit system. Vil du gerne have nogle indlæst nu?

en: I have found the following devices in your system:
da: Jeg har fundet følgende enheder på dit system:

en: IP Address
da: IP-adresse

en: IP address
da: IP-adresse

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: If the probed settings do not match your hardware select the correct setting below:
da: Hvis de fundne indstillinger ikke passer til din maskine, så vælg de korrekte indstillinger herunder:

en: If you are using a HTTP proxy server enter the name of the HTTP proxy server to use.
da: Hvis du bruger en HTTP-proxytjener så indtast navnet på den HTTP-proxytjener du vil bruge.

en: If you are using non anonymous ftp, enter the account name and password you wish to use below. If you are using an FTP proxy enter the name of the FTP proxy server to use.
da: Hvis du bruger ikke-anonym ftp, så indtast det kontonavn og den adgangskode du vil bruge herunder. Hvis du bruger en FTP-proxy så indtast navnet på den FTP-proxytjener du vil bruge.

en: Illegal /boot RAID Type
da: Ugyldig /boot RAID-type

en: Illegal RAID mountpoint
da: Ugyldigt RAID-monteringspunkt

en: In most cases your video hardware can be probed to automatically determine the best settings for your display.
da: I de fleste tilfælde kan din grafikhardware undersøges for automatisk at identificere de optimale indstillinger for din skærm.

en: Individual Package Selection
da: Individuelt pakkevalg

en: Individual Packages
da: Individuelle pakker

en: Initialize
da: Initialisér

en: Initializing CDROM...
da: Opstarter cdrom...

en: Initializing PC Card Devices...
da: Opstarter PC-kort enheder...

en: Insert a blank floppy in the first floppy drive. All data on this disk will be erased during creation of the boot disk.
da: Indsæt en tom diskette i diskettedrevet. Alle data på denne diskette vil blive slettet under oprettelsen af opstartsdisketten.

en: Insert your driver disk and press "OK" to continue.
da: Indsæt din driverdisk og tryk "Ok" for at fortsætte.

en: Insert your updates disk and press "OK" to continue.
da: Indsæt din opdateringsdiskette og tast "Ok" for at fortsætte.

en: Install
da: Installér

en: Install Custom System
da: Installér egendefineret system

en: Install GNOME Workstation
da: Installér GNOME-arbejdsstation

en: Install LILO boot record on:
da: Installér LILO 'boot record' på:

en: Install SILO boot record on:
da: Installér SILO 'boot record' på:

en: Install Server System
da: Installér serversystem

en: Install System
da: Installér system

en: Install Type
da: Installationstype

en: Install packages to satisfy dependencies
da: Installér pakker for at opfylde afhængigheder

en: Installation Begins
da: Installationen begynder

en: Installation Complete
da: Installationen er færdig

en: Installation Method
da: Installationsmetode

en: Installation Type
da: Installationstype

en: Installation to begin
da: Installation begynder

en: Installing %s.
da: Installerer %s.

en: Installing Packages
da: Installerer pakker

en: Intended Use
da: Forventet brug

en: Invalid information
da: Ugyldig information

en: Kernel parameters
da: Kerneparametre

en: Keyboard Configuration
da: Tastaturkonfiguration

en: Keyboard Selection
da: Tastaturvalg

en: Keyboard Type
da: Tastaturtype

en: Kickstart Error
da: Kickstartfejl

en: LILO Configuration
da: LILO-konfiguration

en: Language Selection
da: Sprogvalg

en: Layout
da: Udseende

en: Lilo Configuration
da: Lilo-konfiguration

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading SCSI driver
da: Indlæser SCSI-driver

en: Loading second stage ramdisk...
da: Indlæser andet trins ramdisk...

en: Local CDROM
da: Lokal cdrom

en: Location
da: Placering

en: Low Memory
da: Lav hukommelse

en: Manually Partition
da: Manuel partitionering

en: Manually partition
da: Manuel partitionering

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Missing Information
da: Manglende information

en: Missing User ID
da: Manglende bruger-ID

en: Module Parameters
da: Modulparametre

en: Monitor
da: Skærm

en: Monitor Configuration
da: Skærmkonfiguration

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mount Point Error
da: Monteringspunktsfejl

en: Mount Point:
da: Monteringspunkt:

en: Mouse Configuration
da: Musekonfiguration

en: Mouse Selection
da: Musevalg

en: NFS Setup
da: NFS-opsætning

en: NFS image
da: NFS-image

en: NFS server name:
da: NFS-tjenernavn:

en: NIS Domain:
da: NIS-domæne:

en: NIS Domain:
da: NIS-domæne:

en: NIS Server:
da: NIS-tjener:

en: NIS Server:
da: NIS-tjener:

en: Name   :
da: Navn     :

en: Name:
da: Navn:

en: Nameserver
da: Navnetjener

en: Netmask
da: Netmaske

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: Network
da: Netværk

en: Network Configuration
da: Netværkskonfiguration

en: Network Setup
da: Netværksopsætning

en: Network configuration
da: Netværkskonfiguration

en: Network device
da: Netværksenhed

en: Network gateway
da: Netværksgateway

en: New
da: Ny

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No Drives Found
da: Ingen drev fundet

en: No Mount Point
da: Intet monteringspunkt

en: No RAID Device
da: Ingen RAID-enhed

en: No RAID Drive Constraint
da: Ingen RAID-drevbegrænsning

en: No Root Partition
da: Ingen rodpartition

en: No Swap Partition
da: Ingen swappartition

en: Not Enough Partitions
da: Ikke nok partitioner

en: OK
da: Ok

en: Online Help
da: Onlinehjælp

en: Other CDROM
da: Anden cdrom

en: PC Card
da: PC-kort

en: Package
da: Pakke

en: Package Dependencies
da: Pakkeafhængigheder

en: Package Details
da: Pakkedetaljer

en: Package Group Selection
da: Pakkegruppevalg

en: Package Groups
da: Pakkegrupper

en: Package Installation
da: Pakkeinstallation

en: Packages
da: Pakker

en: Partition Type:
da: Partitionstype:

en: Partition type
da: Partitionstype

en: Partitions
da: Partitioner

en: Partitions For RAID Array:
da: Partitioner for RAID-array:

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (again):
da: Adgangskode (igen):

en: Password (confirm)
da: Adgangskode (bekræft)

en: Password Length
da: Adgangskodelængde

en: Password Mismatch
da: Adgangskode stemmer ikke

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Performing post install configuration...
da: Udfører efterinstallationskonfiguration...

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know what it is and didn't make a mistake in typing. Remember that the root password is a critical part of system security!
da: Vælg en 'root'-adgangskode. Du skal skrive det to gange for at sikre at du ved hvad det er og ikke taster forkert (caps lock). Husk at root-adgangskoden er meget vigtig for systemets sikkerhed!

en: Please enter the IP configuration for this machine. Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal notation (for example, 1.2.3.4).
da: Indtast venligst IP-konfiguration for denne maskine. Hver linie bør indtastes som en IP-adresse i punktdecimalformat (for eksempel: 1.2.3.4).

en: Plug and Play Monitor
da: Plug and Play skærm

en: Post Install
da: Efterinstallation

en: Preparing to install...
da: Forbereder installation...

en: Primary DNS
da: Primær DNS

en: Primary nameserver:
da: Primær navneserver:

en: Processing
da: Behandler

en: RAID Device: /dev/
da: RAID-enhed: /dev/

en: RAID Entry Incomplete
da: RAID-indgang ufuldstændig

en: RAID Type:
da: RAID-type:

en: RAID partitions cannot be mounted as root (/) on Alpha.
da: RAID-partitioner kan ikke monteres som root (/) på Alpha.

en: Reading
da: Læser

en: Reading anaconda updates...
da: Læser anaconda opdateringer...

en: Reading package information...
da: Læser pakkeinformation...

en: Rebuild of RPM database failed. You may be out of disk space?
da: Genopbygning af RPM-database mislykkedes. Har du nok ledig diskplads?

en: Remaining
da: Tilbage

en: Remaining:
da: Tilbage:

en: Remove Linux partitions
da: Fjern Linux-partitioner

en: Remove data
da: Fjern data

en: Request server via broadcast
da: Spørg efter tjener via broadcast

en: Requirement
da: Krav

en: Rescue Method
da: Redningsmetode

en: Reset Partition Table
da: Gendan partitionstabel

en: Reset partition table to original contents?
da: Gendan partitionstabel med det oprindelige indhold?

en: Retrieving
da: Modtager

en: Retry
da: Prøv igen

en: Root Filesystem Size
da: Rodfilsystemstørrelse

en: Root Password
da: Root-adgangskode

en: Root Password:
da: Root-adgangskode:

en: Root filesystem size
da: Rodfilsystemstørrelse

en: Root filesystem size:
da: Rodfilsystemstørrelse:

en: Root password accepted.
da: Root-adgangskode accepteret.

en: Root password does not match.
da: Root-adgangskoden stemmer ikke.

en: Root password is too short.
da: Root-adgangskoden er for kort.

en: SILO Configuration
da: SILO-konfiguration

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Save changes to partition table(s)?
da: Gem ændringer til partitionstabel(ler)?

en: Searching
da: Søger

en: Secondary DNS
da: Sekundær DNS

en: Select Package For Installation
da: Vælg pakker for installation

en: Select Partition
da: Vælg partition

en: Select drive to run fdisk on
da: Vælg drev som fdisk skal køres på

en: Select individual packages
da: Vælg individuelle pakker

en: Sending request for IP information...
da: Sender forespørgsel efter IP-information...

en: Server
da: Tjener

en: Set default PROM boot device
da: Angiv standard PROM-opstartsenhed

en: Set default PROM boot device to linux
da: Sæt standard PROM-opstartsenhed til linux

en: Show Help
da: Vis hjælp

en: Silo Configuration
da: Silo-konfiguration

en: Size
da: Størrelse

en: Size   :
da: Størrelse:

en: Size (Megs):
da: Størrelse (Mb):

en: Size Error
da: Størrelsesfejl

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip
da: Spring over

en: Skip Drive
da: Spring drev over

en: Skip X Configuration
da: Undlad X-konfiguration

en: Skip boot disk creation
da: Undlad oprettelse af opstartsdiskette

en: Some of the packages you have selected to install require packages you have not selected. If you just select Ok all of those required packages will be installed.
da: Nogle af de pakker du har valgt at installere kræver pakker som du ikke har valgt for at virke. Hvis du vælger Ok, vil alle disse påkrævede pakker blive installeret.

en: Space Needed
da: Nødvendig plads

en: Specify module parameters
da: Angiv modulparametre

en: Successful
da: Succes

en: Summary
da: Resumé

en: Summary:
da: Resumé   :

en: Swap Partition
da: Swappartition

en: Swap Size Error
da: Swapstørrelsesfejl

en: Swap space
da: Swapplads

en: Swap space size:
da: Swappladsstørrelse:

en: System clock uses UTC
da: Systemur benytter UTC

en: System error %d
da: Systemfejl %d

en: System to Upgrade
da: System som skal opgraderes

en: Ternary DNS
da: Tertiær DNS

en: Test failed
da: Test fejlede

en: Test this configuration
da: Test denne konfiguration

en: Test your selection here:
da: Test dit valg her:

en: The %s directory must be on the root filesystem.
da: %s mappen skal ligge på rodfilsystemet.

en: The hostname is the name of your computer.  If your computer is attached to a network, this may be assigned by your network administrator.
da: Værtsnavnet er det navn, du giver din komputer. Hvis komputeren er tilsluttet et netværk, skal din netværksadministrator muligvis tildele dig et navn.

en: The mount point %s is illegal.
    
    /usr must be on a Linux Native partition or an NFS volume.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt.
    
    /usr skal ligge på en indfødt Linux-partition eller et NFS-volumen.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points may not end with a /.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt.
    
    Monteringspunkter må ikke ende på et /.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points may only printable characters.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt.
    
    Monteringspunkter må kun indeholde udskrivbare tegn.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points must begin with a leading /.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt.
    
    Monteringspunkter skal begynde med et /.

en: The mount point %s is illegal.
    
    System partitions must be on Linux Native partitions.
da: Monteringspunktet %s er ugyldigt.
    
    Systempartitioner skal ligge på indfødte Linux-partitioner.

en: The mount point requested is already in use. Please select a valid mount point.
da: Monteringspunktet er allerede i brug. Vælg venligst et gyldigt monteringspunkt.

en: The mount point requested is either an illegal path or is already in use. Please select a valid mount point.
da: Det ønskede monteringspunkt er enten en ugyldig sti eller er allerede i brug. Vælg venligst et gyldigt monteringspunkt.

en: The packages you have installed, and any other packages which are needed to satisfy their dependencies, have been selected for installation. Would you like to customize the set of packages that will be upgraded?
da: Pakkerne du har installeret, og de andre pakker som er nødvendige for at opfylde deres afhængigheder, er blevet valgt til installering. Ønsker du at ændre i sammensætningen af pakker som vil blive opgraderet?

en: The partition %s is a pre-existing partition in the set of partitions for this RAID device.  The mount point is set to /boot. Are you sure that it is possible to boot from this partition?
da: Partitionen %s er allerede brugt i rækken af partitioner for denne RAID-enhed. Monteringspunktet er sat til /boot. Er du sikker på at det er muligt at lave systemopstart fra denne partition?

en: The partition table on device %s is corrupted.  To create new partitions it must be initialized, causing the loss of ALL DATA on this drive.
da: Partitionstabellen på enheden %s er ødelagt. For at oprette nye partitioner skal den initialiseres, hvilket vil medføre tab af ALLE DATA på dette drev.

en: The password must be at least 6 characters long.
da: Adgangskoden skal være på mindst 6 tegn.

en: The passwords you entered were different. Please try again.
da: De to adgangskoder du indtastede var ikke éns. Prøv igen.

en: The raid device "/dev/%s" is already configured as a raid device. Please select another.
da: RAID-enheden "/dev/%s" er allerede konfigureret som en RAID-enhed. Vælg venligst en anden.

en: The raid device /dev/%s now contains partitions which are unallocated. The raid device /dev/%s will now be decomposed into its component partitions. Please recompose the raid device with allocated partitions.
da: RAID-enheden /dev/%s indeholder stadig partitioner som ikke er i brug. RAID-enheden /dev/%s vil nu blive opdelt i sine del-partitioner. Genopbyg venligst RAID-enheden med brugte partitioner.

en: The root password must be at least 6 characters long.
da: Root-adgangskoden skal være på mindst 6 tegn.

en: The size requested is illegal. Make sure the size is greater and zero (0), and is specified int decimal (base 10) format.
da: Den ønskede størrelse er ugyldig. Sørg for at størrelsen er større end nul (0) og er angivet som heltal i decimal (base 10) format.

en: The size you enter must be a number.
da: Størrelsen, du angiver, skal være et tal.

en: The total size must be smaller then the amount of free space on the disk, which is %d megabytes.
da: Den totale størrelse skal være mindre end mængden af ledig plads på disken, som er %d megabyte.

en: There are currently unallocated partition(s) present in the list of requested partitions. The unallocated partition(s) are shown below, along with the reason they were not allocated.
da: Der er stadig en eller flere ubrugte partitioner i listen over ønskede partitioner. De ubrugte partition(er) er vist herunder sammen med årsagen til at de ikke er blevet brugt.

en: There are unallocated partitions left. If you quit now they will not be written to the disk.
    
    Are you sure you want to exit?
da: Der er stadig utildelte partitioner tilbage. Hvis du afslutter nu, vil de ikke blive skrevet på disken.
    
    Er du sikker på at du vil afslutte?

en: This module can take parameters which affects its operation. If you don't know what parameters to supply, just skip this screen by pressing the "OK" button now.
da: Dette modul kan tilføres parametre som påvirker dets operation. Hvis du ikke ved hvilke parametre, der skal bruges, så spring denne side over ved at trykke på "Ok" knappen nu.

en: This user id already exists.  Choose another.
da: Denne bruger-ID eksisterer allerede. Vælg en anden.

en: Time
da: Tid

en: Time Zone Selection
da: Valg af tidszone

en: Time Zone Setup
da: Tidszoneopsætning

en: Too Many Drives
da: For mange drev

en: UTC Offset
da: UTC-afstand

en: Unable to detect video card
da: Kunne ikke identificere grafikkort

en: Unable to retrieve the second stage ramdisk
da: Kunne ikke hente det andet trins ramdisk

en: Unallocated Partitions
da: Ubrugte partitioner

en: Unallocated Partitions Exist...
da: Utildelte partitioner eksisterer...

en: Unknown Host
da: Ukendt vært

en: Unlisted Card
da: Ulistet kort

en: Unresolved Dependencies
da: Uløste afhængigheder

en: Up
da: Op

en: Updates
da: Opdateringer

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Upgrade Complete
da: Opgradering er færdig

en: Upgrade Examine
da: Opgraderingsundersøgelse

en: Upgrade Existing Installation
da: Upgradér eksisterende installation

en: Upgrade System
da: Opgradér system

en: Upgrading %s.
da: Opgraderer %s.

en: Use Daylight Saving Time (US only)
da: Brug "Daylight Saving Time" (kun i USA)

en: Use Graphical Login
da: Brug grafisk logind

en: Use Pre-existing Partition?
da: Brug præ-eksisterende partition?

en: Use Shadow Passwords
da: Brug 'skygge'-adgangskoder

en: Use bootp/dhcp
da: Brug bootp/dhcp

en: Use broadcast to find NIS server
da: Brug 'broadcast' til at finde NIS-tjener

en: Use dynamic IP configuration (BOOTP/DHCP)
da: Brug dynamisk IP-konfiguration (BOOTP/DHCP)

en: Use existing free space
da: Brug eksisterende ledig plads

en: Use fdisk
da: Brug fdisk

en: Use linear mode (needed for some SCSI drives)
da: Brug linær modus (kræves for nogle SCSI-drev)

en: Use non-anonymous ftp or a proxy server
da: Brug ikke-anonym ftp eller proxytjener

en: Use proxy server
da: Brug proxytjener

en: Used Raid Device
da: Anvendt RAID-enhed

en: User Account Setup
da: Brugerkontiopsætning

en: User Exists
da: Bruger eksisterer

en: User ID
da: Bruger-ID

en: User IDs must be less than 8 characters and contain only characters A-Z, a-z, and 0-9.
da: Bruger-ID'er skal være på mindre end 8 tegn og må kun indeholde tegnene A-Z, a-z og tallene 0-9.

en: User name
da: Brugernavn

en: Using Existing Disk Space
da: Bruger eksisterende diskplads

en: Vertical Frequency Range
da: Lodret frekvensområde

en: Vertical Sync
da: Lodret synkron.

en: Vertical frequency range
da: Lodret frekvensområde

en: Video Card
da: Grafikkort

en: Video Card Selection
da: Valg af grafikkort

en: Video Ram
da: Video-RAM

en: View:
da: Vis:

en: Web site name:
da: Websitenavn:

en: Welcome
da: Velkommen

en: What device is your mouse located on? %s %i
da: Hvilken enhed befinder din mus sig på? %s %i

en: What kind of device would you like to add
da: Hvilken slags enhed vil du gerne tilføje

en: What language should be used during the installation process?
da: Hvilket sprog skal benyttes under installationsprocessen?

en: What language would you like to use during the installation process?
da: Hvilket sprog ønsker du at benytte under installationsprocessen?

en: What partition holds the root partition of your installation?
da: Hvilken partition indeholder din installations rodpartition?

en: What partitions would you like to format? We strongly suggest formatting all of the system partitions, including /, /usr, and /var. There is no need to format /home or /usr/local if they have already been configured during a previous install.
da: Hvilke partitioner vil du formatere? Vi anbefaler kraftigt at du formaterer alle dine systempartitioner, inklusive /, /usr og /var. Der er ingen grund til at formatere /home eller /usr/local hvis de allerede er blevet konfigureret under en tidligere installation.

en: What time zone are you located in?
da: Hvilken tidszone befinder du dig i?

en: What type of CDROM do you have?
da: Hvilken type cdrom har du?

en: What type of keyboard do you have?
da: Hvilken slags tastatur har du?

en: What type of media contains the packages to be installed?
da: Hvilken type medium befinder pakkerne som skal installeres sig på?

en: What type of media contains the rescue image?
da: Hvilken type medium befinder rednings-image sig på?

en: What type of system would you like to install?
da: Hvilken type system ønsker du at installere?

en: What user account would you like to have on the system? You should have at least one non-root account for normal work, but multi-user systems can have any number of accounts set up.
da: Hvilken brugerkonto vil du gerne have på systemet? Du bør have mindst én ikke-rootkonto til dit almindelige arbejde, men flerbrugersystemer kan opsætte så mange kontoer som behøves.

en: Where do you want to install the bootloader?
da: Hvor vil du installere opstartsindlæseren

en: Which driver should I try?
da: Hvilken driver skal jeg prøve?

en: Which driver should I try?. If the driver you need does not appear in this list, and you have a separate driver disk, please press F2.
da: Hvilken driver skal jeg prøve? Hvis driveren du mangler ikke findes på denne liste og du har en separat driverdisk, tryk venligst på F2.

en: Which model keyboard is attached to this computer?
da: Hvilken tastaturtype er forbundet til denne computer?

en: Which model mouse is attached to this computer?
da: Hvilken musetype er forbundet til denne computer?

en: Which video card do you have?
da: Hvilket grafikkort har du?

en: Workstation
da: Arbejdsstation

en: Would you like to configure your system?
da: Ønsker du at indstille dit system?

en: Would you like to set up networking?
da: Ønsker du at indstille netværk?

en: X Configuration
da: X-konfiguration

en: X Server Selection
da: Valg af X-tjener

en: X probe results
da: Resultat af X-test

en: X server
da: X-tjener

en: Yes
da: Ja

en: You are about to erase ALL DATA on your hard drive to make room for your Linux installation.
da: Du er ved at slette ALLE DATA på din harddisk for at få plads til din Linux installation.

en: You are about to erase any preexisting Linux installations on your system.
da: Du er ved at slette alle eksisterende Linux-installationer på dit system.

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following filesystems:
da: Du ser ikke ud til at have nok diskplads til at installere de pakker du har valgt. Du har brug for mere plads på følgende filsystemer:

en: You don't have any Linux partitions.
     You can't upgrade this sytem!
da: Du har ingen Linux-partitioner.
     Du kan ikke opgradere dette system!

en: You don't have any Linux partitions. You can't upgrade this system!
da: Du har ingen Linux-partitioner. Du kan ikke opgradere dette system!

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
da: Du ser ikke ud til at have nogen harddiske på dit system! Vil du gerne konfigurere yderligere enheder?

en: You have configured a RAID partition without constraining the partition to a single drive.
     Are you sure you want to do this?
da: Du har konfigureret en RAID-partition uden at begrænse partitionen til et enkelt diskdrev.
    Er du sikker på at du vil gøre det?

en: You have configured a RAID partition without constraining the partition to a single drive. Please select one drive to constrain this partition to.
da: Du har konfigureret en RAID-partition uden at begrænse partitionen til et enkelt drev. Vælg venligst det drev som du vil begrænse denne partition til.

en: You have created a swap partition which is too large. The maximum size of a swap partition is %ld Megabytes.
da: Du har oprettet en swappartition der er for stor. Den maksimalt tilladte størrelse på en swappartition er %ld megabyte.

en: You have made this raid device mount as a booting partition.  Please make sure all the component partitions are bootable.
da: Du har anført denne RAID-enhed som en partition der kan startes et system fra. Sørg venligst for at der kan startes fra alle RAID-delpartitionerne.

en: You have not configured enough partitions for the RAID type you have selected.
da: Du har ikke konfigureret nok partitioner for den RAID-type du har valgt.

en: You have not selected a mount point for this partition. Are you sure you want to do this?
da: Du har ikke valgt et monteringspunkt for denne partition. Er du sikker på at du vil gøre dette?

en: You have not selected a mount point. A mount point is required.
da: Du har ikke valgt et monteringspunkt. Et monteringspunkt er påkrævet.

en: You may only delete NFS mounts.
da: Du må kun slette NFS-monteringer.

en: You must assign a root (/) partition to a Linux native partition (ext2) for the install to proceed.
da: Du skal tildele en rodpartition (/) til en indfødt Linux-partition (ext2) før installationen kan gå videre.

en: You must assign a root (/) partition to a Linux native partition (ext2) or a RAID partition for the install to proceed.
da: Du skal tildele en rodpartition (/) til en indfødt Linux-partition (ext2) eller en RAID-partition før installationen kan gå videre.

en: You must assign a swap partition for the install to proceed.
da: Du skal tildele en swappartition før installationen kan gå videre.

en: You must enter a directory.
da: Du skal indtaste en mappe.

en: You must enter a server name.
da: Du skal indtaste et tjenernavn.

en: You must enter both a valid IP address and a netmask.
da: Du skal indtaste både en gyldig IP-adresse og en netmaske.

en: You must enter valid IP information to continue
da: Du skal indtaste gyldig IP-information for at fortsætte

en: You must provide a user ID
da: Du skal komme med en bruger-ID

en: You need to selected a RAID device.
da: Du skal vælge en RAID-enhed.

en: You should use a normal user account for most activities on your system. By not using the root account casually, you'll reduce the chance of disrupting your system's configuration.
da: Du bør bruge en almindelig brugerkonto for de fleste aktiviteter på dit system. Ved ikke at bruge root kontoen til daglig reducerer du faren for at beskadige din systemkonfiguration.

en: You've asked to put your root (/) filesystem on a DOS-style FAT partition. You can do this, but you may not use any other filesystems for your Linux system. Additionally, there will be a speed penalty for not using Linux-native partitions. Do you want to continue?
da: Du har bedt om at lægge dit rodfilsystem (/) på en DOS FAT partition. Det er tilladt, men så kan du ikke bruge andre filsystemer under Linux. Desuden vil systemet køre langsommere når du ikke bruger Linux's almindelige filsystem. Vil du fortsætte?

en: You've chosen to put your root filesystem in a file on an already-existing DOS or Windows filesystem. How large, in megabytes, should would you like the root filesystem to be, and how much swap space would you like? They must total less then %d megabytes in size.
da: Du har valgt at placere dit rodfilsystem i en fil på et allerede eksisterende DOS eller Windows-filsystem. Hvor stort, i megabyte, vil du have at rodfilsystemet skal være og hvor megen swapplads vil du have? Totalt skal de være mindre end %d megabyte i størrelse.

en: Your video ram size can not be autodetected.  Choose your video ram size from the choices below:
da: Kan ikke identificere mængden af RAM på grafikkortet.  Vælg mængden af din video-RAM fra listen herunder:

en: _Add...
da: _Tilføj...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Edit...
da: _Redigér...

en: _Make RAID Device
da: _Opret RAID-enhed

en: _Reset
da: _Nulstil

en: bad argument to kickstart network command %s: %s
da: ugyldigt argument til 'kickstart' netværkskommando %s: %s

en: no suggestion
da: ingen forslag

en: or use:
da: eller brug:
